საქართველოში ისრაელის სახელმწიფოს ქნესეთის სპიკერის ოფიციალური ვიზიტი დაიწყო
ისრაელის სახელმწიფოს ქნესეთის (პარლამენტის) სპიკერი ამირ ოჰანა ოფიციალური ვიზიტით საქართველოს ეწვია.
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში მას საქართველოს პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე და საქართველო-ისრაელის საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი გივი მიქანაძე დახვდა.
საქართველოს პარლამენტის პრესსამსახურის ინფორმაციით, 4 სექტემბერს, ქნესეთის სპიკერი საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენელებთან გამართავს შეხვედრებს.
"საკანონმდებლო ორგანოში ამირ ოჰანას პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი უმასპინძლებს. შეხვედრის დასრულების შემდეგ, ორი ქვეყნის პარლამენტების სპიკერები პრესისთვის ერთობლივ განცხადებას გააკეთებენ.
ამირ ოჰანა შეხვდება საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს, საგარეო საქმეთა მინისტრს, ილია დარჩიაშვილს და უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეს, ნინო ქადაგიძეს.
5 სექტემბერს, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, ქართველი კანონმდებლები ისრაელის სახელმწიფოს ქნესეთის სპიკერს და მის თანმხლებ დელეგაციას მიესალმებიან.ვიზიტის ფარგლებში, ამირ ოჰანა გვირგვინით შეამკობს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის დაღუპულ გმირთა მემორიალს, დაათვალიერებს დავით ბააზოვის სახელობის საქართველოს ებრაელთა და ქართულ-ებრაულ ურთიერთობათა ისტორიის მუზეუმს და დაესწრება ქართველი წმინდანის, სერგო მეტრეველის და მისი ოჯახის წევრების პატივსაცემად გამართულ ცერემონიას"- ნათქვამია ინფორმაციაში.

Спикер Кнессета Израиля находится с визитом в Тбилиси
Спикер Кнессета Израиля Амир Охана находится с визитом в Тбилиси. Официальные встречи пройдут 4-5 сентября, - сообщает со ссылкой на пресс-службу парламента Грузии "Эхо Кавказа".
Председателя израильского парламента в Международном аэропорту Тбилиси встретил глава парламентского комитета по образованию и науке и глава грузино-израильской парламентской группы дружбы Гиви Миканадзе.
«4 сентября спикер Кнессета проведет встречи с представителями законодательной и исполнительной властей Грузии. Председатель парламента Шалва Папуашвили примет Амира Охана в законодательном органе. После встречи спикеры парламентов двух стран выступят с совместным заявлением для прессы.
Амир Охана встретится с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили, министром иностранных дел Ильей Дарчиашвили и председателем Верховного суда Нино Кадагидзе.
5 сентября на пленарном заседании парламента Грузии грузинские законодатели поприветствуют спикера Кнессета государства Израиль и сопровождающую его делегацию», - говорится в заявлении парламента, передает SOVA.
Отмечается, что председатель израильского парламента возложит цветы к мемориалу героев, павших за территориальную целостность Грузии, посетит Музей истории грузинских евреев и грузино-еврейских отношений имени Давида Баазова и примет участие в церемонии в честь грузинского святого Серго Метревели и членов его семьи.