"ჩამოყალიბდეს, იმეგობრებს ჩვენთან, თუ არა!": რუსეთმა საქართველო თავის სავალუტო ბაზარზე არ დაუშვა
რუსეთი "მეგობრული და ნეიტრალური ქვეყნების" წარმომადგენელ საკრედიტო ორგანიზაციებსა და ბროკერებს თავის სავალუტო ბაზარზე ვაჭრობებსა და ფინანსური ინსტრუმენტების ბაზარზე წვდომას უხნის. მსგავსი ქვეყნების ჩამონათვალში, რომელიც დღეს პრემიერმა მიშუსტინმა დაამტკიცა, ყველა ყოფილი სსრკ რესპუბლიკაა, ბალტიისპირეთის ქვეყნების, უკრაინის, მოლდოვისა და საქართველოს გარდა.
ჩამონათვალში არიან, კერძოდ, აზერბაიჯანი და სომხეთი, ბელარუსი, ყირგიზეთი, ყაზახეთი, ტაჯიკეთი, თურქმენეთი, უზბეკეთი, ასევე ალჟირი, ბანგლადეში, ბრაზილია, ვენესუელა, ვიეტნამი, ეგვიპტე, ინდოეთი, ინდონეზია, ირანი, ყატარი, ჩინეთი, კუბა, მალაიზია, მაროკო, მონღოლეთი, არაბთა გაერთიანებული საემიროები, ომანი, პაკისტანი, საუდის არაბეთი, სერბეთი, ტაილანდი, თურქეთი და სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა.
რუსული მედიის ინფორმაციით, თავდაპირველად ვაჭრობებზე 44 ქვეყნის, მათ შორის საქართველოს დაშვებაც იყო დაგეგმილი, თუმცა მოგვიანებით სია 32 ქვეყნამდე შემოკლდა.
"საქართველო სიაში იმიტომ არაა, რომ ეს ქვეყანა ერთდროულად თითქოს არამეგობრულიცაა და მეგობრულიც. საქართველო უნდა ჩამოყალიბდეს, სამომავლოდაც იმეგობრებს რუსეთთან თუ არა. ამაზე იქნება დამოკიდებული, მოხვდება თუ არა მომავალში სიაში" - განუცხადა გამოცემა BFM-ს რუსული ფინანსური სკოლის დამფუძნებელმა ანდრეი პლოტნიკოვმა.
ცნობისთვის: 2022 წლის მარტში რუსეთის მთავრობამ არამეგობრული ქვენების ჩამონათვალი დაამტკიცა. მასში არ მოხვდა საქართველო, რომელიც რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებულ დასავლურ სანქციბს არ შეუერთდა.

Грузию не допустили к торгам на российском валютном рынке
Иностранные кредитные организации и брокеры из «дружественных и нейтральных стран» будут допущены к торгам на российском валютном рынке, а также на рынке производных финансовых инструментов. Распоряжение об утверждении перечня таких государств подписал председатель российского правительства Михаил Мишустин, - информирует "Эхо Кавказа".
В список вошли Азербайджан, Армения, Беларусь, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Алжир, Бангладеш, Бахрейн, Бразилия, Венесуэла, Вьетнам, Египет, Индия, Индонезия, Иран, Казахстан, Катар, Китай, Куба, Малайзия, Марокко, Монголия, Объединённые Арабские Эмираты, Оман, Пакистан, Саудовская Аравия, Сербия, Таиланд, Турция, Южно-Африканская Республика.
По информации СМИ, изначально планировалось допустить к торгам 44 страны, в том числе Грузию, однако затем список был сокращён до 32 стран.
«Грузии нет в этом списке, потому что все-таки страна вроде бы и недружественная, но и дружественная одновременно. Грузия … должна определиться, будет ли она «дружить» дальше с Российской Федерацией или нет, от этого будет зависеть, будет она в этот список дальше входить», – сказал основатель финансовой школы Андрей Плотников изданию BFM.
В марте 2022 года правительство РФ утвердило перечень недружественных стран. В перечень не вошла Грузия, отказавшаяся присоединяться к санкциям Запада против России.