საბჭოთა იმპერია-სახელმწიფო, რომელმაც კანიბალები და მორჩილების ცნობიერება შექმნა
„ბებია ყვებოდა, რომ როცა ძალაგამოცლილი ეზოებში რაიმე საკვების მოსაძებნად დადიოდა, დაინახა, მისმა მეზობელმა ქალმა ხელში აყვანილი ჩვილი გამოიყვანა, ჯერ ის ჩააგდო ჭაში და მერე თვითონ ჩახტა.“
“დედამ სოფლის გზაზე ცხოველის ნაწლავები იპოვა და სახლში გამოიქცა. კარები ჩავრაზეთ და ნაწლავები ქვაბში მოვხარშეთ. გარეთ მეზობლები იდგნენ და კარების ჩამვტრევას ლამობდნენ. დედას, ბაბუის თოფი გადმოიღო და ყველას მოკვლას დაპირდა, თუმცა სისუსტისგან ფეხზე ძლივს იდგა. მაშინ, გადავრჩით. იმ ზამთარს ჩემი უმცროსი და-ძმა შიმშილისგან მაინც დაიღუპნენ. დედამ მათი გვამები ისე დამარხა, რომ არავის გაეგო.“
„სოფლის გზებზე ცხედრები ეყარა, უმრავლესობა გასიებული იყო...შიმშილისგან ხალხი სივდებოდა და ისე კვდებოდა.“
შეიძლება, ეს ფრაზები რომელიმე საშინელებათა ფილმიდან ამონარიდები გვეგონოს, მაგრამ არა-ეს რეალური ადამიანების მოგონებებია, თანაც მე-20 საუკუნიდან. ასეთი და კიდევ მრავალი, ენით აღუწერელი ისტორია იმ ადამიანებს გადახდა თავს, რომელთა უმრავლესობა ვერ გადარჩა-ისინი საბჭოთა კავშირმა და გოლოდომორმა შეიწირა. გოლოდომორის მომსწრეები ყვებოდნენ იმის შესახებ, რომ სიგიჟემდე მისული გლეხები თავის ან მეზობლის შვილებს კლავდნენ და ჭამდნენ. „ეს კანიბალიზმი ისეთ დონემდე მივიდა, რომ საბჭოთა ხელისუფლებამ, დაიწყო პლაკატების ბეჭდვა-„საკუთარი შვილების ჭამა-ბარბაროსობაა!“-წერენ უნგრელი მკვლევარები აგნეს ვარდი და სტივენ ვარდი. ზოგიერთი მონაცემებით, გოლოდომორის დროს, უკრაინაში კანიბალიზმის გამო 3000-მდე ადამიანი იყო გასამართლებული.
საბჭოთა ხელისუფლება ათწლეულების განმავლობაში მალავდა ამ მოვლენას, უშიშროების ორგანოები კიდევ დიდ ხანს დევნიდნენ ადამიანებს, გოლოდომორის უბრალო ხსენების გამოც კი. თავდაპირველად, საბჭოთა ხელისუფლება მაქსიმალურად ცდილობდა, რომ უკრაინაში შიმშილის შესახებ ინფორმაცია სხვა რესპუბლიკებში არ გავრცელებულიყო. სწორედ ამ მიზნით, 1933 წლიდან ჩაიკეტა უკრაინის საზღვრები და ადგილობრივ გლეხებს ვრცელ დისტანციაზე მოგზაურობა აეკრძალათ. ახლა თითქოს დაუჯერებელია, მაგრამ მათ სოფლებიდან გასვლის საშუალებასაც კი არ აძლევდნენ. შიმშილობა კი წარმოჩენილი იყო, როგორც უკრაინელი ნაციონალისტებისა და ხალხის მტრების მიერ შეთქმულება.
რამ გამოიწვია „გოლოდომორი“ და ვინ იყო მისი არქიტექტორი?
