მიხეილ სარჯველაძე: ვიდრე რუსეთს საქართველოს 20% ოკუპირებული აქვს, ძმობაზე საუბარი შეუძლებელია
„ქართული ოცნების“ წევრი, ადამიანის უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე მიხეილ სარჯველაძე The Killers-ის კონცერტზე მომხდარ ინციდენტს გამოეხმაურა და განაცხადა რომ ვიდრე საქართველო რუსეთის მიერ ოკუპირებულია, ძმობაზე საუბარი შეუძლებელია.
„თუ ვინმეს სურს, რომ ქართველები და რუსები იყვნენ ძმები, ასეთ შემთხვევაში უალტერნატივოდ დგას დღის წესრიგში მთავარი პრიორიტეტი საქართველოსთვის – უნდა მოხდეს საქართველოს დეოკუპაცია. ამით იწყება და ამით მთავრდება ყველა საკითხი. ვიდრე საქართველო იმყოფება ამ მდგომარეობაში, რომ მისი 20% ოკუპირებული აქვს რუსეთის ფედრაციას, საუბარი ძმობაზე, რა საკავირველია, არის შეუძლებელი – ასეთია მოცემულობა. რაც შეეხება რეაქციებს ამასთან დაკავშირებით, ეს კიდევ ცალკე საკითხია და მე არ მგნია, ცალკეული რეაქციები ამ საკითხთან დაკავშირებით გადაჭარბებულად უნდა იქნას შეფასებული“, – განაცხადა სარჯველაძემ.
15 ივნისს Black Sea Arena-ზე The Killers-ის კონცერტი რუსი დრამერის სცენაზე აყვანის გამო მსმენელის ნაწილმა დატოვა.
საკონცერტო დარბაზი Black Sea Arena მომხდარს გამოეხმურა და შემდეგი განაცხადა: „გვესმის ჩვენი სტუმრების ემოციების. არტისტის მოქმედება სცენაზე არ არის Black Sea Arena-ს პოზიცია. ვიაზრებთ ჩვენს წილ პასუხისმგებლობას, გულწრფელად ვიხდით ბოდიშს და გიზიარებთ არტისტის პასუხს მომხდართან დაკავშირებით“.
15 აგვისტოს საქართველოს მთავრობის ინიციატივით Black Sea Arena-ზე გამართულ კონცერტზე მომხდარ ინციდენტზე ამერიკულმა მუსიკალურმა ბენდმა, The Killers-მა განცხადება გაავრცელა და ქართველ აუდიტორიას ბოდიში მოუხადა.
საქართველოს მთავრობა უცხოელი შემსრულებლების მონაწილეობით კონცერტების ჩასატარებლად 70 მილიონს ხარჯავს. The Killers-ის გარდა, დაგეგმილია Imagine Dragon-ის კონცერტიც.

Михаил Сарджвеладзе: если кто-то хочет, чтобы грузины и русские были братьями, должна произойти деоккупация Грузии
16/08/2023 10:45:17 Политика
Депутат от большинства, председатель Комитета по правам человека парламента Грузии Михаил Сарджвеладзе, комментирует инцидент, произошедший 15 августа во время концерта The Killers. Солист группы Брендон Флауэрс вывел из зала на сцену барабанщика – гражданина России, из-за чего часть зрителей в знак протеста покинула зал.
«Если кто-то хочет, чтобы грузины и русские были братьями, в таком случае безальтернативно в повестке дня стоит главный приоритет - должна произойти деоккупация Грузии - все вопросы этим начинаются и заканчиваются. Важно понимать рационально, прагматично и всем усвоить, что деоккупация для этой страны – приоритет номер один. Никто не должен забывать, будь то грузин или иностранец, что для Грузии это главное. Это то, с чем мы никогда не сможем примириться. Пока Грузия находится в положении, когда 20% ее территории оккупированы Российской Федерацией, конечно, о братстве говорить невозможно», - сказал, по информации "Эха Кавказа", Михаил Сарджвеладзе.
Концерт The Killers состоялся на сцене Black Sea Arena 15 августа. Перед исполнением одной из песен солист группы пригласил на сцену барабанщика – гражданина России, он спросил публику, приемлемо ли его выступление, за чем последовали возгласы неодобрения. Несмотря на это, группа сыграла с этим барабанщиком. Допев песню, солист The Killers обратился к зрителям, заявив, что, по его мнению, национальность и то, откуда человек, не имеет значения и у музыки нет границ.
После концерта, на страничке в facebook The Killers опубликовали пост, в котором извинились перед гражданами Грузии.В знак протеста песни The Killers сняты с эфира грузинской радиостанции «Радио Тбилиси».Выступавшие на разогреве у The Killers члены грузинской рок-группы LOUDspeakers заявили, что «разочарованы и рассержены» тем, что к игре на ударных допущен гражданин России.Правительство Грузии выделило 70 миллионов на проведение концертов с участием зарубежных музыкантов. Помимо The Killers, в Грузии запланирован концерт Imagine Dragon.