ზელენსკი – მსოფლიო ლიდერებს: მოლდოვისა და საქართველოს ნაწილი კვლავ ოკუპირებულია რუსეთის მიერ, მან სირია ნანგრევებად აქცია და თითქმის შთანთქა ბელარუსი, აგრესორის დასამარცხებლად ერთად უნდა ვიმოქმედოთ
19/09/2023 19:39:06 პოლიტიკა
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მსოფლიო ლიდერები გაერო–ს ტრიბუნიდან კიდევ ერთხელ გააფრთხილა, რომ მის ქვეყანაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის მიზანი მხოლოდ უკრაინით არ შემოიფარგლება.
გაერო–ს გენერალურ ასამბლეაზე სიტყვით გამოსვლისას მან კრემლის მიზნებზე საუბრისას პირველ რიგში, რუსეთის მიერ შავი ზღვის პორტების ბლოკადის მაგალითი მოიყვანა და განაცხადა, რომ აღნიშნული უკრაინას მარცვლეულის გადაზიდვას ურთულებს. მისი თქმით, ეს თავის მხრივ, იწვევს სურსათზე ფასების მატებას, რაც ხელს უწყობს გლობალურ შიმშილს.
"აშკარაა რუსეთის მცდელობა, მსოფლიო ბაზარზე სურსათის დეფიციტი იარაღად გამოიყენოს, ზოგიერთი, თუ არა ყველა, დაკავებული ტერიტორიის აღიარების სანაცვლოდ. რუსეთი სურსათის ფასებს იარაღად იყენებს. მათი გავლენა ვრცელდება აფრიკიდან სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიამდე. ეს არის საფრთხის მასშტაბი", – განაცხადა ზელენსკიმ.
გარდა ამისა, ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ რუსეთი ცდილობს, დაბლოკოს გაზისა და ნავთობის მიწოდება მასზე დამოკიდებულ ევროპულ ქვეყნებში.
„კრემლმა ნავთობი და გაზი იარაღად გამოიყენა სხვა ქვეყნების ლიდერების დასასუსტებლად“, - თქვა მან და დასძინა, რომ „ახლა ეს საფრთხე კიდევ უფრო დიდია“.
"რუსეთი ასევე აქცევს სხვა ქვეყნის ელექტროსადგურებს ნამდვილ ბინძურ ბომბებად. ნახეთ, გთხოვთ, რა გააკეთა რუსეთმა ჩვენს ზაპოროჟიეს ელექტროსადგურზე - დაბომბა, დაიპყრო და შემდეგ სხვებს აშანტაჟებს რადიაციის გაჟონვით", - განაგრძო მან.
ამასთან, ზელენსკიმ ისაუბრა რუსეთის ურთიერთობებზე სხვა ქვეყნებთან, მათ შორის საქართველოსთან:
"როდესაც სიძულვილია იარაღად გამოყენებული სხვა ერის წინააღმდეგ, ის აქ არასდროს ჩერდება. ყოველ ათწლეულში რუსეთი იწყებს ახალ ომს. მოლდოვისა და საქართველოს ნაწილი კვლავ ოკუპირებულია. რუსეთმა სირია ნანგრევებად აქცია. მოსკოვმა თითქმის შთანთქა ბელარუსი. ცხადია, ეს საფრთხეს უქმნის ყაზახეთს და ბალტიისპირეთის სხვა ქვეყნებს“.
როგორც ზელენსკიმ აღნიშნა, რუსეთის მიზანი არის უკრაინის იარაღად გადაქცევა საერთაშორისო წესებზე დაფუძნებული წესრიგის წინააღმდეგ.
"გენერალური ასამბლეის დარბაზში შეიძლება, ბევრი ადგილი დაცარიელდეს, თუ რუსეთი წარმატებას მიაღწევს თავისი ღალატითა და აგრესიით“, - თქვა ზელენსკიმ და დასძინა, რომ რუსეთი უნდა შეჩერდეს.

«Части территории Молдовы и Грузии остаются оккупированными» – Зеленский в ООН
Россия не имеет права обладать ядерным оружием. Об этом, по информации "Радио Свобода", заявил президент Украины Владимир Зеленский во время своего выступления перед Генассамблеей ООН. Трансляцию вёл телеканал Настоящее время.
«XX век научил весь мир воздерживаться от использования ядерного оружия, не развертывать его и не угрожать им», — сказал Зеленский в начале выступления.
Зеленский также затронул тему продовольственной безопасности. «Украинские порты были заблокированы Россией, Днепр остаётся мишенью для дронов», — отметил украинский лидер.
По словам Зеленского, Москва изпользует продовольственный кризис в качестве оружия, чтобы заставить других признать оккупированные украинские территории частью России.
«Я надеюсь, что многие из вас поддержат нашу инициативу для того, чтобы сохранить сухопутные маршруты для экспорта зерна», — обратился к собравшимся президент Украины.
Зеленский указал, что Россия начинает новую войну каждое десятилетие: «Части территории Молдовы и Грузии остаются оккупированными. Россия превратила Сирию в руины. Россия почти поглотила Беларусь, угрожает Казахстану и странам Балтии».
Вместе с тем Зеленский раскритиковал некоторые европейские страны, которые «делают из зерна триллер».
«Может показаться, что они играют свою собственную роль, но на самом деле они помогают подготовить сцену «московскому актёру», — отметил Зеленский, не уточнив названий государств.
Президент Украины также жёстко раскритиковал Россию за использование в качестве оружия энергоносителей. Кроме того, по мнению Зеленского, Москва превращает территории элекстростанций других стран в грязные бомбы.
«Посмотрите, что Россия сделала с нашей Запорожской атомной электростацией. Обстреляла, оккупировала и теперь шантажирует других утечками радиации», — сказал Зеленский, уточнив, что никакой ответственности за это для «радиационных шантажистов» до сих пор нет.