პრემიერი: საქართველოს მთავრობის სახელით, მე გიდასტურებთ, რომ არავის ჩვენი სახელით, მთავრობის და ჩემი სახელით, არავის ფორმალური მოლაპარაკებები ამ საკითხზე არ გაუმართავს, ეს იყო რუსეთის ხელისუფლების გადაწყვეტილება
28/09/2023 11:38:37 პოლიტიკა
საქართველოს მთავრობის სახელით, მე გიდასტურებთ, რომ არავის ჩვენი სახელით, მთავრობის და ჩემი სახელით, არავის ფორმალური მოლაპარაკებები ამ საკითხზე არ გაუმართავს. ეს იყო რუსეთის ხელისუფლების გადაწყვეტილება, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა თელავში, ჟურნალისტების კითხვის საპასუხოდ განაცხადა.
პრემიერის თქმით, "ძალიან ბევრი ბიზნესმენი და ძალიან ბევრი ქართველი, ეს არის მილიონზე მეტი ქართველი, რომელსაც აქვს ორმაგი მოქალაქეობა და არიან ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეები და არიან ამავდროულად რუსეთის მოქალაქეებიც".
„ძალიან ბევრი ბიზნესმენი და ძალიან ბევრი ქართველი, ეს არის მილიონზე მეტი ქართველი, რომელსაც აქვს ორმაგი მოქალაქეობა და არიან ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეები და არიან ამავდროულად რუსეთის მოქალაქეებიც. ისინი ბუნებრივია, მათი პირადი ინტერესებიდან გამომდინარე, იმიტომ, რომ ბიზნეს საქმიანობა აქვთ, პირდაპირ მიმოსვლები აქვთ, ოჯახები, ნათესავები ყავთ აქ ადგილზე, დაინტერესებული იყვნენ, რომ ყოფილიყო და აღმდგარიყო პირდაპირი ფრენები. ეს არ არის დამალული ფაქტი.
ჩვენც ვიყავით მათ შორის დაინტერესებული, რომ ჩვენი მოქალაქეები, რაც გამარტივდება და რაც გაამარტივებს გადაადგილებას, იოლი იქნება და იაფი იქნება უფრო, ეკონომიური იქნება, რა თქმა უნდა კარგია. ეს ჩვენ არაფერი არ დაგვიმალავს. თქვენი პრობლემა რაში მდგომარეობს, მეგობრებო, თქვენ ყოველთვის რაღაცას მალავდით ხალხისგან და უმალავდით ყველაფერს. ყველაფერს აკეთებდით ხალხის საზიანოდ, ჩვენ ღიად ვაკეთებთ ყველაფერს. ამაშია ჩვენი სიძლიერე ამიტომ წყნარად იყავით“, - განაცხადა პრემიერმა.

Гарибашвили: правительство Грузии не вело переговоры с Россией
Восстановление прямых авиарейсов в Грузию было решением властей России, переговоров по данному вопросу от имени правительства Грузии не велось, - утверждает, по информации "Эха Кавказа", премьер-министр Ираклий Гарибашвили.
Так глава грузинского правительства прокомментировал заявление министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова о том, что Кремль договорился с правительством Грузии о возобновлении полетов и отмене визового режима по той причине, что «нынешнее правительство в Тбилиси заинтересовано в нормализации отношений».
«Во-первых, до этого президент России сказал, что восстановить безвизовый режим и полеты – это его единоличное решение. Естественно, это соглашение было оформлено с правительством Грузии, в частности, с Авиационным агентством Минэкономики, которое выдает согласие соответствующему ведомству и компаниям. Речь идет об этом соглашении и что в этом непонятного? Какой скандал вы здесь увидели? Что вы обнаружили?», – говорит Гарибашвили.
Премьер утверждает, что никаких тайных переговоров с руководством России на эту тему не велось:
«От имени правительства Грузии подтверждаю: никто от моего имени не проводил официальных переговоров по этому вопросу, это было решение российского правительства. Это мой ответ, думаю, вопросы исчерпаны», – сказал Гарибашвили.
Напомним, что ранее министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью ТАСС заявил, что причиной потепления российско-грузинских отношений стала заинтересованность правительства Грузии в их нормализации. Тогда Москва договорилась «с правительством (премьер-министра Грузии Ираклия) Гарибашвили о возобновлении полетов и отменила визовый режим», сказал глава российского МИДа.Форум