შიმშილი იმ ტერიტორიებს მოედო, სადაც მარცვლეული კულტურები მოჰყავდათ. სხვადასხვა შეფასებებით, საბჭოთა ხელისუფლების მსხვერპლი ამ ტრაგიკული მოვლენების დროს 8 მილიონამდე ადამიანი გახდა. მასობრივი შიმშილის მსხვერპლნი უკრაინის, ვოლგისპირეთის, ყუბანის, ჩრდილოეთ კავკასიის ნაწილის, ციმბირისა და ყაზახეთის ნაწილის მაცხოვრებლები აღმოჩნდნენ. განსაკუთრებულად დიდი მასშტაბის გოლოდომორი უკრაინაში აღმოჩნდა. უკრაინის სამეცნიერო წრეები მიიჩნევენ, რომ ამ საბჭოთა რესპუბლიკის ტერიტორიაზე 20-ე საუკუნის 30-იანი წლების დასაწყისში 2-დან 5 მილიონამდე ადამიანი დაიღუპა. ბოლო წლებში კი უკრაინაში, ნოემბრის ბოლოს, გოლოდომორის დროს დაღუპულთა დღეს აღნიშნავენ და უდანაშაულო მსხვერპლთა ხსოვნას პატივს მიაგებენ.
უკრაინასა და საბჭოთა რესპუბლიკების ნაწილში 1932-33 წლების შიმშილის მიზეზი ძალადობრივი და რეპრესიული პოლიტიკა გახდა, რომელიც კომუნისტურმა პარტიამ 1931 წელს გლეხების წინააღმდეგ გაატარა- კრემლის გადაწყვეტილებით, უკრაინას ხორბლის ჩაბარების ნორმები უნდა გაეზარდა.
რა თქმა უნდა, მარცვლეულის მოსავლის მიღების იძულებითი პოლიტიკის არქიტექტორი იოსებ სტალინი იყო. 1931 წლის მოსავალი ისეთი კარგი არ აღმოჩნდა, როგორც ეს 1930 წელს იყო, გეგმა სისრულეში ვერ მოიყვანეს. სტალინის დავალებით ვიაჩესლავ მოლოტოვი უკრაინაში საუკეთესო შედეგის „ამოსაღებად“ ჩავიდა, ლაზარე კაგანოვიჩი კი ჩრდილოეთ კავკასიაში, რადგან იგი უკრაინაში ძალიან სძულდათ და იქ არ ჩაესვლებოდა. ხელისუფლებამ გლეხებს მთელი იმ მარცვლეულის ჩაბარება მოსთხოვა, რაც კი ჰქონდათ. შემსრულებლები უშუალო უკრაინელი ხელმძღვანელები იყვნენ, ყველაზე სასტიკი ფიგურა ამ კუთხით იყო უკრაინის ცეკას პირველი მდივანი სტანისლავ კოსიორი. როდესაც გლეხებმა თავისთვის გადანახული მარცვლეულის დამალვა დაიწყეს, მოხდა მისი ძალით ამოღება-ყველაფრის, ბოლო მარცვლამდე!
უკრაინის ჩრდილოეთ რეგიონებში დიდ როლს მეცხოველეობა ასრულებდა, ბევრი იყო კარტოფილის ნათესები. ამ რაიონებში ჰქონდათ პროდუქცია, რომელიც შიმშილს გადაატანინებდა. მარცვლეულის მომყვანი რაიონები კი საშინელი დარტყმის ქვეშ აღმოჩნდნენ, როდესაც მთელი მოსავალი წაართვეს; შედიოდნენ სახლებში და ჩხრეკდნენ ყველაფერს, სადაც შესაძლებელი იყო რაიმე დაემალათ. ეს სისასტიკე თვეობით გრძელდებოდა. ერთ-ერთ მოგონებაში ნათქვამია: „სოფელში ერთი ბიძია ცხოვრობდა. ის, მისი ცოლი და შვიდი შვილი სიკვდილის პირას იყვნენ-ყველა გასიებული. რაღაც სასწაულის ძალით ერთი გოდორი ქერი მოაგროვეს. იმისათვის, რომ მჩხრეკავებისგან დაემალა, კაცმა ეზოს უკან გზასთან ორმო ამოთხარა, ქერი პატარა ტომარაში ჩაყარა და ჩამარხა. მაგრამ, ეს ადგილი იპოვეს. რამდენიმე მუჭა ქერი, რომლითაც ოჯახი უნდა გამოეკვება, წაიღეს, თავად ის კი ცემით მოკლეს.