სერბეთის და უკრაინის პრეზიდენტებმა "ნაყოფიერი" უწოდეს მოლაპარაკებებს დაძაბულობის ფონზე
სერბეთი პატივს სცემს უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას და არ აღიარებს რუსეთის მიერ ყირიმისა და დონბასის ანექსიას, – განაცხადა პრეზიდენტმა ალექსანდრ ვუჩიჩმა ათენში თავის უკრაინელ კოლეგასთან ვოლოდიმირ ზელენსკისთან შეხვედრის შემდეგ.
მისი თქმით, შეხვედრაზე საუბარი შეეხო უკრაინის და კოსოვოს თემებს.
„კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღვნიშნე, რომ სერბეთი პატივს სცემს უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას, რასაც ჩვენ მკაფიოდ და ცალსახად ვამბობთ კონფლიქტის დაწყებიდან“, - განაცხადა ვუჩიჩმა.
თავის მხრივ ზელენსკიმ სერბ კოლეგასთან საუბარს "ღია, გულწრფელი და ნაყოფიერი" უწოდა.
"კარგი საუბარი. გაეროს წესდების პატივისცემასა და საზღვრების ხელშეუხებლობაზე“, - აღნიშნა უკრაინის პრეზიდენტმა.
სახელმწიფოების მეთაურებმა „აღნიშნეს, რომ ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის ურთიერთ მხარდაჭერა უკრაინასა და სერბეთს შორის პარტნიორობის მნიშვნელოვანი ნაწილია“. ამავდროულად, ზელენსკიმ ვუჩიჩს აცნობა „ბრძოლის ველზე არსებული ვითარების და უკრაინის არმიის მოქმედებების შესახებ“, - იტყობინება უკრაინის პრეზიდენტის ოფისი.
ზელენსკიმ ასევე მადლობა გადაუხადა თავის სერბ კოლეგას უკრაინელი ლტოლვილების მხარდაჭერისთვის და ჰუმანიტარული დახმარებისთვის, რომელიც ბელგრადმა გაგზავნა კიევში.
ზელენსკისთან შეხვედრამდე ვუჩიჩმა განაცხადა, რომ უკრაინა სერბეთისთვის მეგობარი ქვეყანაა, მაგრამ თუ კიევი აღიარებს კოსოვოს დამოუკიდებლობას, მაშინ ერთ დღეში დაკარგავს "პოლიტიკურ ნდობას" ბელგრადში. „ამის შემდეგ, როგორ შეძლებს (ზელენსკი – რედ) თქვას, რომ იცავს საერთაშორისო სამართალს? ვერანაირად!. დარწმუნებული ვარ, რომ ზელენსკი ამ "კოზირს" არ გადააგდებს“, - თქვა მაშინ ვუჩიჩმა.
მანამდე სერბეთის პრეზიდენტმა საჯაროდ განაცხადა, რომ არ ცნობს რუსეთის მიერ ყირიმისა და დონბასის ანექსიას: „ჩვენთვის ყირიმი არის უკრაინა, დონბასი არის უკრაინა და ყოველთვის ასე იქნება“.
მისი თქმით, თუ ბელგრადი უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიებს რუსებად აღიარებს, შესაძლოა საფრთხე შეექმნას კოსოვოსთან სიტუაციის დარეგულირებას.
კოსოვომ დამოუკიდებლობა ცალმხრივად 2008 წლის თებერვალში გამოაცხადა. ამჟამად ის რიგი ქვეყნების მიერ არის აღიარებული.
რუსეთმა ყირიმის ანექსია 2014 წელს მოახდინა, ხოლო 2022 წლის სექტემბერში ხერსონის, ზაპოროჟიეს, დონეცკის და ლუგანსკის ოლქები გამოაცხადა საკუთარ ტერიტორიებად, რასაც საერთაშორისო საზოგადოება არ აღიარებს.

Президент Сербии заявил о непризнании аннексии Россией территорий Украины
Сербия уважает территориальную целостность Украины и не признает аннексию Россией Крыма и Донбасса, заявил президент страны Александр Вучич.
«Мы касались событий в Украине, Косово и Метохии, и я еще раз подчеркнул, что Сербия уважает территориальную целостность Украины, о чем мы четко и недвусмысленно говорим с начала конфликта», — сказал Вучич по итогам встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским в Афинах.
В свою очередь Зеленский назвал разговор с сербским коллегой «открытым, честным и продуктивным». «Хороший разговор. Об уважении к Уставу ООН и нерушимости границ», — подчеркнул украинский президент.
Главы государств «отметили, что взаимная поддержка территориальной целостности и суверенитета является важной частью партнерства Украины и Сербии». При этом Зеленский проинформировал Вучича о «ситуации на поле боя и действиях украинской армии», сообщили в офисе президента Украины.
Также Зеленский поблагодарил своего сербского коллегу за поддержку украинских беженцев и гуманитарную помощь, которую Белград направил Киеву.
Перед встречей с Зеленским Вучич говорил, что Украина — дружественная страна для Сербии. Но если Киев признает независимость Косово, то он в один день потеряет «уровень политического доверия» Белграда. «После этого как он (Зеленский. — ТМТ) сможет говорить, что придерживается международного права? Никак. Я убежден, что Зеленский не выбросит этот козырь из рук», — подчеркивал Вучич.
Ранее президент Сербии публично заявил, что не признает аннексию Россией Крыма и Донбасса. «Для нас Крым — это Украина, Донбасс — это Украина, и так будет всегда», — говорил политик. По его словам, если Белград признает захваченные территории Украины российскими, может возникнуть угроза для урегулирования ситуации с Косово.
Сербский Автономный край Косово и Метохия провозгласил независимость в одностороннем порядке в феврале 2008 года. Против признания Косова выступают более 60 стран, включая Россию, Индию и Китай, а также пять государств — членов ЕС.
Россия аннексировала Крым в 2014 году, а в сентябре 2022 года президент РФ Владимир Путин объявил о включении в состав России Херсонской, Запорожской, Донецкой и Луганской областей Украины. Мировое сообщество не признало эти регионы российскими.