ბრიტანეთმა საქართველოს მოქალაქეებს სატრანზიტო მგზავრობისთვის სავიზო რეჟიმი დაუწესა
ბრიტანეთმა საქართველოდან და რუსეთიდან სატრანზიტო მგზავრებისთვის ქვეყანაში შესვლის წესები შეცვალა. 6 ოქტომბრიდან მათ ბრიტანული აეროპორტების გავლით ტრანზიტისთვის ვიზები დასჭირდებათ, - იუწყება "Forbes" ბრიტანეთის მთავრობაზე დაყრდობით.
6 ოქტობრამდე იმოქმედებს გარდამავალი პერიოდი და ტურისტები ტრანზიტის განხორციელებას კვლავ უვიზოდ, 8 სექტემბრამდე შეძენილი ბილეთების საფუძველზე შეძლებენ.
როგორც ბრიტანეთის შსს-ში განმარტავენ, სავიზო რეჟიმის შემოღება შეამცირებს იმ პირთა რაოდენობას, რომლებიც ტრანზიტის საბაბით ქვეყანაში თავშესაფრის სათხოვნელად რჩებიან.
როგორც წესი, ნორმატიული აქტი ძალაში ბრიტანულ პარლამენტში განსახილველად წარდგენიდან არაუადრეს 21 დღისა შედის, მაგრამ ამ შემთხვევაში ეს თითქმის მაშინვე მოხდა. ეს იმ ვარაუდს უკავშირდება, რომ საკანონმდებლო ცვლილების ინიცირებიდან მის ძალაში შესვლამდე პერიოდში თავშესაფრის მაძიებელთა რაოდენობა მნიშვნელოვნად შეიძლებოდა, გაზრდილიყო.
ცნობისთვის: 2018 წლიდან დღემდე რუსეთისა და საქართველოს მოქალაქეები სისტემატიურად ლიდერობენ იმ პირთა შორის, რომლებიც ტრანზიტს ბოროტად, თავშესაფრის სათხოვნელად იყენებენ.

Великобритания ввела требование транзитных виз для граждан Грузии и России
Великобритания изменила правила въезда для транзитных путешественников из Грузии и России, - информирует "Новости-Грузия".
Россия и Грузия пополнили список стран, гражданам которых с 6 октября нужны визы для транзита через аэропорты Великобритании.
До этого будет действовать переходный период — туристы смогут сделать пересадку без визы только по билетам, купленным до 00,01 8 сентября, сообщает Forbes со ссылкой на британское правительство.
Министерство внутренних дел Великобритании полагает, что требование транзитной визы сократит число лиц из этих стран, которые въезжают в страну под предлогом транзита, чтобы попросить убежища по прибытии.
Обычно нормативный акт вступает в силу не ранее, чем через 21 день после внесения его на рассмотрение Парламента. Причина, по которой на этот раз поправка вступила в силу почти сразу, связана с опасениями, что до вступления в силу могло произойти существенное увеличение просителей убежища.
Отмечается, что с 2018 года граждане Грузии и России неизменно занимают первые места, злоупотребляя положениями Великобритании о транзите для получения убежища.