“ ხშირად, ადამიანები, მუჭა მარცვალს მწოლიარე ჩვილების თავქვეშ მალავდნენ, იმედი ჰქონდათ რომ მომაკვდავ ბავშვებს არ შეეხებოდნენ, მაგრამ ამაოდ, იქაც პოულობდნენ და ართმევდნენ. იმ გლეხებს, რომლებიც ხორბლის მომზადების გეგმის შესრულებას ვერ ასწრებდნენ და სახელმწიფოს მიმართ მარცვლეულის დავალიანება ჰქონდათ, სხვა პროდუქტების წართმევით ისჯებოდნენ. ეს არ ითვლებოდა ვალის გადახდად და ჰქონდა მხოლოდ სადამსჯელო ფუნქცია. ნატურალური ჯარიმების პოლიტიკას გლეხისთვის უნდა ეიძულებინა, რომ თავისთვის გადანახული მარცვლეულობა ჩაებარებინა. თავიდან სადამსჯელო რაზმებს ნებას აძლევდნენ მხოლოდ ხორცი, „სალო“ და კარტოფილი ამოეღოთ, შემდეგ კი უფრო გრძელვადიანი შენახვის პროდუქტებზეც გადავიდნენ. პოლტავშინაზე მცხოვრები ფიოდორ კოვალენკო იხსენებდა, რომ „1932 წლის ნოემბერში წაიღეს ხორბალი, რამდენიმე ცალი კარტოფილი და ლობიოც კი. ის ყველაფერი, რაც სხვენში იყო. ასევე გამხმარი მსხალი, ვაშლი და ქლიავი.“ ვოლგისპირეთსა და ჩრდილოეთ კავკასიაში ნატურალურ ჯარიმებს მხოლოდ ეპიზოდურად იყენებდნენ. 1932 წლის აგვისტოში, იმ მიზეზით, რომ განკულაკებული გლეხები და სხვა „ანტისოციალურმა ელემენტები“ კოოპერატიულ და საკოლმეურნეო ქონებას იპარავდნენ, სტალინმა ახალი რეპრესიული კანონი შემოიღო. კანონი ასეთი დანაშაულისთვის დახვრეტას და ქონების სრულ კონფისკაციას, ხოლო შემამსუბუქებელი გარემოებების შემთხვევაში-პატიმრობის 10 წელს ითვალისწინებდა. გასამართლებულები ამნისტიას არ ექვემდებარებოდნენ. ამ სადამსჯელო კანონს ხალხმა „5 თავთავის კანონი“ შეარქვა, რადგან ფაქტიურად დამნაშავე გამოდიოდა ყოველი ის ადამიანი, ვინც ნებართვის გარეშე, კოლმეურნეობის ყანაში ხორბლის რამდენიმე თავთავი მოიპოვა. ამ კანონის მოქმედების პირველივე წელს 150 ათასი ადამიანი გასამართლდა. კანონის მოქმედების პიკზე, 1932-1933 წლებში, საბჭოთა გაზეთები რეგულარულად აქვეყნებდნენ იმ რაიონების, სოფლების, კოლმეურნეობების და საწარმოების სიას, რომლებიც ვერ ასრულებდნენ გეგმას. იმ მოვალეებს, რომლებიც „შავ დაფაზე“ ხვდებოდნენ, სხვადასხვა სანქციებს და ჯარიმებს უწესებდნენ, მათ შორის იყო სანქციები მთელი შრომითი კოლექტივების მიმართ. შიმშილის წლებში ამ სიაში მოხვედრა სოფლის მაცხოვრებლებისთვის განაჩენს ნიშნავდა. „შავი დაფები“ სოფლის შესასვლელებთან იყო მიმაგრებული.
სტალინი და ცენტრალური ხელისუფლების წევრები ინფორმირებულნი იყვნენ იმის შესახებ, თუ რა ხდებოდა კონკრეტულ რეგიონებში. სტალინმა ყველაფერი კარგად იცოდა, იღებდა ინფორმაციას სისასტიკეების შესახებ ოლქების ხელმძღვანელებისგან, ვინაიდან იყვნენ ისეთი ადამიანები ვინც ხვდებოდა, რომ ამ სისასტიკის შეწყვეტა საჭირო იყო. მაგრამ, ბელადს „დიადი მიზანი“ ჰქონდა-მას ახალი ცნობიერების შექმნა უნდოდა.
