ყარაბაღის ომბუდსმენი 25 დაღუპულისა და 138 დაჭრილის შესახებ იუწყება
არაღიარებული მთიანი ყარაბაღის რესპუბლიკის ომბუდსმენი აზერბაიჯანის მიერ დღეს დაწყებული საბრძოლო მოქმედებების შედეგად ადგილობრივი დროით 20:00 სთ-ისთვის 25 დაღუპულისა და 138 დაჭრილის შესახებ იუწყება.
"სტეპანაკერტის მორგიდან მიღებული ინფორმაციით, დაღუპულია უკვე 25 ადამიანი, მათ შორის - ორი მშვიდობიანი მოქალაქე. გვაქვს ასევე ინფრმაცია 138 დაჭრილის შესახებ, რომელთაგან 20 მშვიდობიანი მოქალაქეა" - წერს ომბუდსმენი Twitter-ში.
ცნობისთვის: აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტრომ დღეს ყარაბაღში "ლოკალური ხასიათის ანტიტერორისტული ღონისძიებების დაწყების" შესახებ განაცხადა. მისივე ინფორმაციით, "წინა ხაზზე და სიღრმეში მაღალი სიზუსტის იარაღის გამოყენებით ანტიტერორისტული ღონისძიებების ფარგლებში მწყობრიდან გამოჰყავთ სომხეთის შეიარაღებული ძალების ფორმირებების პოზიციები, მათი ხანგრძლივი საცეცხლე წერტილები, საბრძოლო საშუალებები და სამხედრო დანიშნულების ობიექტები". ამასთან, ბაქოს მტკიცებით, "სამოქალაქო მოსახლეობა და სამოქალაქო ინფრასტრუქტურის ობიექტები სამიზნეს არ წარმოადგენს - ნადგურდება მხოლოდ ლეგიტიმური სამხედრო სამიზნეები".
აზერბაიჯანული მხარის ინფორმაციით, "ოპერაციის შესახებ წინასწარ ეცნობა კონფლიქტის ზონაში მყოფი რუსული სამშვიდობო კონტინგენტის ხელმძღვანელობასა და თურქულ-რუსულ მონიტორინგის ცენტრს".
მანამდე ბაქომ ჭურვის აფეთქების შედეგად აზერბაიჯანის შსს-ს 4 თანამშრომლის დაღუპვის შესახებ განაცხადა. მისივე მონაცეებით, ჭურვი "სომხეთის შეარაღებული ძალების სადაზვერვო-დივერსიულმა ჯგუფმა აზრბაიჯანის კუთვნილ ყარაბაღის ეკონომიკურ რაიონში ტერორისტული მიზნით ჩადო".

Омбудсмен Карабаха сообщает о 25 погибших и 138 раненых
Омбудсмен непризнанной Нагорно-Карабахской республики сообщает о 25 погибших и 138 раненых, - передает, по информации "Эха Кавказа", Радио Азатутюн.
«По информации, полученной из степанакертского морга, по состоянию на 20:00 в результате полномасштабного террористического акта, осуществляемого Азербайджаном, погибли 25 человек, двое из которых мирные жители», – написал омбудсмен Нагорного Карабаха в соцсети X (бывшая Twitter).
«По положению на 21։00, в Арцахе [Нагорном Карабахе – ред.] есть 138 раненых, из них 29 - гражданские лица», – сообщил Гегам Степанян.
19 сентября Баку сначала обвинил Армию обороны Нагорного Карабаха в проведении диверсионных действий, вследствие которых в результате двух различных взрывов, по информации азербайджанской стороны, погибли шесть человек, а затем объявил о начале «антитеррористических мероприятий» в Карабахе.
В Армии обороны Нагорного Карабаха сообщили, что примерно с 13:00 азербайджанские вооруженные силы пытаются прорвать оборону сил Армии обороны вдоль всей линии соприкосновения, в то время как карабахские войска оказывают упорное сопротивление.
Позже помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев сообщил Reuters, что «вооруженные силы Азербайджана прорвали линию соприкосновения в Карабахе в нескольких местах и полны решимости достичь своих стратегических целей».