კადიროვმა ქალიშვილი ჩეჩნეთის ვიცე-პრემიერად დანიშნა
ჩეჩნეთის კრემლის მიერ ხელდასმული ლიდერის უფროსი ქალიშვილი, 24 წლის აიშატ კადიროვა რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე გახდება - ის აკონტროლებს სოციალურ ბლოკს. ამჟამად აიშატ კადიროვა ჩეჩნეთის კულტურის მინისტრის პოსტს იკავებს.
აიშატ კადიროვას დანიშვნის შესახებ გადაწყვეტილება ჩეჩნეთის მთავრობის გაფართოებულ სხდომაზე მიიღეს. შესაბამისი წინადადება რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა მუსლიმ ხუჩიევმა წარადგინა, ხოლო და რამზან კადიროვმა დაამტკიცა, – დაწერა მან თავის ტელეგრამ– არხზე.
კულტურის მინისტრი გახდება კადიროვის მოკავშირე მუსა დადაევი.
ერთი დღით ადრე ჩეჩნეთში დამტკიცდა საბჭოს შემადგენლობა, რომელიც ქალთა უფლებებს და საზოგადოებაში მათი როლის გაზრდას შეეხება. აიშატ კადიროვა ამ საბჭოს რვა წევრს შორის ერთადერთი ქალია.
სექტემბერში აიშატ კადიროვა დაჯილდოვდა "სამშობლოს წინაშე დამსახურებისთვის". მას ასევე აქვს მედლები "კულტურის დამსახურებული მოღვაწე", "ადამიანის უფლებების დამცველი", რეგიონის "განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის", "დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის" მეგობრობის ორდენი და ჩეჩნეთის უმაღლესი ჯილდო – კადიროვის ორდენი.
აიშატი რამზან კადიროვის უფროსი ქალიშვილია. 17 წლის ასაკში გახდა Firdaws მოდის სახლის დირექტორი, რომელიც 2009 წელს დედამ მედნი კადიროვამ დააარსა. 2020 წელს იგი პირველად დაინიშნა რეგიონის კულტურის მინისტრის პირველ მოადგილედ, ხოლო 2021 წელს, 22 წლის ასაკში, მინისტრი გახდა. მისი მეუღლე ვისხან მაწუევი რესპუბლიკური მთავრობის ვიცე-პრემიერი და სოფლის მეურნეობის მინისტრი მიმდინარე წლის ივლისში გახდა.
აიშატ კადიროვა შეერთებული შტატების, ევროკავშირისა და იაპონიის სანქციების ქვეშაა.
ჩეჩნეთში კადიროვის ათობით ნათესავი რეგიონის ხელმძღვანელობაში მაღალ თანამდებობებზეა დანიშნული. ის თავად ვერ ხედავს ინტერესთა კონფლიქტს ნეპოტიზმში. ”მე ვნიშნავ მათ, ვისაც ვენდობი”, - თქვა კადიროვმა.
საჯარო სამსახურში თანამდებობებს იკავებენ მისი შვილები, დები, სიძეები, ძმისშვილები და სხვა ნათესავები. 2018 წელს, BBC-ის რუსულმა სამსახურმა გამოთვალა, რომ ჩეჩნეთის 158 მთავარი თანამდებობის პირიდან 30% უშუალოდ რამზან კადიროვის ნათესავია.

24-летняя дочь Рамзана Кадырова Айшат станет вице-премьером Чечни
24-летняя дочь главы Чечни Рамзана Кадырова Айшат станет вице-премьером Чеченской республики по социальным вопросам. Предложение выдвинул председатель парламента Чечни Муслим Хучиев на расширенном заседании правительства республики. Рамзан Кадыров одобрил это решение, - информирует "Эхо Кавказа".
Айшат Кадырова с 21 года была заместителем министра культуры Чечни, через год заняла и сам пост министра. Она носит звание заслуженного работника культуры республики. У нее есть медаль ордена «За заслуги перед отечеством», медали «За защиту прав человека», «За заслуги перед Чеченской республикой», за «вклад в развитие» региона по случаю его 100-летия, орден Дружбы от самопровозглашенной «ДНР» и высшая награда Чечни – орден Кадырова.
«Безусловно, Айшат Кадырова внесла большой вклад в улучшение деятельности регионального Минкульта, накопила существенный опыт работы», - написал Рамзан Кадыров в своем телеграм-канале.
Десятки родственников Рамзана Кадырова занимают видные государственные посты в Чечне. В 2018 году Русская служба «Би-би-си» подсчитала, что из 158 крупных чиновников в Чечне 30% - родственники главы региона. Редакция Кавказ.Реалии собрала список людей из клана Кадыровых, работающих в госструктурах республики.Муж Айшат Кадыровой Айшат Висхан Мацуев в июле этого года стал вице-премьером правительства республики и министром сельского хозяйства. В феврале еще одним вице-премьером стал племянник Кадырова Хамзат.