„გოლოდომორმა“ კაციჭამიები და შეცვლილი ცნობიერება შობა
ნებისმიერი ფასით გადარჩენა-ამ სურვილმა მშიერი ადამიანები ყველაზე საშინელ დანაშაულამდე მიიყვანა. ეს თემა იმდენად დიდი სისასტიკით არის განმსჭვალული, რომ მასში ჩაღრმავებაც კი რთულია. ცნობილია, რომ ბავშვებს იტყუებდნენ და კლავდნენ, ადამიანები ქრებოდნენ. დარჩა მოგონება კიეველების შესახებაც, რომლებმაც კულიკოვოს რაიონის ერთ-ერთ სოფელში დასახლება გადაწყვიტეს, თუმცა კეთილმა ადამიანმა უთხრა-„გაეცალეთ აქაურობას, თორემ შეგჭამენ“.
ხარკოვში მყოფი იტალიის კონსული სერჯიო გრადენიგო რომში წერდა, რომ მას ურჩიეს, საკონსულოს მოსამსახურეებს არ ეყიდათ არავისგან და არსად ხორცი, ვინაიდან ის შეიძლებოდა ადამიანისა ყოფილიყო. კაციჭამიები, ძირითადად, გრძელვადიანი შიმშილით იყვნენ სიგიჟემდე მისული და საკუთარი შვილების მოკვლაც შეეძლოთ. იყვნენ ისეთი კანიბალები, ვისაც თანასოფლელები პოულობდნენ და ადგილზე კლავდნენ. ზოგს, როდესაც დანაშაულის ადგილზე უსწრებდნენ, აპატიმრებდნენ და ასამართლებდნენ. გასამართლებულების ნაწილი ბელომორის არხის მშენებლობაზე დაასაქმეს. ასეთები ასეულები იყვნენ.
2003 წელს, გამოვიდა ალექსეი რიზნიკოვის წიგნი "Їдло-33-го", ეგრეთ წოდებული „გოლოდომორის ლექსიკონი“. მასში შესულია ინფორმაცია იმის შესახებაც, თუ რით იკვებებოდა მოშიმშილე რეგიონების მოსახლეობა. წიგნი უნიკალურია. მასში მოთხრობილია ის თუ რა შეეძლოთ ეჭამათ ათასობით ადამიანს, რომლებსაც საბჭოთა ხელისუფლებამ არსებობის ყველა გზა მოუსპო- ეს იყო აკაცია, ბარდა, სპირტის წარმოების ნარჩენები, ყვავები, ბეღურები, ზღარბები, ხის ქერქი, ლოკოკინები და ჭიები, ციყვები, ჩიტების კვერცხები. ცნობილია, რომ სპირტის ქარხნების ახლო მდებარეობას ბევრი ადამიანი გადაურჩენია, რადგან, ქარხნიდან საწარმოო ნარჩენები სპეციალურ არხში ჩადიოდა. თბილ ამინდებში იქ ჭიები ჩნდებოდნენ. ადამიანები ამ ნარჩენებს და სითხით გაჟღენთილ მიწას აგროვებდნენ. შემდეგ ხარშავდნენ და ამ ტკბილ წყალს სვამდნენ. ჭიებს ყურადღებას არავინ აქცევდა. ისტორიკოსი დემჩენკო წერს, რომ ადამიანები ჭამდნენ ყველაფერს, რაც მოძრაობდა- კალიებს, ბუზებს, თაგვებს, ვირთხებს, ბაყაყებს, ძაღლებსა და კატებს. ბავშვები სახურავებზე და ხეებზე ეძებდნენ ჩიტების კვერცხებს, ხოლო თუ იპოვიდნენ, მათ მარილის და ცხიმის გარეშე წვავდნენ.
რა იყო გოლოდომორის მესიჯი და რას მიაღწია სტალინმა?
