საქართველოს პრეზიდენტს ამჯერად კარასინი ესხმის თავს
რუსეთის ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო საკითხთა კომიტეტის ხელმძღვანელი გრიგორი კარასინი საქართველოს პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს კვლავ აკრიტიკებს.
„საქართველოს პრეზიდენტმა ზურაბიშვილმა კიდევ ერთი ღრმააზროვანი განცხადება გააკეთა. მისი თქმით, თუ უკრაინა წინააღმდეგობას არ გაწევს, საქართველო და ბალტიისპირეთის ქვეყნები შეიძლება იყვნენ შემდეგნი, რომელთაც რუსეთი თავს დაესხმება.
პოლიტიკური შიზოფრენიის განკურნება რთულია, ქალბატონო პრეზიდენტო! ასეთ ემთხვევაში რატომ არ უნდა ახსენოთ უფრო შორეული სამიზნეები - გერმანია, შვეიცარია თუ მალტა? განა ადვილი არ არის იმის გახსენება, "ცივი ომის" დასრულების და იმ დაპირების შემდეგ, რომ ნატო აღმოსავლეთისკენ არ გაფართოვდებოდა როგორ დაიწყო ნატო-ს სამხედრო-პოლიტიკურმა ბლოკმა და მისმა საცეცებმა არასამთავრობო სტრუქტურების სახით ნახტომებით რუსეთთან მიახლოება",– დაწერა კარასინმა თავის ტელეგრამ–არხზე.
მისი თქმით, „აღმოსავლეთ ევროპის, შემდეგ კი პოსტსაბჭოთა სივრცის დასავლური დამუშავების სამი ათწლეულის მიზნები აშკარაა“:
"მათ უკვე დახურეს მჭიდრო რგოლი ჩვენი ქვეყნის გარშემო. უკრაინა არის ბოლო საზღვარი, სადაც შეიქმნა პლაცდარმი რუსეთთან დაპირისპირებისთვის. ამის მიზნებიც ნათელია. ასე რომ, არ ღირს საკუთარი თავის დაშინება!”.
მანამდე კარასინმა სალომე ზურაბიშვილს „უცნაური პოლიტიკოსი“ უწოდა. მისი მტკიცებით, საქართველოს პრეზიდენტმა "ვაშინგტონში მკაცრი მითითებები მიიღო“.
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი, რომელიც აცხადებს, რომ საქართველოს მთავრობა „ავლენს პასუხისმგებლიან მიდგომას“, მანამდე ზურაბიშვილზე თქვა: „მადლობა ღმერთს, ის არ განსაზღვრავს ქვეყნის განვითარების გზას“.

Григорий Карасин вновь критикует президента Грузии
Глава Комитета Совета Федерации РФ по международным делам Григорий Карасин вновь критикует президента Грузии Саломе Зурабишвили.
«Очередное глубокомысленное заявление сделала президент Грузии Зурабишвили. По её словам, если Украина не устоит, Грузия и страны Балтии могут стать следующими, на кого нападёт Россия.
Политическая шизофрения тяжело лечится, госпожа президент! Почему в таком случае не упомянуть более отдалённые цели – Германию, Швейцарию или Мальту? Не проще ли вспомнить, как после окончания Холодной войны и обещаний не расширять НАТО в восточном направлении, на Россию начал семимильными шагами надвигаться далеко не безобидный военно-политический блок НАТО и его щупальца в виде тренированных неправительственных структур», – написал, по информации "Эха Кавказа", Карасин в телеграм-канале.
По его словам, «цели трёх десятилетий западной обработки Восточной Европы, а затем и постсоветского пространства очевидны».
«Они уже плотно сомкнули кольцо вокруг нашей страны. Украина – последний рубеж, где создан плацдарм для противостояния с Россией. Цели этого также понятны. Так что не стоит запугивать самих себя!» – добавил он.
Ранее Карасин назвал Саломе Зурабишвили «странноватым политиком». Президент Грузии, по его словам, «прошла жёсткий инструктаж в Вашингтоне».Глава МИД России Сергей Лавров, считая, что грузинское правительство «проявляет ответственный подход», ранее говорил о Зурабишвили: «Слава богу, она не определяет пути развития страны».