Bloomberg: თურქეთმა რუსეთისგან ნატო-სკენ იბრუნა პირი
რეჯეფ თაიფ ერდოღანი, რომელმაც მაისში საპრეზიდენტო არჩევნებში გაიმარჯვა, ბოლო წლებში ნატო-სთან გაუარესებული ურთიერთობების გამოსწორებას შეუდგა. ეს ხდება რუსეთთან დაძაბულობის ზრდის ფონზე, რომელიც, ანკარის მოწოდებების მიუხედავა, ხორბლის შეთანხმებიდან გავიდა და შავ ზღვაში უკრაინის მიმართულებით მიმავალ ხომალდებს ემუქრება.
გასულ კვირას თურქეთმა და აშშ-მა სულ მცირე, 2016 წლიდან ყველაზე მასშტაბური ერთობლივი წვრთნები ჩაატარეს სამხედრო ხომალდების, თურქული F-16-ებისა და ამერიკული F-18-ების მონაწილეობით. მსოფლიოს უმსხვილესი ავიამზიდი "ჯერალდ ფორდი" ანტალიის პორტში შევიდა და ამერიკელმა სამხედროებმა სიმბოლურ ჟესტად ბორტზე პრეზიდენტ ერდოღანის სიძე - სელჩუკ ბაირაქტარი მიიწვიეს მის ძმასთან - ჰალიუქთან ერთად. ეს უკანასკნელები, როგორც ცნობილია, ფლობენ უპილოტო საფრენი აპარატების მწარმოებელ კომპანია "ბაირაქთარს", რომლის პროდუქციამ ომის საწყის ეტაპზე უკრაინული ჯარების მიერ რუსული აგრესიის მოგერიებაში ერთ-ერთი საკვანძო როლი შეასრულა.
კონგრესის დელეგაციის ვიზიტის კვალდაკვალ ეს ერთობლივი წვრთნები იმის მანიშნებელია, რომ მხარეები შელახული ურთიერთობების გაუმჯობესებას ცდილობენ, - განუცხადა Bloomberg-ს სამმა თურქმა ჩინოსანმა. მათივე თქმით, ერდოღანმა ბოლო თვეებში მიყოლებით რამდენიმე ნაბიჯი გადადგა დასავლეთის მიმათულებით, მათ შორის თანხმობა განაცხადა ნატო-ში შვედეთის გაწევრიანებაზე და უკრაინაში დააბრუნა "აზოვის" ბატალიონის მებრძოლები, რომლებიც, სამხედრო ტყვეთა გაცვლის პირობების თანახმად, ომის დასრულებამდე თურქეთში უნდა დარჩენილიყვნენ.
ივლისში თურქეთია და აშშ-ის პრეზიდენტები ვილნიუსში, ნატო-ს სამიტზე შეხვდნენ და ახლა, სააგენტოს ერთ-ერთი წყაროს ცნობით, ანკარა ერდოღანისა და ბაიდენის მორიგი შეხვედრის ორგანიზებას ცდილობს, ამჯერად – დელიში, G20-ის სამიტის ფარგლებში, რომელიც 9-10 სექტემბრისთვისაა დაგეგმილი.
ამასობაში თურქეთის პრეზიდენტისა და მისი რუსი კოლეგის - ვლადიმირ პუტინის ურთიერთობები ბოლო თვეებში თვაშისაცემად უარესდება. პუტინმა ყურად არ იღო მოწოდებები, გაეხანგრძლივებინა უკრაინული პორტებიდან შავი ზღვით ხორბლის გატანის შესახებ შეთანხმება და ამ თემის ერდოღანთან განხილვაზე უარი განაცხადა. კვირანახევრის წინ ანკარამ მოსკოვი მკაფიოდ გააფრთხილა, არ დაუშვას შავ ზღვაში ამასწინანდელის მსგავსი სიტუაციის განმეორება, როდესაც რუსულმა მშრალტვირთმზიდმა აიძულა პალაუს დროშის ქვეშ მოძრავი თურქული ხომალდი "შუქრუ ოქანი", შეჩერებულიყო და მასზე ჩხრეკა ჩაატარა.
"რუსულ მხარეს მკაფიოდ განემარტა აუცილებლობა, თავი შეიკავოს მსგავსი ინიციატვებისგან, რომლებმაც შესაძლოა, შავ ზღვაში დაძაბულობა გაზარდოს" - ნათქვამია თურქეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის კომუნიკაციის სამმართველოს ეგიდით მოქმედი დეზინფორმაციასთან ბროლის ცენტრის განცხადებაში.

Турция провела крупнейшие за семь лет военные учения с США после обострения отношений с Россией
Выиграв в мае президентские выборы, Реджеп Тайип Эрдоган стал налаживать ухудшившиеся в последние годы связи со странами НАТО. Это происходит на фоне роста напряженности в отношениях с Россией, которая вопреки призывам Турции вышла из зерновой сделки и угрожает судам в Черном море, следующим в Украину.
На прошлой неделе Турция и США провели совместные военные учения, ставшие самыми масштабными по крайней мере с 2016 г. В них участвовали боевые корабли, а также турецкие самолеты F-16 и американские F-18. Крупнейший авианосец мира «Джеральд Форд» зашел в порт Анталии, и американские военные в качестве символического жеста пригласили на борт Сельчука Байрактара, зятя Эрдогана. Вместе с братом Халуком Байрактар является основателем компании по производству одноименных беспилотников, которые сыграли значительную роль в отражении российской агрессии украинскими войсками, особенно на начальном этапе войны.
Вкупе с визитом делегации Конгресса военные учения свидетельствует о том, что стороны пытаются восстановить связи, рассказали Bloomberg три турецких чиновника. Эрдоган в последние месяцы сделал несколько шагов навстречу западным странам, в том числе дал согласие на вступление Швеции в НАТО и вернул в Украину бойцов батальона «Азов», которые по условиям обмена военнопленными должны были оставаться в Турции до окончания войны.
В июле президенты Турции и США встречались в Вильнюсе на саммите НАТО, и сейчас, по словам источникам агентства, Анкара старается организовать еще одну встречу Эрдогана и Джо Байдена – на полях саммита «большой двадцатки», который пройдет 9-10 сентября в Дели.
Между тем, отношения турецкого президента и Владимира Путина в последние месяцы разладились. Путин не внял призывам продлить сделку по вывозу зерновых из черноморских портов Украины и не стал обсуждать эту тему с Эрдоганом. Полторы недели назад Анкара предупредила Москву о риске роста напряженности в Черном море в случае повторения ситуаций, подобных принудительной остановке и досмотру российским военным кораблем сухогруза «Шюкрю Окан», командиром которого является турок (хотя шло судно в украинский порт Измаил под флагом Палау).
«После предпринятых в отношении судна действий российской стороне было надлежащим образом указано на необходимость избегать подобных инициатив, способных усилить напряженность в Черном море», – заявил Центр по борьбе с дезинформацией, учрежденный под эгидой управления по коммуникациям администрации президента Турции.