გოლოდომორის წლების შემდეგ, სოფლად ვითარება რადიკალურად შეიცვალა. რეპრესიული მიდგომა პოლიტიკური მოტივებით იყო განპირობებული-საჭირო იყო გლეხებისთვის იმის ჩვენება, რომ გადარჩენის ერთადერთი შანსი იყო კოლმეურნეობაში გაწევრიანება, მორჩილება. და მართლაც, წარმოუდგენელი შიმშილის შემდეგ, ხელისუფლებას კოლექტივიზაციის პრობლემები აღარ ჰქონია. გოლოდომორს გააჩნდა თავისი მკაფიო მესიჯი-გინდა სიცოცხლე, წადი კოლმეურნეობაში. სტალინმა მთავარ მიზანს მიაღწია- ხალხის ცნობიერების შეცვლა მოახდინა, მომავალი აჯანყებების პოტენციალი გაანადგურა. ასეთი საშინელი შიმშილის შემდეგ ადამიანებმა კარგად დაისწავლეს გაკვეთილი და ბედნიერები იყვნენ თუ კი მინიმუმი ჰქონდათ-სახლი და პურის ნატეხი. სტალინს ესმოდა, რომ ბრძოლა მოგებული იყო, მოსახლეობა დაემორჩილა. ადამიანები მიეჩვივნენ ამ ფორმით არსებობას. 1931-32 წლებში ჯერ კიდევ ცდილობდნენ წინააღმდეგობის გაწევას, იმალებოდნენ, იბრძოდნენ. თვლიდნენ რომ ხორბალი მათი იყო, რადგან მათ იზრუნეს მის მოყვანაზე. მაგრამ, უკვე 1933 წლის შემოდგომაზე გლეხი დამორჩილებული იყო, ვინაიდან მას მთელი სისასტიკით გაუსწორდნენ. ის უკვე კოლმეურნეობაში მუშაობდა, ხვდებოდა რომ ძალიან ცოტას მიიღებდა, მაგრამ სულ არაფერს ეს ჯობდა. საკოლმეურნეო სისტემა „ეფექტურად“ ამუშავდა. მრავლისმეტყველი ისტორიაა-გოლოდომორის მომდევნო წელს, კაგანოვიჩი მივიდა სტალინთან და უთხრა-„ცუდი მოსავალია, უნდა მოვემზადოთ ისევ წავართვათ გლეხებს“. სტალინმა თქვა-„არაა საჭირო, თვითონ მოიტანენ“. მან უკვე იცოდა, რომ ბრძოლა მოგებულია, წინააღმდეგობა აღარ იქნება. შემდგომ სწორედ ასეც მოხდა-იღებდნენ ყველაფერს, რაც უნდოდათ, რა მოცულობითაც უნდოდათ.
„გოლოდომორმა და „განკულაკების“ ომმა ადამიანის წარმოუდგენელი მუტაცია მოახდინა- საბჭოელი ადამიანის საბოლოო ფორმირება მოხდა. ეს იყო პასიური ადამიანი, რომელიც ნებისმიერი ზემდგომის აბსურდული ბრძანებების შესასრულებლად იყო მზად; ამ ადამიანს ეშინოდა მოულოდნელობების, არ უყვარდა თავისი შრომა, შეძლებისდაგვარად არ იცავდა კანონებს, იყო დაცლილი ღირსებისგან. გლეხმა საკუთარ ტყავზე იგრძნო, რომ არავის ნდობა არ შეიძლება, რომ ადამიანი ადამიანისთვის მტერია-მას შეუძლია წაგართვას ბოლო ძროხა და პურის ბოლო ნატეხი.“-წერს რეცენზიაში წიგნისთვის „გამარჯვება სოფელზე“ ბორის გროზოვსკი . ამ შემთხვევაში გლეხს მოუწია უარი ეთქვა გულმოწყალებაზე და საერთოდ მოყვასისადმი ნებისმიერ გრძნობაზე, რომ არაფერი ვთქვათ, საკუთარი ღირსების დაცვაზე. შიმშილი ადამიანობის წართმევის მთავარი ინსტრუმენტი გახდა... და შიმშილის ასეთმა მასშტაბურმა გამოცდილებამ საბჭოთა ადამიანი შექმნა.
