ბაქოს საქართველოსთან საზღვრის დელიმიტაციის საკითხში პროგრესის მიღწევის იმედი აქვს
საქართველო-აზერბაიჯანის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაცია-დემარკაციის სამუშაოების ფარგლებში ექსპერტების მორიგი შხვედრა მიმდინარე წლის ბოლომდეა დაგეგმილი, ხოლო ორმხრივი კომისიის სხდომა, 2020 წლის პირველ კვარტალში. ამის შესახებ აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ხალაფ ხალაფოვმა განაცხადა.
"ჩვენ ვაგრძელებთ მუშაობას ამ მიმართულებით, ვინაიდან ეს ორივე მხარისთვის აქტუალურია. საზღვრის 2/3 უკვე შეთანხმებულია, დარჩენილ 1/3-თან დაკავშირებით კი არსებობს გარკვეული შეუთახმებლობა, რომლის აღმოსაფხვრელად აუცილებელია, ექსპერტთა შეხვედრები გაგრძელდეს, გადაიხედოს დოკუმენტები, მათ შორის - საარქივო. კომისიის მორიგ სხდომამდე ექსპერტები შეხვედრებს გააგრძელებენ პროგრესის მისაღწევად. ექსპერტების შემდეგი შეხვედრა თბილისშია დაგეგმილი და იმედი მაქვს, იგი მიმდინარე წლის ბოლომდე გაიმართება. რაც შეეხება კომისიის სხდომას, ვიმედოვნებთ, იგი მომდევნო წლის პირველ კვარტალში ჩატარდება",- განაცხადა ხალიფოვმა და მოუწოდა ყველას, საკითხის პოლიტიზირებისგან თავი შეიკავონ.
ცნობისთვის: საქართველო-აზერბაიჯანის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის სამუშაოები 1996 წლიდან წარმოებს. ამ პროცესის ფარგლებში მხარეებმა სახელმწიფო სასაზღვრო ზოლის 480კმ-იდან 314 შეათანხმეს. ორმხრივი კომისიის ბოლო სხდომა 2019 წლის მაისში ბაქოში ჩატარდა.

МИД Азербайджана рассчитывает на прогресс в вопросе делимитации границы с Грузией
Очередная встреча экспертов по делимитации и демаркации в рамках работ по делимитации азербайджано-грузинской границы состоится до конца 2019 года, заседание комиссии – в первом квартале 2020 года, заявил замминистра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов.
«Мы продолжаем работы в рамках делимитации, так как это актуально для двух сторон. 2/3 границы уже согласовано, есть некоторые разногласия по 1/3 части границы», - сказал Халафов журналистам в понедельник.
По его словам, для устранения этих разногласий необходимо продолжить встречи экспертов, пересмотреть документы, в том числе и архивные. «Экспертные встречи продолжатся до очередного заседания комиссии, чтобы достичь прогресса. Планируем экспертную встречу в Тбилиси, я верю, что она состоится до конца текущего года, в первом квартале 2020 года – состоится заседание комиссии», - отметил замминистра. При этом Халафов призвал не политизировать данный процесс.
Работы по делимитации азербайджано-грузинской государственной границы ведутся с 1996 года. В рамках этого процесса стороны согласовали 314 из 480 км государственной границы. Последнее заседание указанной комиссии состоялось в конце мая 2019 года в Баку.