ნიუ-იორკის სასამართლომ დონალდ ტრამპი და მისი ოჯახი თაღლითობაში დამნაშავედ სცნო
ნიუ-იორკის სასამართლომ აშშ-ის ყოფილი პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი და მისი ოჯახი თაღლითობაში დამნაშავედ სცნო.
გადაწყვეტილება მოსამართლე არტურ ენგორონმა მიიღო, იტყობინება Reuters.
ნიუ-იორკის გენერალურმა პროკურორმა ლეტიცია ჯეიმსმა ტრამპი თაღლითობაში დაადანაშაულა და მის წინააღმდეგ სარჩელი 2022 წლის სექტემბერში შეიტანა. ჯეიმსმა ტრამპი დაადანაშაულა, რომ მისი ძირითადი კომპანია The Trump Organization ათი წლის განმავლობაში ატყუებდა ფინანსურ მარეგულირებელ ორგანოებს თავისი აქტივების ღირებულების შესახებ, რათა საკრედიტო და სადაზღვევო მომსახურებისას საბანკო შეღავათებით ესარგებლა.
"ეს არ არის სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილება შტატის პროკურორის ლეტიცია ჯეიმსის სამოქალაქო სარჩელზე, მისი განხილვა 2 ოქტომბრიდან გაგრძელდება", – იუწყება ამერიკული მედია.
ეს ერთ-ერთია დონალდ ტრამპის წინააღმდეგ აღძრული რამდენიმე საქმიდან. წელს მას ოთხი ბრალდება წაუყენეს: შეთქმულებაში, რამაც გამოიწვია კაპიტოლიუმის შტურმი 2021 წლის იანვარში; შეთქმულებაში ჯორჯიის შტატში არჩევნების შედეგების შეცვლის მიზნით; საიდუმლო დოკუმენტების შენახვაში „მარ-ა-ლაგოს“ მამულში და ფინანსური დოკუმენტების გაყალბებაში.

Суд в Нью-Йорке признал Трампа виновным в мошенничестве
Бывший президент США Дональд Трамп и его семья во вторник признаны судом в Нью-Йорке виновными в мошенничестве - Трамп незаконно увеличивал стоимость своих активов. Постановление вынес нью-йоркский судья Артур Энгорон, - сообщило, по информации "Эха Кавказа", агентство Reuters.
Генеральный прокурор Нью-Йорка Летиция Джеймс обвинила Трампа мошенничестве, подав иск к нему в сентябре 2022 года. Основная компания Трампа, The Trump Organization, в течение десяти лет обманывала финансовые органы относительно стоимости его активов, чтобы пользоваться правом на получении банковских льгот при пользовании кредитами и услугами по страхованию.
Судебное решение, принятое 26 сентября, не окончательное по гражданскому иску прокурора штата Летиции Джеймс, рассмотрение его продолжится со 2 октября, сообщили американские СМИ.
Это дело — одно из нескольких против Дональда Трампа. В этом году ему предъявили четыре обвинения: в сговоре, который привел к штурму Капитолия в январе 2021 года; сговоре с целью изменить итоги выборов в штате Джорджия; хранении секретных документов в имении Мар-а-Лаго;подлоге финансовой документации.