რეალურად, მაშინდელი კოლექტივიზაცია სამოქალაქო ომს წარმოადგენდა-სოფლის, სოფლის მაცხოვრებლის წინააღმდეგ. გლეხები, რომლებიც ქვეყანას კვებავდნენ, არჩევანის წინაშე დააყენეს-შიმშილით სიკვდილი ან ხელისუფლების უსიტყვო მორჩილება. დღევანდელ დღეს ხშირად ადამიანებმა არც კი იციან, თუ რა ხდებოდა 60-70 წლის წინ, რა იყო სინამდვილეში სტალინიზმი და ჰგონიათ, რომ იმ სახელმწიფოს მათთვის რაიმე ღირებულის მოცემა შეეძლო. არიან ადამიანები, ვინც საბჭოთა ყოფას მისტირის...რეალურად კი არ იაზრებენ, რომ საბჭოთა კავშირი სწორედ გოლოდომორის, გულაგების და უამრავი უდანაშაულო ადამიანის მსხვერპლად შეწირვის გზით აშენდა. დღეს, ამ იმპერიის ნარჩენებზე აგებული სახელმწიფო თავისი წარსულით იკვებება-თანაც ამაყად. ასევე, სურს, რომ მსოფლიომ დაივიწყოს ის შოკისმომგვრელი ტკივილი, რაც საბჭოეთმა ადამიანებს მიაყენა. დღესაც ხომ რუსეთის ხელისუფლება თვლის, რომ მიზანი საშუალებას ყოველთვის ამართლებს.

Советское государство-империя, которое создало людоедов и сознание полного послушания
«Моя бабушка рассказывала, что когда она шла по дворам, чтобы найти еду, она увидела, что ее соседка взяла своего младенца на руки, сначала бросила в колодец его, а затем и сама бросилась туда».
«Моя мама нашла кишки животного на дороге и принесла домой. Мы затворили двери и сварили кишки в котле. Соседи прибежали, старались выломать дверь. Моя мать, взяла винтовку дедушки, и пообещала убить всех, кто войдёт, хотя едва стояла на ногах. Тогда мы смогли выжить. Но той зимой мои младшие брат и сестра умерли от голода. Мать так похоронила их трупы, чтобы никто не узнал ".
«Трупы лежали на дорогах села, большинство из них были вздутые ... люди от голода пухли и умирали».
Эти фразы могут звучать как отрывки из какого-то фильма ужасов, но нет-они являются воспоминаниями реальных людей 20-го века. Такие и многие другие неисчислимые истории перенесли люди, большинство которых не выжило- Советский Союз принёс их в жертву во время Голодомора. Очевидцы Голодомора рассказывали, что дошедшие до сумасшествия крестьяне убивали и ели своих или соседских детей. «Это людоедство достигло такого уровня, что советские власти начали печатать плакаты -«Есть своих детей варварство! »- пишут венгерские исследователи Агнес Варди и Стивен Варди. По некоторым данным, до 3000 человек были осуждены за каннибализм в Украине во время Голодомора.
Советские власти десятилетиями скрывали эту трагедию, и даже за простое упоминание о Голодоморе чекисты ещё долго преследовали людей. Первоначально, советские власти делали все возможное, чтобы предотвратить распространение информацию о голода на Украине в других республиках. С этой целью украинские границы были закрыты с 1933 года, и крестьянам было запрещено путешествовать на большие расстояния. Сейчас это звучит невероятно, но им даже не разрешили покидать свои деревни. Голодомор изображался как результат заговора украинских националистов и врагов народа.
Что привело к Голодомору и кто был его архитектором?
Голод распространился на районы где выращивали зерновые культуры. По разным оценкам, в результате этих трагических событий умерло до 8 миллионов человек. Жертвами массового голода стали жители Украины, Волгограда, Кубани, частей Северного Кавказа, Сибири и Казахстана. Особенно масштабный Голодомор был в Украине. Украинские ученые считают, что в начале 30-х годов на территории этой советской республики погибло от 2 до 5 миллионов человек. В последние время ежегодно на Украине в в конце ноября отмечается скорбная памятная дата- День памяти жертв Голодоморов.
К голоду 1932-33 годов на Украине и в советских республиках привела жестокая и репрессивная политика, проводимая Коммунистической партией против крестьян в 1931 году, - Кремль решил, что Украина должна увеличить темпы поставок пшеницы.
