სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო: ავიაკომპანია "ROSSIYA  AIRLINES"-ს ორჯერ ეთქვა უარი საქართველოში ოპერირებაზე
21/09/2023 15:16:45 ეკონომიკა, საზოგადოება
სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ინფორმაციით, საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს მიერ, ავიაკომპანია ROSSIYA AIRLINES-ს ორჯერ ეთქვა უარი საქართველოში ოპერირებაზე.
მისი ცნობით, სააგენტოს მხრიდან აღნიშნული გადაწყვეტილების მიზეზია გახდა ის, რომ ROSSIYA AIRLINES-ი იმყოფება ევროკავშირის "შავ სიაში". შესაბამისად, საქართველოს მიმართულებით რეგულარული საჰაერო მიმოსვლა აღნიშნული ავიაკომპანიით არ განხორციელდება.
„გვსურს გამოვეხმაუროთ გარკვეული მედიასაშუალებების მიერ გავრცელებულ გადაუმოწმებელ ინფორმაციას რუსული ავიაკომპანია ROSSIYA AIRLINES-ის მიერ საქართველოში ოპერირების დაწყების შესახებ.
საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს მიერ, ავიაკომპანია ROSSIYA AIRLINES-ს ორჯერ ეთქვა უარი საქართველოში ოპერირებაზე.
მიმდინარე წლის 16 მაისს, სააგენტომ არ დააკმაყოფილა ავიაკომპანია ROSSIYA AIRLINES-ის განაცხადი მოსკოვი - თბილისი - მოსკოვის მიმართულებით რეგულარული რეისის განხორციელების თაობაზე. ავიაკომპანია ROSSIYA AIRLINES-მა 14 სექტემბერს კვლავ მომართა სააგენტოს, ამჯერად მოსკოვი - თბილისი - მოსკოვის, მოსკოვი - ბათუმი - მოსკოვის და სანქტ-პეტერბურგი - თბილისი - სანქტ-პეტერბურგის მიმართულებით რეგულარული ფრენების შესრულების მოთხოვნით, რაზეც რუსულ ავიაკომპანიას იმავე დღესვე განეცხადა უარი უწყების მიერ.
სააგენტოს მხრიდან აღნიშნული გადაწყვეტილების მიზეზია ის, რომ ROSSIYA AIRLINES-ი იმყოფება ევროკავშირის შავ სიაში. შესაბამისად, საქართველოს მიმართულებით რეგულარული საჰაერო მიმოსვლა აღნიშნული ავიაკომპანიით არ განხორციელდება.
კიდევ ერთხელ განვმარტავთ, რომ საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციას შორის ფრენები სრულდება და მომავალშიც შესრულდება მხოლოდ იმ ავიაკომპანიების მიერ, რომლებიც არ იმყოფებიან ევროკავშირის შავ სიაში. ფრენები არ განხორციელდება ასევე, იმ საჰაერო ხომალდებით, რომელთაც საჰაერო ხომალდების მწარმოებლებმა შეუწყვიტეს ტექნიკური მხარდაჭერა, რაც გულისხმობს როგორც ტექნიკურ და საფრენოსნო დოკუმენტაციაზე წვდომის შეზღუდვას, ისე მარაგი ნაწილების მოწოდებას. სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო თითოეულ წარმოდგენილ განაცხადთან დაკავშირებით მომავალშიც იმოქმედებს აღნიშნული გადაწყვეტილების შესაბამისად”, - ნათქვამია ინფორმაცია.

Агентство гражданской авиации опровергло информацию о полетах авиакомпании «Россия» в Грузию
Как сообщают в Агентстве гражданской авиации Грузии, авиакомпании «Россия» было дважды отказано в работе в Грузии. Причиной такого решения агентства стало то, что компания находится в черном списке Евросоюза, - передает, по информации "Эха Кавказа", SOVA.
«Мы хотели бы отреагировать на распространенную некоторыми СМИ непроверенную информацию о начале полетов в Грузию российской авиакомпании «Россия».
16 мая текущего года агентство не удовлетворило заявку авиакомпании «Россия» об осуществлении регулярного рейса по направлению Москва-Тбилиси-Москва. 14 сентября Авиакомпания «Россия» вновь обратилась в агентство, на этот раз с просьбой выполнить регулярные рейсы по направлению Москва-Тбилиси-Москва, Москва-Батуми-Москва и Санкт-Петербург-Тбилиси-Санкт-Петербург, в чем авиакомпании было отказано.
Причиной такого решения агентства является то, что авиакомпания «Россия» находится в черном списке Евросоюза, соответственно, регулярные авиаперелеты в направлении Грузии указанная авиакомпания осуществлять не будет.
Еще раз уточняем, что полеты между Грузией и РФ выполняются и будут выполняться в дальнейшем только теми авиакомпаниями, которые не входят в черный список ЕС. Полеты также не будут осуществляться на самолетах, которым производители самолетов прекратили техническую поддержку», - говорится в сообщении.
В настоящее время прямые рейсы между Россией и Грузией выполняют авиакомпании Azimuth (Москва-Тбилиси-Москва), Georgian Airways (Тбилиси-Москва-Тбилиси) и Red Wings (Москва-Кутаиси-Москва, Сочи-Тбилиси-Сочи).В начале июля Федеральное агентство воздушного транспорта России (Росавиация) выдало т.н. допуски на 284 рейса в неделю между городами России и Грузии. Большая часть допусков выдана авиакомпании Red Wings. В Росавиации заявили, что воспользоваться правом на перевозку авиакомпании могут только после выполнения ряда дополнительных условий.Грузию за возобновление авиасообщения с Россией критикуют в Киеве, Вашингтоне и странах ЕС.