პრეზიდენტმა პარლამენტს ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრობის კანდიდატებად ნანა ყეინიშვილი და თეიმურაზ ხომერიკი წარუდგინა
14/09/2023 14:51:06 პოლიტიკა
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ცნობით, "პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა პარლამენტს ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრობის კანდიდატებად ნანა ყეინიშვილი და თეიმურაზ ხომერიკი წარუდგინა".
პრეზიდენტის ადმინისტრაცია მხოლოდ ამ მოკლე ინფორმაციის გავრცელებით შემოიფარგლა და ჯერ–ჯერობით არც მათი ბიოგრაფიები გაუვრცელებია და არც ის განუმარტავს, რა კრიტერიუმების მიხედვით შეირჩნენ ისინი.
მანამდე, მიმდინარე წლის ივნისში სალომე ზურაბიშვილმა პარლამენტს ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრის ორ ვაკანტურ თანამდებობაზე ასარჩევად გიორგი ბაქრაძისა და დიმიტრი ჯაფარიძის კანდიდატურები წარუდგინა, თუმცა პარლამენტმა მათ კანდიდატურებს მხარი არ დაუჭირა. „ქართულ ოცნებას“ სებ-ის პრეზიდენტად მოქმედი ფინანსთა მინისტრის ლაშა ხუციშვილის დანიშვნა სურდა, თუმცა პრეზიდენტმა საბჭოს წევრად მის წარდგენაზე უარი განაცხადა.

Президент Грузии представила кандидатов на вакантные должности в Нацбанке
Президент Грузии Саломе Зурабишвили представила парламенту новых кандидатов на две вакантные должности членов правления Национального банка - Нану Кеинишвили и Теймураза Хомерики, - сообщает Общественный вещатель.
До этого, в июне, Саломе Зурабишвили представила парламенту на вакантные должности кандидатуры Георгия Бакрадзе и Дмитрия Джапаридзе, однако парламент не поддержал их кандидатуры. Члены парламентского большинства заявили тогда, что у них нет вопросов относительно компетентности кандидатов, но никаких консультаций между президентом и парламентом не проводилось, и кандидатуры заранее не согласовывались.
Совет Национального банка является высшим органом Нацбанка. Совет состоит из девяти членов. Председателем Совета Национального банка является президент Национального банка. Помимо председателя Совета, в состав Совета Национального банка входят первый вице-президент, два вице-президента и другие члены Совета.
Члены Совета Национального банка избираются парламентом Грузии сроком на семь лет большинством полного состава по представлению президента Грузии. В настоящее время в совете семь членов, два места вакантны.