Конечно, архитектором принудительной политики уборки зерна был Иосиф Сталин. Урожай 1931 года был не так хорош, как в 1930 году, план не был реализован. По указанию Сталина Вячеслав Молотов прибыл в Украину, чтобы «улучшить» результат, а Лазаря Кагановича послали на Северный Кавказ, так как его ненавидели на Украине. Власти требовали, чтобы крестьяне сдали все имеющееся у них зерно. Исполнителями были украинские ставленики, самой жестокой фигурой в этом отношении был Станислав Косиор, первый секретарь украинского ЦК. Когда крестьяне стали прятать те запасы зерна, которое они хранили для себя, оно было взято силой - вплоть до последнего зерна!
Животноводство сыграло большую роль в северных регионах Украины, во многих районах были посевы картофеля. В этих районах были продукты, с помощью которых можно было противостоять голоду. Но сильно пострадали зернопроизводящие районы, так как весь урожай был забран; Заходили в дома и искали все, что могло быть спрятано. Эта жестокость длилась месяцами. Население в конечном итоге было обречено. Один человек воспоминал свое детство: «В деревне был один дядичка. Он, его жена и семеро детей были на грани смерти - все опухшие. Каким-то чудом собрали один мешочек ячмени. Чтобы не нашли, мужчина вырыл яму на заднем дворе, и зарыл там ячмень. Но этот тайник нашли. Забрали всего несколько горстей ячменя, которые могли прокормить семью, и его самого избили до смерти». Часто люди прятали горсть зерна под младенцами, надеясь, что умирающих детей не будут трогать, но напрасно, их находили и забирали. Те крестьяне, которые не выполнили план подготовки пшеницы и задолжали государству государственный долг, были наказаны лишением других продуктов. Эта экспроприация имела только карательную функцию. Политика натуральных штрафов, заключалась в том, чтобы заставить крестьянство сдать спрятанное зерно.
Первоначально карательным подразделениям разрешали изымать только мясо, сало и картофель, а затем перешли на продукты длительного хранения. Федор Коваленко, житель Полтавщины, вспоминал, что «в ноябре 1932 года была изъята пшеница, немного картофеля и даже фасоль. Все это было на чердаке. А также сушеные груши, яблоки и сливы ». В Волгограде и на Северном Кавказе натуральные штрафы использовались только эпизодически. В августе 1932 года Сталин ввел новый репрессивный закон на том основании, что порабощённые крестьяне и другие «антиобщественные элементы» воровали кооперативную и колхозную собственность. При совершении таких преступлений, закон предусматривал расстрел и полную конфискацию имущества, а при смягчающих обстоятельствах - 10 лет тюрьмы. Осужденные не подлежали амнистии. Этот карательный закон был назван народом «Законом пяти колосков», потому как получалось что каждый человек, взявший колос пшеницы в поле без разрешения, был виновен. В первый год действия этого закона было осуждено 150 тысяч человек. На пике действия закона, с 1932 по 1933 год, советские газеты регулярно публиковали списки районов, деревень, ферм и предприятий, которые не смогли реализовать план. Должники оказавшиеся на «чёрной доске» подвергались различным санкциям и штрафам, включая санкции против целых трудовых групп. Внесение в такой список в годы голода означало приговор для целых деревень. Такие доски прикреплялись в начале деревни.
Сталин и члены центрального руководства были проинформированы о том, что происходит в конкретных регионах. Сталин прекрасно всё знал, так как получал информацию о голоде от районных глав. Были такие люди, которые видели необходимость остановить это злодеяние. Но у Отца народа была «светлая цель» - он хотел создать новое сознание.
Голодомор породил людоедов и изменил сознание
Выжить любой ценой - это желание привело голодных людей к ужасному преступлению. Эта тема настолько жестока, что трудно даже до конца вникнуть в нее. Известно, что детей заманивали и убивали, люди просто исчезали. Также есть воспоминания о киевлянах, которые решили поселиться в одной из деревень Куликовского района, но один добрый человек им сказал: «убегайте отсюда, вас здесь съедят».
