ტრამპის საქმის განსახილველად ჯორჯიის შტატში ახალი მოსამართლე დაინიშნა
2020 წლის არჩევნების გაყალბების მცდელობის საქმეზე ჯორჯიის შტატში აშშ-ის ყოფილი პრეზოდენტის დონალდ ტრამპის წინააღმდეგ აღძრულ სისხლის სამარლის საქმეს მოსამართლე სკოტ მაკაფი განიხილავს. მაკაფი მანამდე ფულტონის ოლქის პროკურორის ფანი უილისის კაბინეტში მუშაობდა.
ფულტონის ოლქის სასამართლოს ვებსაიტზე ნათქვამია, რომ მაკაფი მოსამართლედ მიმდინარე წლის თებერვალში დაინიშნა ჯორჯიის შტატის რესპუბლიკელი გუბერნატორის ბრაიან კემპის მიერ.
მაკაფი მოსამართლე გახდა მას შემდეგ, რაც 2021 წლიდან მსახურობდა გენერალურ ინსპექტორად, იძიებდა ჯორჯიის შტატში აღმასრულებელი ორგანოების თაღლითობისა და გაფლანგვის საქმეებს. მანამდე მაკაფი საოლქო პროკურორის თანაშემწედ მუშაობდა, უცნობია მუშაობდა თუ არა იგი უშუალოდ უილისთან ერთად.
ორწლიანი გამოძიების შემდეგ აშშ-ის ჯორჯიის შტატის საოლქო პროკურორმა დონალდ ტრამპს ბრალი წაუყენა ოლქში 2020 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგების უკანონოდ შეცვლის მცდელობისთვის. ეს სისხლის სამართლის რიგით მეოთხე საქმეა აშშ-ის ყოფილი პრეზიდენტისა და რესპუბლიკური პარტიის პრეზიდენტობის ამჟამინდელი კანდიდატის დონალდ ტრამპის წინააღმდეგ.
ექსპერტების განცხადებით, ჯორჯიის შტატში წარდგენილი ბრალდება ფედერალური ბრალდებებისგან განსხვავდება - თუ ფედერალური სასამართლო მას დამნაშავედ ცნობს, საპრეზიდენტო არჩევნებში გამარჯვების შემთხვევაში დონალდ ტრამპს თეორიულად, პრეზიდენტის ბრძანებულებით შეუძლია თავის შეწყალება. მას არ აქვს ასეთი უფლებამოსილება ჯორჯიის შტატის სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე.
დონალდ ტრამპი ამჟამად 2024 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობის მიღებას გეგმავს და რესპუბლიკური პარტიის კანდიდატებს შორის ლიდერობს. იგი ამბობს, რომ გამოძიება პოლიტიკურად მოტივირებულია.

В Джорджии назначен новый судья для ведения процесса по делу Трампа
Судебный процесс по делу о попытке фальсификации выборов 2020 года в штате Джорджия бывшим президентом Дональдом Трампом будет вести новый судья - Скотт Макафи. Агентство Reuters обращает внимание на то, что ранее Макафи работал в одном кабинете с прокурором суда округа Фултон, Фани Уиллисом, - информирует "Радио Свобода".
Трамп отрицает какие-либо правонарушения со своей стороны и обвиняет демократа Уиллиса в политической предвзятости.
Макафи был назначен на пост судьи в феврале этого года губернатором-республиканцем штата Джорджия Брайаном Кемпом, сообщается на сайте Высшего суда округа Фултон.
Скотт Макафи будет определять график судебного процесса и должен будет разобраться с многочисленными нерешенными юридическими вопросами, возникающими в связи с ведением дела. Оно охватывает действия, совершенные в период пребывания Трампа на посту президента, отмечает «Голос Америки».
Макафи стал судьей после того, как с 2021 г. работал генеральным инспектором, занимаясь расследованием деятельности исполнительных органов власти штата Джорджия, обвиненных в мошенничестве и расточительстве. До этого Макафи работал помощником прокурора и помощником окружного прокурора, пересекаясь с Уиллисом, хотя неизвестно, работали ли они вместе.