ყოფილმა უკრაინელმა სამხედრო ტყვეებმა ტაგანროგის წინასწარი დაკავების იზოლატორში წამების შესახებ ისაუბრეს
16/08/2023 10:22:51 მსოფლიო
ყოფილმა უკრაინელმა სამხედრო ტყვეებმა BBC-ს უამბეს ტაგანროგის #2 საპატიმროში წამების შესახებ: "მათ სცემდნენ, ამცირებდნენ და აშიმშილებდნენ".
BBC ესაუბრა ათეულობით უკრაინელ სამხედრო ტყვეს - ქალებსა და მამაკაცებს, რომლებიც იმყოფებოდნენ ტაგანროგის წინასწარი დაკავების იზოლატორში. მათი თქმით, ყოველდღიური შემოწმებისა და დაკითხვის დროს ციხის თანამშრომლები სცემდნენ, აწამებდნენ ელექტროშოკერის გამოყენებით, ემუქრებოდნენ და აშინებდნენ ცრუ აღიარებითი ჩვენებების მიცემის მიზნით.
წამების დროს დაშავებულებს სათანადო სამედიცინო დახმარებას არ უწევდნენ. ამასთან, ტყვეებს აშიმილებდნენ.
ცნობილია სულ მცირე სამი შემთხვევა წამების დროს სიკვდილის და ერთი თვითმკვლელობის მცდელობის შესახებ.
სამხედრო ტყვეების მიმართ ასეთი მოპყრობა, ისევე როგორც მათი წინასწარი დაკავების იზოლატორში ყოფნის ფაქტი, არღვევს საერთაშორისო ჰუმანიტარულ სამართალს.
BBC აღნიშნავს, რომ მან ვერ შეძლო სამხედრო ტყვეების ისტორიების დამოუკიდებლად გადამოწმება: რუსეთის ხელისუფლება არ უშვებს გარე დამკვირვებლებს, გაეროსა და წითელი ჯვრის ჩათვლით, ტაგანროგის წინასწარი დაკავების ცენტრში. რუსეთი სამხედრო ტყვეების მიმართ არასათანადო მოპყრობის ფაქტს უარყოფს.
ამასთან, BBC-ის რესპინდენტების ნაამბობის დეტალები სხვა სამხედრო ტყვეებმაც დაადასტურეს. ასევე, უკრაინის ომბუდსმენის დიმიტრი ლუბინეცის თქმით, „ათი ყოფილი სამხედრო ტყვიდან ცხრა“ საუბრობს რუსეთის ტყვეობაში წამების შესახებ.
მსგავსი მაჩვენებლები დაფიქსირდა გაეროს ივნისის ანგარიშში, რომელიც მშვიდობიანი მოქალაქეების დაკავებას ეხება. რუსეთის ტყვეობაში მყოფი რესპონდენტთა 90%-ზე მეტმა ისაუბრა წამებისა და არასათანადო მოპყრობის შესახებ. რუსეთი უარყოფს მშვიდობიანი მოსახლეობის დაკავებას.
უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან 2500-ზე მეტი უკრაინელი გაათავისუფლეს ტყვეობიდან. ადამიანის უფლებათა დამცველები ვარაუდობენ, რომ დაახლოებით ათი ათასამდე ადამიანი რუსულ ტყვეობაში რჩება.

Бывшие украинские военнопленные рассказали о пытках в СИЗО Таганрога
Бывшие украинские военнопленные рассказали Би-би-си о пытках в СИЗО №2 в Таганроге: их били, унижали и недостаточно кормили, - информирует "Радио Свобода".
Би-би-си поговорила с десятком украинских военнопленных – женщинами и мужчинами, находившимися в таганрогском СИЗО. Они рассказали, что в ходе ежедневных проверок и допросов сотрудники изолятора избивали их, применяли к ним электрический ток, угрожали им и запугивали, добиваясь ложных признаний.
Травмированным в ходе пыток не оказывали должную медицинскую помощь. Также пленных недостаточно кормили. Известно о как минимум трёх умерших в результате пыток и одной попытке самоубийства. Подобное обращение с военнопленными, как и сам факт содержания их в СИЗО, нарушает международное гуманитарное право.
Би-би-си отмечает, что ей не удалось провести независимую проверку рассказов военнопленных: российские власти не допускают в таганрогское СИЗО внешних наблюдателей, включая ООН и Красный Крест, а Минобороны России несколько раз проигнорировало просьбу о комментарии. Россия отрицает факт жестокого обращения с военнопленными.
При этом детали рассказов собеседников Би-би-си были подтверждены другими военнопленными. Также, по словам уполномоченного по правам человека в Украине Дмитрия Лубинца, о пытках в российском плену рассказывают «девять из десяти бывших заключённых».
Подобные цифры привела и ООН в своём июньском докладе о задержаниях гражданских лиц. Более 90% её респондентов, побывавших в российском плену, рассказали о пытках и жестоком обращении с ними. Россия отрицает факт удержания гражданских лиц.
Кроме того, в июле 2023 года о «сети российских тюрем для украинцев» рассказало Associated Press. Агентство поговорило с бывшими пленными, которые рассказали, что их подвергали пыткам, психологическому насилию и рабскому труду.
С начала полномасштабного российского вторжения в Украину в ходе обмена пленными были освобождены более 2,5 тысяч украинцев. Ещё около десяти тысяч остаются в российском плену, предполагают правозащитники.