აშშ–მა სანქციები დაუწესა ირანის, ჩინეთის, თურქეთისა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების ფირმებს, რომლებიც თეირანს უკრაინაში გამოყენებული დრონების წარმოებისთვის დახმარებას უწევენ
27/09/2023 18:00:25 მსოფლიო
აშშ–ის ცნობით, ვაშინგტონმა სანქციები დაუწესა ირანის, ჩინეთის, თურქეთისა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების ფირმებს, რომლებიც თეირანს უკრაინაში გამოყენებული დრონების წარმოებისთვის დახმარებას უწევენ "კრიტიკული კომპონენტების მიწოდებით".
კერძოდ, სანქციები დაუწესდათ შემდეგ კომპანიებს:
• ირანულ ფირმას Pishgam Electronic Safeh Company და მის აღმასრულებელ დირექტორს ასობით ათასი დოლარის ღირებულების სერვო ძრავების შეძენის გამო;
• ჰონგ კონგში დაფუძნებულ კომპანიას Hongkong Himark Electron Model Limited და ჩინეთში დაფუძნებული ფირმის Hong Kong Himark-ის ოფიციალურ პირს ფან იანგს 1 მილიონ დოლარზე მეტი ღირებულების სერვო ძრავების ირანისთვის მიყიდვისთვის.
• ორ თურქულ კომპანიას. აშშ–ის ცნობით, თურქულმა ფირმებმა ხელი შეუწყვეს ასობით ათასი დოლარის ფინანსური ტრანზაქციის განხორციელებას სერვო ძრავების შესაძენად Hong Kong Himark-დან.
• კომპანიას არაბთა გაერთიანებული საამიროები​დან, რომელმაც ხელი შეუწყო სერვო ძრავების ირანისთვის მიწოდებას.
„ერთ-ერთი სერვოძრავი, რომელიც შეძენილია Pishgam Electronic Safeh Company–ს მიერ, ნაპოვნი იქნა ირანული წარმოების Shahed-136–ის ნამსხვრევებში, რომელიც უკრაინაში ცოტა ხნის წინ ჩამოაგდეს", – განაცხადა სახელმწიფო დეპარტამენტის სპიკერმა მეთიუ მილერმა.
ვარაუდობენ, რომ ივლისის მდგომარეობით, ირანმა რუსეთს 400-ზე მეტი Shahed-131-ის, Shahed-136–ის და Mohajer–ის ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატები მიაწოდა უკრაინაში მიმდინარე ომში გამოსაყენებლად.

27/09/2023 18:00:25 World
The US announced sanctions against an Iranian company as well as companies in China, Turkey and the United Arab Emirates for allegedly supporting Iran’s “one-way attack” drone program by supplying critical components.
As of July, it is believed that Iran has provided Russia with more than 400 Shahed 131, 136 and Mohajer drones for use in its war in Ukraine.
“Iranian-made UAVs continue to be a key tool for Russia in its attacks in Ukraine, including those that terrorize Ukrainian citizens and attack its critical infrastructure,” said Under Secretary of the Treasury for Terrorism Brian Nelson in a statement.
The sanctions are against the Iranian firm Pishgam Electronic Safeh Company and its CEO Hamid Reza Janghorbani for procuring “hundreds of thousands of dollars” worth of servomotors that can be used in Iran’s attack drones.
“One of the servomotors procured by the network designated today was recovered in the remnants of a Russia-operated Shahed-136 that was recently shot down in Ukraine,” said State Department spokesperson Matthew Miller in a statement.
The sanctions also target the Hong Kong-based company Hongkong Himark Electron Model Limited and “PRC-based Hongkong Himark official” Fan Yang for selling more than $1 million worth of servomotors to Iran, as well as two Turkish companies that “facilitated financial transactions totaling hundreds of thousands of dollars” to procure the servomotors from Hongkong Himark and a UAE-based firm that facilitated servomotor shipment.
More background: Russia is primarily using the drones to attack critical Ukrainian infrastructure and stretch Ukraine’s air defenses, according to a senior Defense Intelligence Agency official. The US obtained and analyzed several of drones downed in Ukraine, and officials say there is “undeniable evidence” that they are Iranian, despite repeated denials from Tehran that it is providing the equipment to Russia for use in Ukraine.