რუსეთის ბავშვთა ყოფილი ომბუდსმენი: საქართველოში არ შემიშვეს
„სომხეთში გადამღებ ჯგუფთან ერთად ფილმებისთვის „ახალი კიდობნისა“ და „წარღვნისთვის“ მასალების გადაღების შემდეგ, ჩვენ სომხეთ-საქართველოს საზღვარს ვკვეთდით, რომ ტრანზიტული გზით თურქეთში წავსულიყავით, არარატთან, სადაც ასევე იგეგმებოდა გადაღებების გაგრძელება. მაგრამ საქართველოს საზღვართან მესაზღვეებმა უკანონოდ და უმიზეზოდ გაგვაჩერეს თითქმის 7 საათის განმავლობაში დოკუმენტების ჩამორთმევითა და პირადი ნივთების ჩხრეკით. ცდილობდნენ, დავერწმუნებინეთ ხელი მოგვეწერა ქართულ და ინგლისურენოვან პროტოკოლზე, საბოლოოდ კი, ფილმის რეჟისორთან ერთად საერთოდ შეშვებაზე გვითხრეს უარი“,- განუცხადა რუსეთის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო "ტასს"–ს ასტრახოვმა.
მან ქართველი მესაზღვრეების საქციელს „პროვოკაცია“ და „თვითნებობა“ უწოდა. „თარჯიმნითაც კი არ უზრუნველგვყვეს“, - დაამატა პაველ ასტრახოვმა.
მისი თქმით, შემთხვევა 25 აგვისტოს მოხდა, რის შემდეგაც ის სომხეთში დაბრუნდა და დანიშნულების ადგილას სტამბოლის გავლით ჩავიდა.
მანამდე ასტარხოვი რუსეთის მიერ უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე იმყოფებოდა, სადაც გადაიღო დოკუმენტური ფილმი სახელწოდებით „სასწაული ფრონტზე, ან სანგრებში ათეისტები არ არიან“.
პაველ ასტახოვი ბავშვთა ომბუდსმენის თანამდებობიდან 2016 წელს კარელიის რესპუბლიკის პრიონეჟსკის რაიონის სოფელ სიამოზეროშ მომხდარი ტრაგედიის შემდეგ გადადგა, მაშინ ქარიშხალს ბავშვები ემსხვერპლნენ. ბავშვთა ომბუდსმენმა ქარიშხალსგადარჩენილ გოგონებს ჰკითხა: „აბა, როგორ იცურავეთ?“
გასულ წელს სარატოვის სასამართლომ პაველ ასტახოვის ვაჟიშვილს ანტონს 3.5 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა ფართომასშტაბიანი თაღლითობის გამო.
საქართველოს ხელისუფლება ქვეყანაში შემოსვლაზე პერიოდულად უარს ეუბნება, როგორც რუს დამოუკიდებელ ჟურნალისტებს, ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებს და უფლებადამცველებს, ასევე რუსეთის იმ მოქალქეებს , რომლებიც რუსეთის უკრაინაში ფართმასშტაბიან შეჭრას და კრემლის პოლიტიკას ემხრობიან.

Бывшего детского омбудсмена России не пустили в Грузию
Грузинские пограничники запретили въезд в страну экс-полномоченному при президенте РФ по правам ребёнка, адвокату Павлу Астахову. Он планировал выехать через Грузию в Турцию, где проходят съемки нового документального фильма, - информирует "Эхо Кавказа".
«Отсняв в Армении со съемочной группой «Спаса» материал для фильма о «Ноевом ковчеге» и «Всемирном потопе», мы пересекали армяно-грузинскую границу, чтобы транзитом проехать в Турцию, к Арарату, где также запланирована была съемка. Но на грузинской границе пограничники, незаконно и безосновательно продержав нас почти семь часов, отобрав документы и досмотрев все личные вещи, пытались нас убедить подписать протокол на грузинском и английском, а в итоге вообще отказали нам с режиссером фильма в транзите», – заявил Астахов российскому государственному агентству ТАСС.
При этом он назвал действия грузинских пограничников «провокацией» и «произволом». «Нам даже не предоставили переводчика», – уточнил Павел Астахов.
По его словам, инцидент произошел 25 августа, после чего он вернулся в Армению и добрался к месту назначения через Стамбул.
Отметим, что ранее Астахов посещал территории Украины, оккупированные Россией. Он, в частности, снял документальный фильм «Чудо на фронте, или в окопах атеистов нет».
Павел Астахов подал в отставку с поста уполномоченного по правам ребенка в 2016 году после трагедии на Сямозере в Пряжинском районе Республики Карелия, где во время шторма погибли дети. Омбудсмен задал выжившим девочкам вопрос «Ну что, как поплавали?».Сына Павла Астахова Антона в прошлом году суд в Саратове приговорил к 3,5 годам колонии общего режима, признав виновным по статье о мошенничестве в особо крупном размере.Грузинские власти периодически отказывают во въезде в страну как российским независимым журналистам, оппозиционным политикам и правозащитникам, так и россиянам, поддерживающим политику Кремля и российское вторжение в Украину.В конце прошлой недели в Грузию не пустили автора проекта «Экскурсии по Грузии» (TravelGeorgia), писателя и путешественника Алексея Мухранова.