თავდაცვის სამინისტრომ მიხეილ სააკაშვილის საჰაერო ხომალდებით მგზავრობასთან დაკავშირებით დადებული ხელშეკრულებების განსაიდუმლოების პროცესი დაიწყო
14/09/2023 07:07:13 პოლიტიკა
თავდაცვის სამინისტრომ საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის საჰაერო ხომალდებით მგზავრობასთან დაკავშირებით დადებული ხელშეკრულებების განსაიდუმლოების პროცესი დაიწყო.
როგორც უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი, მოცემული განსაიდუმლოება შეეხება 2010, 2011 და 2012 წლებში თავდაცვის სამინისტროსა და შპს „ჯორჯიან ეარვეისს“ შორის დადებულ ხელშეკრულებებს.
ამასთან, როგორც თავდაცვის სამინისტროში განმარტავენ, მინისტრის 2012 წლის შესაბამისი ბრძანების საფუძველზე, უკვე განსაიდუმლოებულია საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს შპს „ჯორჯიან ეარვეისთან“ გაფორმებული ორი ხელშეკრულება და აღნიშნული ხელშეკრულებების მომსახურების მიზნით, თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტიდან 14 მილიონ ლარამდეა გადახდილი.
„საზოგადოების მაღალი ინტერესისა და მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით, საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის საჰაერო ხომალდებით მგზავრობასთან დაკავშირებით დადებული ხელშეკრულებების განსაიდუმლოების პროცესი დაიწყო. აღნიშნული პროცესი ხორციელდება უწყებაში შესაბამისი კომისიის მიერ, კანონმდებლობის შესაბამისად.
მოცემული განსაიდუმლოება შეეხება 2010, 2011 და 2012 წლებში თავდაცვის სამინისტროსა და შპს „ჯორჯიან ეარვეისს“ შორის დადებულ ხელშეკრულებებს. აღსანიშნავია, რომ მინისტრის 2012 წლის შესაბამისი ბრძანების საფუძველზე, უკვე განსაიდუმლოებულია საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს შპს „ჯორჯიან ეარვეისთან“ გაფორმებული ორი ხელშეკრულება.
აღნიშნული ხელშეკრულებების მომსახურების მიზნით, თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტიდან 14 მილიონ ლარამდეა გადახდილი“,-აღნიშნულია თავდაცვის სამინისტროს განცხადებაში.

Минобороны Грузии рассекретит архивные контракты на полеты Саакашвили
Минобороны Грузии объявило, что «в связи с высоким интересом общественности» начало рассекречивание контрактов на полеты экс-президента Грузии Михаила Саакашвили в 2010, 2011 и 2012 годах. Контракты подписывало министерство обороны с авиакомпанией Georgian Airways, - информирует "Эхо Кавказа".
На данный момент рассекречены два контракта от 2012 года на 14 млн лари, сообщает Минобороны. Расшифровка расходов пока не приводится, пишет агентство «Новости-Грузия».
Ранее лояльные к властям телекомпании распространили интервью основателя Georgian Airways Тамаза Гаиашвили, который утверждал, что в год совершалось до 100 рейсов, куда входили и официальные, и частные поездки Саакашвили.
Заявления сделаны на фоне скандала, развернувшегося вокруг премьер-министра Грузии. Ираклий Гарибашвили в августе летал в Мюнхен вместе с семьей и охраной на правительственном самолете. Утверждается, что чартер оплатило «частные лицо» – отец премьера Тариэл Гарибашвили. Речь идет о сумме в 34 тысячи евро.
Из Мюнхена Гарибашвили вылетел коммерческим рейсом в США вместе с сыном, поступившим в Пенсильванский университет. Стоимость билетов также не была оплачена из бюджета, утверждают в правительстве.