ბაიდენმა ცენტრალური აზიის ლიდერებს "შუა დერეფნის" განვითარებისთვის "C5+1"–ის კრიტიკული მინერალების დიალოგის" დაწყება შესთავაზა
25/09/2023 06:34:45 ეკონომიკა
აშშ–ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა ცენტრალური აზიის ლიდერებს "შუა დერეფნის" განვითარებისთვის "C5+1"–ის კრიტიკული მინერალების დიალოგის" დაწყება შესთავაზა. ამის შესახებ ინფორმაციას ყირგიზეთში აშშ–ის საელჩო ავრცელებს.
დიპლომატიური უწყების ცნობით, ჯო ბაიდენი შეხვდა ყაზახეთის, ყირგიზეთის, ტაჯიკეთის, თურქმენეთისა და უზბეკეთის პრეზიდენტებს "C5+1"-ის პირველ საპრეზიდენტო სამიტზე, რომელიც გაერო–ს გენერალური ასამბლეის ფარგლებში 19 სექტემბერს გაიმართა.
საელჩოს ინფორმაციით, "ლიდერებმა მთელი რიგი საკითხები, მათ შორის უსაფრთხოება, ვაჭრობა და ინვესტიციები, რეგიონული კავშირები, ყველა ქვეყნის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის პატივისცემის აუცილებლობა და მმართველობისა და კანონის უზენაესობის გასაუმჯობესებლად მიმდინარე რეფორმები განიხილეს".
"პრეზიდენტი ბაიდენი მიესალმა მისი კოლეგების მოსაზრებებს იმის შესახებ, თუ როგორ შეუძლიათ ამ ქვეყნებს, იმუშაონ ერთად ცენტრალური აზიის სუვერენიტეტის, მედეგობისა და კეთილდღეობის შემდგომი გაძლიერების მათ შორის, ადამიანის უფლებების დაცვის გაუმჯობესების მიზნით. აშშ–ის პრეზიდენტმა რეგიონული უსაფრთხოების საკითხებში პარტნიორობისთვის კოლეგებს მადლობა გადაუხადა და პირობა დადო, რომ საზღვრის უსაფრთხოების, ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლისა და სამართალდამცავ სტრუქტურებთან დაკავშირებულ საკითხებში თანამშრომლობას გააგრძელებს. პრეზიდენტმა ბაიდენმა განიხილა აშშ-ის კერძო სექტორის ვაჭრობისა და ინვესტიციებისთვის უფრო ხელსაყრელი ბიზნეს გარემოს შექმნის მნიშვნელობა კერძო სექტორის ბიზნეს პლატფორმის შექმნის გზით, რომელიც შეავსებს "C5+1" დიპლომატიურ პლატფორმას და აღნიშნა, რომ USAID მოიწვევს "C5+1"–ის რეგიონალური კავშირის მინისტერიალს ცენტრალურ აზიაში ოქტომბერში, რათა განიხილონ კონკრეტული ქმედებები, რომლებიც ხელს შეუწყობს ინკლუზიურ, მდგრად ეკონომიკურ განვითარებას.
იქიდან გამომდინარე, რომ ბაიდენი აღიარებს, რომ ჩვენმა ქვეყნებმა უნდა ითანამშრომლონ იმისთვის, რომ ჰქონდეთ მდგრადი, უსაფრთხო მიწოდების ჯაჭვები, რომლებსაც შეუძლიათ მხარი დაუჭირონ მომავალ ენერგეტიკულ ლანდშაფტს, შეერთებულმა შტატებმა კოლეგებს შესთავაზა, დაიწყოს "C5+1"–ის კრიტიკული მინერალების დიალოგი" ცენტრალური აზიის უზარმაზარი მინერალური სიმდიდრის განვითარებისა და კრიტიკული მინერალების უსაფრთხოების გასაუმჯობესებლად. ეს არის შეერთებული შტატების მხარდაჭერის ძალისხმევის ნაწილი "ტრანსკასპიური სავაჭრო მარშრუტის" ("შუა დერეფანი") განვითარებისა და პროექტში ინვესტიციების განხორციელებისთვის „პარტნიორობა გლობალური ინფრასტრუქტურისა და ინვესტიციებისთვის“ ფარგლებში, რაც, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს რეგიონულ ეკონომიკურ ინტეგრაციასა და მდგრადობას.
