„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ პარლამენტში ინტერპელაციის წესით ვახტანგ გომელაურს იბარებს
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ პარლამენტში ინტერპელაციის წესით შოვის ტრაგედიასთან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა მინისტრ ვახტანგ გომელაურს იბარებს. ამის შესახებ ნათქვამია ინფორმაციაში, რომელსაც პარტია „ნაციონალური მოძრაობა“ ავრცელებს.
პარტიას შინაგან საქმეთა მინისტრთან შემდეგი კითხვები აქვს:
1. მეწყრული და სხვა ბუნებრივი სტიქიების შედეგად ადამიანური დანაკარგის შემცირების საუკეთესო პრაქტიკის უმთავრესი კომპონენტი არის შესაბამისი ეროვნული მონიტორინგის და ადრეული გაფრთხილების სისტემის არსებობა. 2021 წელს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ათწლიანი გეგმის წარდგენისას, თქვენ განაცხადეთ: „დაინერგება ადრეული გაფრთხილების SMS სისტემა, რომელიც სახიფათო ტერიტორიაზე მყოფ აბონენტებს, მომხდარი ან პოტენციური საფრთხის შესახებ შეატყობინებს“. რატომ არ მოხდა აღნიშნული გაფრთხილების სისტემის დანერგვა, რომელსაც თქვენი და ხელისუფლების სხვა უმაღლესი თანამდებობის პირების განმარტებით გადამწყვეტი როლი შეეძლო ეთამაშა ადამიანების სიცოცხლის გადასარჩენად შოვში 2023 წლის 3 აგვისტოს მომხდარი ტრაგედიის დროს?
2. შოვში მეწყრული პროცესი განვითარდა 2023 წლის 3 აგვისტოს, დაახლოებით 15:00 საათზე; საჯაროდ არსებული ინფორმაციის და თვითმხილველების განმარტების თანახმად, სამაშველო სამუშაოები შესაბამისმა სამსახურებმა დაიწყეს სამი საათის დაგვიანებით. რა გახდა სამძებრო-სამაშველო ოპერაციის დაგვიანების მიზეზი?
3. საქართველოს პრემიერ-მინისტრის განმარტებით, შოვში განვითარებული კატასტროფის საპასუხო სამძებრო-სამაშველო ოპერაციის წარმართვისას, ხელისუფლებამ ვერ დაინახა მეზობელი სახელმწიფოებისთვის დახმარების თხოვნის აუცილებლობა. როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრმა, რომლის დაქვემდებარებაშია, მათ შორის საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური, რა კონკრეტული ღონისძიებების და მათი ცალკეული თუ ერთობლივი ეფექტიანობის შეფასებით მიიღეთ მთავრობის სხვა შესაბამის თანამდებობის პირებთან ერთად აღნიშნული გადაწყვეტილება?
4. რა მდგომარეობაშია შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის სამაშველო აღჭურვილობა და რამდენად თავსებადია საერთაშორისო სტანდარტებთან? რა სახის სამაშველო-სამძებრო ვერტმფრენებს ფლობს სახელმწიფო და აღჭურვილია თუ არა თანამედროვე საკომუნიკაციო, სანავიგაციო, მათ შორის ღამის ხედვის საშუალებებით?
5. 2015 წლის No2632 განკარგულებით დამტკიცდა ხელშეკრულება GG-B-UCL ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის მიერ საქართველოს მთავრობისათვის გამოყოფილი გრანტის – „ორი HUEY II-ის სამძებრო-სამაშველო ვერტმფრენის შესყიდვის“ შესახებ, რომელიც 2016 წლის 11 ნოემბერს საქართველოს მთავრობის No2363 განკარგულებით გაუქმდა. რა გარემოებებზე დაყრდნობით თქვა უარი სახელმწიფომ ორი სამძებრო-სამაშველო ვერტმფრენის (“HUEY II”-ის) გრანტის წესით შესყიდვაზე? იყო თუ არა შსს ჩართული აღნიშნული გადაწყვეტილების მიღების პროცესში და რა იყო სამინისტროს ოფიციალური პოზიცია.
შოვში მეწყრული პროცესები 3 აგვისტოს, დაახლოებით 15:00 საათზე განვითარდა. სამაშველო ვერტმფრენი ადგილზე შეტყობინების მიღებიდან დაახლოებით 3 საათის შემდეგ ჩაფრინდა. მოხდა 200-ზე მეტი ადამიანის ევაკუაცია, ნაპოვნია 25 ადამიანის ცხედარი, 8 პირს ამ დრომდე ეძებენ.

Оппозиция задаст главе МВД Грузии вопросы по трагедии в Шови. Министра вызвали в парламент
Оппозиция требует явки министра внутренних дел Грузии Вахтанга Гомелаури в Высший законодательный орган. Представители меньшинства уже обратились с соответствующим запросом в парламент. Депутаты намереваются задать министру вопросы по трагедии в Шови, - сообщила, по информации "Эха Кавказа", журналистам представитель политической группы «Еврооптимисты» Хатия Деканоидзе:
«Мы неоднократно видели множество интерпелляций (официальный письменный запрос депутата парламента или группы депутатов правительству по какому-либо вопросу), на которые не получили конкретных ответов, в том числе со стороны министра внутренних дел, которого я лично вызывала в связи с протестами 7-8 марта. Правительство делает все необходимое для пропаганды, а пропаганда сейчас очерняет людей, которые выжили, для того чтобы если эти люди расскажут правду, пропаганда бы заявила, что это неправда», — говорит Деканоидзе.
Между тем, часть оппозиции продолжает настаивать на создании парламентской следственной комиссии по событиям, развивавшимся в Шови 3 августа. Оппоненты властей требуют установить возможно ли было предотвратить трагедию, при этом заявляя, что «ответственные лица с российской ментальностью» должны быть отстранены от управления страной.
В то же время партия «Лело» потребовала от Генеральной прокуратуры преступить к расследованию произошедшего в Раче, в данный момент этим занимается МВД Грузии (следствие ведется по статьям «Причинение смерти по неосторожности» и «Нарушение правил безопасности при ведении горных, строительных или иных работ»), однако налицо признаки конфликта интересов, считает представитель «Лело» Леван Самушия:
«Возможно речь идет о предполагаемом преступлении со стороны высокопоставленных чиновников МВД. Вы можете себе представить, чтобы следователи МВД расследовали преступления, совершенное их начальством? Обращаюсь к Генеральной прокуратуре Грузии, не уклоняйтесь от начала расследования. Не совершайте преступление, а умышленный отказ от начала расследования – это тоже преступление, умышленное неисполнение служебных обязанностей».
Сход оползня в селе Шови произошел 3 августа. К этому времени известно о 26 погибших, 7 человек считаются пропавшими без вести. Не удается идентифицировать троих погибших.В селе Глола состоялись похороны погибших в результате схода оползня в Шови — Софо Бакурадзе и Геннадия Султанишвили, а в городе Сигнаги брата и сестры Георгия и Софи Каралашвили, которые также погибли при сходе селя в Шови.