The Guardian: უკრაინის სტრატეგია NATO-ს სამხედროებთან შეხვედრის შემდეგ შეიცვალა
მისი ცნობით, უკრაინის კონტრშეტევის ახლებური სტრატეგია 15 აგვისტოს NATO-ს სამხედრო მაღალჩინოსნებთან უკრაინა-პოლონეთის საზღვარზე გამართულ შეხვედრაზე შეთანხმდა.
როგორც გამოცემა წერს, "კიევიდან 300 მილის მანძილზე თავის გუნდთან ერთად ჩავიდა უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალ, გენერალი ვალერი ზალუჟნი".
"5-საათიან შეხვედრაში მონაწილეობდნენ: ბრიტანეთის არმიის სარდალი, ადმირალი ენტონი რადაკინი და NATO-ს უმაღლესი სარდლობის (SACEUR) ხელმძღვანელი, ამერიკელი გენერალი კრისტოფერ კავოლი. მანამდე რადაკინი ჩასული იყო კიევში, პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისთან შესახვედრად", – იტყობინება გამოცემა.
უცნობია კონკრეტული ადგილი, მაგრამ გენერალ ზალუჟნისთან გამართული შეხვედრა არ გასაიდუმლოებულა. ამის შესახებ 18 აგვისტოს სოციალურ ქსელში თავად ენტონი რადაკინმაც დაწერა. იგი მიუთითებს, რომ 5-საათიანი შეხვედრის მთავარი თემები იყო კონტრშეტევა და გეგმები 2024 წლის ზამთრისთვის.
„რუსეთი არასათანადოდ აფასებს უკრაინის მდგრადობას, განგრძობად სამხედრო სიძლიერესა და პროფესიონალიზმს და მოკავშირეების სოლიდარობას“, - აღნიშნავს ბრიტანეთის არმიის სარდალი.
„ვფიქრობ, ხედავთ, რომ მოხდა მათი [უკრაინელების სამხედრო ძალის] კონცენტრირება ზაპოროჟიეს ფრონტზე“, - განუცხადა The Guardian–ს ინფორმირებულმა წყარომ და დაამატა, რომ "უკრაინის შეიარაღებული ძალების ტოკმაკისკენ დაძვრა აზოვის ზღვისკენ უფრო ინტენსიური წინსვლის დაწყებაზე მიუთითებს".
ბოლო დღეებში საერთაშორისო მედია ხშირად აღნიშნავდა, რომ აშშ-დან უკრაინა იღებდა შენიშვნებსა და რეკომენდაციებს კონტრშეტევის ნაკლებად წარმატებულ სტრატეგიასთან დაკავშირებით.

Залужный и руководство НАТО обсудили «перезагрузку стратегии» ВСУ
Высокопоставленные представители НАТО и главнокомандующий украинской армией, генерал Валерий Залужный, провели 5-часовую встречу на секретной базе на границе Польши и Украины. Как пишет The Guardian, главной темой встречи, которую неофициально назвали «военным советом», стал перезапуск стратегии украинских вооруженных сил.
Стороны должны были решить, как ускорить прогресс контрнаступления Украины, спланировать боевые действия в тяжелое зимнее время, а также обсудили долгосрочную стратегию на 2024 год.
Со стороны Великобритании на встрече присутствовал командующий британскими вооруженными силами Тони Радакин. Перед встречей на границе Радакин приезжал в Киев, где провел закрытую 45-минутную встречу с президентом Украины Владимиром Зеленским. Военные источники издания сообщили, что целью встречи было лучше понять стратегию Украины и определить, как Запад может помочь.
Опасения Белого дома по поводу чрезмерного вовлечения США в войну в Украине привели к тому, что американскому генералу Марку Милли было запрещено посещать Украину, отмечает издание. Однако даже в эпоху защищенных военных коммуникаций некоторые беседы могут быть проведены только лично. Радакин взял на себя часть полномочий Милли.
Британские источники неохотно комментируют результаты встречи на границе. Однако, сообщает The Guardian, с Запада поступают сигналы о том, что после этих обсуждений стратегия ВСУ изменилась. «Я думаю, вы можете видеть, что они фокусируются на Запорожском фронте», — отметил один источник издания. В это же время появились сообщения о новых украинских атаках в районе города Токмак. Целью украинской армии здесь является выход к Азовскому морю: таким образом ВСУ смогут перекрыть «сухопутный мост» в Крым, по которому идут поставки снаряжения для российской армии.