ამასთან, პრეზიდენტმა ბაიდენმა მხარი დაუჭირა სამოქალაქო საზოგადოებისა და ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების აქტივობებს და მოუწოდა ლიდერებს ახალი "C5+1"–მა მათ შორის, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების ყველა სექტორში ინტეგრირებაზე გაამახვილოს ყურადღება", –ნათქვამია ყირგიზეთში აშშ–ის საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
ცობისთვის: აშშ–სა და ევროკავშირში მიიჩნევენ, რომ "შუა დერეფანი" ძალიან მნიშვნელოვანია, განსაკუთრებით ახლა, უკრაინაში რუსეთის მიერ წარმოებული ომის ფონზე.
- "ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტი" (შუა დერეფანი") ჩინეთზე, ყაზახეთზე, კასპიის ზღვაზე, აზერბაიჯანზე, საქართველოსა და თურქეთზე გადის და ამ მარშრუტით შავი ზღვის გავლით ევროპის ქვეყნებისკენ ტვირთების გატანაა შესაძლებელი. გეოგრაფიულად, ეს არის უმოკლესი გზა დასავლეთ ჩინეთსა და ევროპას შორის. 2022 წლის 31 მარტს აზერბაიჯანის, საქართველოს, ყაზახეთისა და თურქეთის მთავრობებმა ხელი მოაწერეს დეკლარაციას რეგიონის გავლით სატრანსპორტო პოტენციალის გაუმჯობესების შესახებ.

Biden and 5 Central Asia Leaders Discuss Issue of Middle Corridor at Inaugural C5+1 Presidential Summit on UN Sidelines
25/09/2023 06:34:45 Economics
US President Joe Biden and the leaders of Central Asia have discussed the issue of the Middle Corridor on the sidelines of the United Nations General Assembly.
According to the U.S. Embassy in the Kyrgyz Republic, President Joseph R. Biden, Jr. met with the Presidents of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan today for the inaugural C5+1 presidential summit on the margins of the United Nations General Assembly.
"The leaders discussed a range of issues, including security, trade and investment, regional connectivity, the need to respect the sovereignty and territorial integrity of all nations, and ongoing reforms to improve governance and the rule of law. President Biden welcomed his counterparts’ views on how our nations can work together to further strengthen the Central Asian nations’ sovereignty, resilience, and prosperity while also advancing human rights through our C5+1 partnership.
President Biden thanked his counterparts for their partnership on regional security challenges and committed to continued collaboration on border security, counterterrorism, and law enforcement issues.
The United States discussed the value of creating a more favorable business environment for U.S. trade and private sector investment through the establishment of a private sector business platform that will complement the C5+1 diplomatic platform and noted that USAID will convene a C5+1 Regional Connectivity Ministerial in Central Asia in October to discuss concrete actions that will drive inclusive, sustainable economic development.
Because President Biden recognizes that our countries must cooperate to have resilient, secure supply chains that can support the future energy landscape, the United States proposed launching a C5+1 Critical Minerals Dialogue to develop Central Asia’s vast mineral wealth and advance critical minerals security. These efforts are part of continued U.S. support to drive investment in and development of the Trans-Caspian Trade Route (the so-called “Middle Corridor”) through the Partnership for Global Infrastructure and Investment that will help facilitate regional economic integration and resilience.
Finally, President Biden advocated for continued support of civil society and women’s economic empowerment activities and encouraged a new C5+1 focus on mainstreaming disability rights across all sectors," the the U.S. Embassy said in a statement.
The Trans-Caspian International Transport Route (TITR), known as the Middle Corridor, starts from Southeast Asia and China, and runs through Kazakhstan, the Caspian Sea, Azerbaijan, Georgia and Turkey before reaching southern or Central Europe. The route is the shortest from western China to eastern Europe. On March 31, 2022, the governments of Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan and Turkey signed a declaration on improving the transportation potential through the region.