მედია: ანექსირებულ ყირიმში რუსული ავიაბაზა მასირებული შეტევის ქვეშ მოექცა
გასულ ღამეს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა და საზღვაო ძალებმა განახორციელეს ფართომასშტაბიანი შეტევა ანექსირებულ ყირიმში, "საკის" სამხედრო აეროდრომზე. თავდასხმისთვის გამოყენებული იქნა დრონები და "ნეპტუნის" რაკეტები,– ამის შესახებ RBC-Ukrain უსაფრთხოების სამსახურში საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით იუწყება.
წყაროს ცნობით, შეტევისას აეროდრომზე განთავსებული იყო მინიმუმ 12 საბრძოლო თვითმფრინავი (Su-24 და Su-30), ასევე საზენიტო –სარაკეტო კომპლექსი Pantsir. ასევე იყო კამიკაძე უპილოტო საფრენი აპარატების ოპერატორების სასწავლო ბაზა. სწორედ ამ დრონებს იყენებენ რუსები უკრაინის მათ შორის ქალაქებზე თავდასხმისას.
გამოცემის თანამოსაუბრეები ყვებიან, რომ სამიზნემდე მისაღწევად უკრაინელებმა გამოიყენეს დრონები, რომლებმაც გადატვირთეს რუსული საჰაერო თავდაცვის სისტემა და შემდეგ გაუშვეს "ნეპტუნის" რაკეტები. იუწყებიან, რომ რაკეტებმა მიზანს მიაღწიეს და სერიოზულად არის დაზიანებული მოწინააღმდეგის სამხედრო ტექნიკა.
გამოცემის ცნობით, ნგრევას და დანაკარგებს ადასტურებენ რუსი პროპაგანდისტებიც – ისინი წერენ მინიმუმ 30 დაღუპულ სამხედროზე. მანამდე ადგილობრივები იუწყებოდნენ აფეთქებების ხმების სერიაზე და მასირებულ შეტევაზე.
თავის მხრივ, უსაფრთხოების სამსახური აღნიშნავს, რომ შეტევები უფრო და უფრო ინტენსიურ ხდება და რომ ოკუპანტები ვერ გრძნობენ თავს უსაფრთხოდ ოკუპირებულ ნახევარკუნძულზე.

Минобороны России признало атаку беспилотников на Крым
Министерство обороны России отчиталось об уничтожении средствами ПВО 19 беспилотников над акваторией Чёрного моря и территорией аннексированного Крыма. Ещё по одному дрону сбили в Курской, Белгородской и Орловской областях. - информирует "Радио Свобода".
В ночь на 21 сентября во многих районах Крыма, в частности на севере, западе и в центре полуострова были зафиксированы пролетающие беспилотники. Местный телеграм-канал «ЧП/Севастополь» писал, что взрывы слышали жители Новофёдоровки, Сак, Евпатории, Джанкоя и Балаклавы. О последствиях атаки на аннексированный Крым не сообщалось.
Независимого подтверждения этой информации и украинской реакции на него пока нет. Вооруженные силы Украины неоднократно наносили удары дронами и ракетами по целям в аннексированном Крыму, в том числе в Севастополе и возле Евпатории.
Губернатор Орловской области Андрей Клычков сообщил о двух сбитых дронах, которые, по его словам, пытались атаковать объекты топливной инфраструктуры. По данным телеграм-канала Shot, оба беспилотника упали на территории нефтебазы «Дружба», один из них взорвался. По предварительным данным, повреждений и пострадавших нет.