ბელარუსმა აფხაზეთი "ეკონომიკურად აღიარა"?
სოხუმის მტკიცებით, ბელარუსის ავტორიტარმა ლიდერმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთთან "დაუბეგრავი ვაჭრობის დაწყების გადაწყვეტილება მიიღო". ამის შესახებ დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა ინალ არძინბამ განაცხადა. ბელარუსის მხრიდან მის სიტყვებს დადასტურება ჯერ არ მოჰყოლია.
"დე-ფაქტო ეს ჩვენთვის ეკონომიკურ აღარებას ნიშნავს. იმაზე, თუ როგორ გამოვიყენებთ ამ შესაძლებლობას, ბელარუსთან ჩვენი პოლიტიკური ურთიერთობების ტრაექტორია იქნება დამოკიდებული", – განაცხადა არძინბამ აფხაზეთის რაიონებში ადგილობრივი ადმინისტრაციების აქტივებთან შეხვედრების დასრულების შემდეგ.
ამასთან, მისივე მტკიცებით, არსებობს არაბთა გაერთიანებულ საემიროებთან "ორმხრივი სავაჭრო საბჭოს" ჩამოყალიბების გეგმაც.
ცნობისთვის: 2021 წლის აგვისტოში ლუკაშენკომ განმარტა, რატომ არ აღიარებდა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებს, განაცხადა რა, რომ დასავლეთი ასეთ შემთხვევაში დამატებითი სანქციების დაწესებით ემუქრებოდა, მოსკოვმა კი მოსალოდნელი ეკონომიკური დანაკარგების კომპენსირებაზე უარი უთხრა.
თუმცა 2022 წლის 28 სექტემბერს ბელარუსის ავტორიტარი ლიდერი ბიჭვინთაში ჩავიდა, სადაც აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერ ასლან ბჟანიას შეხვდა "სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების საკითხებზე სასაუბროდ". ამ ვიზიტამდე იგი სოჭში რუსეთის პრეზიდენტ პუტინთან მართავდა მოლაპარაკებებს.
2023 წლის თებერვალს კი ლუკაშენკომ ბჟანია მინსკში მიიღო და მასთან შხვედრაზე "თბილისის, სოხუმისა და მინსკის რაღაცნაირად შეწებების" ინიციატივით გამოვიდა.

Ардзинба заявил о решении Лукашенко ввести беспошлинную торговлю с Абхазией
Глава МИД самопровозглашенной республики Абхазия Инал Ардзинба утверждает, что белорусский авторитарный лидер Александр Лукашенко принял решение обеспечить беспошлинную торговлю с Абхазией. С белорусской стороны информация пока не подтверждена, - пишет "Эхо Кавказа".
«Де-факто для нас это означает экономическое признание. От того, как мы воспользуемся этой возможностью, зависит дальнейшая траэктория политических отношений с республикой Беларусь», – сказал Ардзинба после встречи с активами администраций в Новом Афоне, Гудауте, Гагре и Пицунде.
По его словам, Абхазия налаживает с Беларусью торгово-экономические связи.
Кроме того, Ардзинба рассказал о планах создать деловой совет «Абхазия-Объединенные Арабские Эмираты».
В августе 2021 года Лукашенко рассказал, почему не признал Южную Осетию и Абхазию. По его словам, Запад грозил Минску дополнительными санкциями в случае признания независимости этих самопровозглашенных республик, Москва же отказалась компенсировать экономические потери. При этом белорусский лидер назвал «нехорошим фактом», когда «Осетию оторвали от Грузии».28 сентября 2022 года белорусский авторитарный лидер Александр Лукашенко побывал в Пицунде, где встретился с абхазским президентом Асланом Бжания. По словам самого Лукашенко, обсуждались «торгово-экономические связи». До визита в Абхазию Лукашенко встречался с Путиным в Сочи.21 февраля 2023 года Лукашенко принял в Минске Аслана Бжания и предложил «Тбилиси, Сухуми и Минск как-то склеиваться».