რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობის ბრალდებით ლატვიის ოთხი მოქალაქე დააკავეს
ლატვიის სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა რუსეთის „ეფესბეს" (ფედერალური უშიშროების სამსახურის) სასარგებლოდ ჯაშუშობის ბრალდებით ლატვიის ოთხი მოქალაქე დააკავა.
სამი მათგანი პატიმრობაში მოათავსეს, კიდევ ერთ ეჭვმიტანილს ქვეყნის დატოვება აეკრძალება და ვალდებული იქნება, გამომძიებლებს შეატყობინოს საცხოვრებელი ადგილის შეცვლის შესახებ. ლატვიის სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ინფორმაციით, მათ რუსეთის სპეცსამსახურების სახელით "განახორციელეს საქმიანობა, რომელიც უკავშირდებოდა სხვა პირთა მოქმედების თავისუფლებას, ხელშეუხებლობას, ეკონომიკურ, სოციალურ და ფიზიკურ უსაფრთხოებას".
გამოძიების დროს ცენტრალურმა უსაფრთხოების სამსახურმა ჩხრეკა ჩაატარა 14 ადგილზე, რის შედეგადაც ამოღებულია საიდუმლო ინფორმაციის მისაღებად საჭირო არაერთი მოწყობილობა და დოკუმენტი.
რუსულ სპეცსამსახურებზე სავარაუდოდ, მომუშავე პირებს აკავებენ ევროპის სხვა ქვეყნებშიც, მათ შორის "რუსეთის ჯაშუშური ქსელი" პოლონეთში, გერმანიასა და დიდ ბრიტანეთში გამოააშკარავეს.

Четырёх граждан Латвии задержали по подозрению в работе на ФСБ России
Латвийская служба государственной безопасности задержала четырёх граждан Латвии по подозрению в работе на ФСБ России, - информирует "Радио Свобода".
Троих из них отправили под арест, ещё одному запретят выезжать из страны и обяжут уведомлять о смене места жительства. По информации СГБ, по поручению российских спецслужб они «осуществляли деятельность, направленную на свободу действий, неприкосновенность, экономическую, социальную и физическую безопасность других лиц».
В ходе расследования СГБ провела обыски на 14 объектах, в результате которых было изъято множество носителей информации и документов. Среди них, как подозревает СГБ, есть устройства, которые могут быть использованы для незаконной оперативной деятельности.
Лиц, работающих на российских спецслужбы, задерживают и в других странах Европы: например, в Польше, где раскрыли "российскую шпионскую сеть", Германии и Великобритании.