Серджио Градениго, итальянский консул в Харькове, писал в Рим, что консульскому персоналу посоветовали не покупать мясо ни у кого и нигде, так как оно могло быть человеческим. Людоедами становились в основном из-за безумного длительного голода и могли убивать даже собственных детей. Были людоеды, которых жители деревень находили и убивали на месте. Некоторых находили на месте преступления, арестовывали и привлекали к ответственности,. Некоторые из таких были заняты на строительстве Беломор канала. Их было сотни.
В 2003 году вышла книга Алексея Ризникова «лодло-33-го», так называемый «Словарь Голодомора». Он также предоставляет информацию о том, чем кормилось население голодающих регионов. Книга уникальна. В ней рассказывается о том, чем питались тысячи людей тогда, когда советское правительство отняло все ресурсы к пропитанию – это были акация, горох, остатки спиртовой промышленности, кабаны, воробьи, ежы, коры деревьев, улитки и черви, белки, птичьи яица. Общеизвестно, что многие люди выжили благодаря близости спиртзаводов, так как производственные отходы с завода шли в специальный канал, в котором в теплую погоду появлялись черви. Люди собирали отходы и землю, которая была пропитана жидкостью. Затем они варили и пили эту сладкую водичку. Никто не обращал внимания на червей. Историк Демченко пишет, что люди ели все, что двигалось - саранчу, сов, мыш, крыс, лягушек, собак и кошек. Дети искали птичьи яйца на крышах и деревьях, и если находили, то жарили без соли и масла.
Какого было послание Голодомора и чего добился Сталин?
После Голодомора ситуация в сельской местности радикально изменилась. Репрессивный подход был обусловлен политическими мотивами - крестьянам было необходимо показать, что их единственный шанс на выживание - это присоединение к колхозу, полное послушание. И действительно, после невероятного голода у правительства не было проблем с коллективизацией. У Голодомора было свое четкое послание - хочешь жить, иди в колхоз. Сталин достиг своей главной цели - изменить сознание людей, уничтожив потенциал для будущих восстаний. После такого ужасного голода люди хорошо усвоили урок и были счастливы, если у них был минимум - дом и буханка хлеба. Сталин понимал, что битва выиграна, люди подчиняются. Люди привыкли к такой форме существования. В 1931-32 годы они все еще пытались сопротивляться, сражаться. Они думали, что пшеница принадлежит им, потому что сами заботились о ней. Однако осенью 1933 года крестьянин был покорен. Он уже работал в колхозе, понимая, что получит немного, но хотя бы и это есть. Система колхоза заработала «эффективно». Есть история о том, что в следующем году после Голодомора, Каганович пришёл к Сталину и доложил ему, что вновь плохой урожай, надо опять забирать у крестьян. Сталин ответил - « Не нужно, сами принесут». Он уже знал, что битва выиграна, люди повиновались, сопротивления не будет. И потом так и было- они брали именно сколько хотели, в том объеме, который хотели.
«Голодомор и раскулачивание совершили невероятную человеческую мутацию - советский человек наконец сформировался. Он был пассивным человеком, готовым выполнять нелепые приказы любого начальника; Этот человек боялся неожиданностей, не любил свою работу, нехотя соблюдал законы и был лишен достоинства. Крестьянин чувствовал, что никому нельзя доверять, что человек человеку- враг, он может забрать последнюю корову и последний кусок хлеба ». В этом случае крестьянин должен был отказаться от милосердия и любви к ближнему, не говоря уже о его собственном достоинстве. Голод стал основным инструментом для лишения человечества ... и такой огромный опыт голода создал нового человека.
Фактически, коллективизация была гражданской войной против жителей деревни. Крестьяне, которые кормили страну, сталкивались с выбором умереть от голода или подчинения властям. Сегодня люди часто даже не знают, что происходило 60-70 лет назад, чем на самом деле был сталинизм, и они думают, что это государство могло им что то дать. Есть люди, которые чуствуют ностальгию по Советскому Союзу ... на самом деле они не знают, что Советский Союз был построен путем принесения в жертву многих невинных людей во времена Голодомора, Гулагов, репресий. Сегодня государство, построенное на остатках этой империи, даже кичится своим прошлым. Оно также хочет, чтобы мир не помнил о ужасающей боли, которую оно причиняло людям на протяжении многих лет, поскольку власти этого государства считают, что цель всегда оправдывает средства.