მოსკოვის აეროპორტები პარალიზებული იყო
მოსკოვის აეროპორტების "დომოდედოვოსა" და "ვნუკოვოს" მუშაობა 10 აგვისტოს ღამით შეჩერებული იყო. „ვნუკოვოს“ აეროპორტის პრეს–სამსახურის განცხადებით, „შეზღუდვები აეროპორტისგან დამოუკიდებელი მიზეზით“ შემოიღეს. „დომოდედოვოში“ კი განაცხადეს, რომ ეს „ფრენების უსაფრთხოების დამატებით ზომების მიზეზით“ გაკეთდა.
პორტალის Flightradar24-სა და აეროპორტების საინფორმაციო ტაბლოების მიხედვით, სულ მცირე, 11 რეისი შეჩერდა, შეზღუდვები ღამის 2-დან დილით 5 საათამდე მოქმედებდა. სოციალური ქსელების მომხმარებლები წერდნენ, რომ შეზღუდვები დაკავშირებული იყო საჰაერო სივრციდან მომავალი სავარაუდო საფრთხეების.
წუხელ მოსკოვის მერიამ კვლავ გაავრცელა ინფორმაცია მოგერიებული დრონებით თავდასხმის თაობაზე. მოსკოვის მერის სერგეი სობიანინის განცხადებით, საჰაერო თავდაცვის ძალებმა ორი უპილოტო საფრენი აპარატი ჩამოაგდეს, რომლებიც მოსკოვის მიმართულებით მიფრინავდნენ. ერთი კალუგის ოლქში, მეორე კი ცენტრალური ავტომაგისტრალის რაიონში.
დროებით თავდასხმის მოგერიების შესახებ ინფორმაცია გაავრცელა რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომაც. უწყება ასევე ირწმუნება, რომ მოიგერიეს უკრაინის 11 დრონით თავდასხმა ანექსირებული სევასტოპოლის მიმართულებით.
მოსკოვში 10 აგვისტოს ღამით "დომოდედოვოსთან" ხანძრისა და აფეთქების შესახებ ვრცელდებოდა ინფორმაცია. ადგილობრივი მცხოვრებლების ცნობით ხანძარი ავტოგასამართ სადგურზე გაზის ბალონების აფეთქებამ გამოიწვია. საგანგებო სიტუაციების სამსახურის თანახმად ხანძარი სოფელ კონსტანტინოვოში იყო. აეროპორტი დასახლებისგან 10 კილომეტრის მანძილზე მდებარეობს.
გუშინ 9 აგვისტოს ძლიერი აფეთქება მოხდა მოსკოვის ოლქის ქალაქ სერგიევ-პოსადში. აფექტების ზუსტი მიზეზი დაუდგენელია. წინასწარი ინფორმაციით აფეთქება პიროტექნიკის საწყობში მოხდა. დაიღუპა 1 ადამიანი, ათეულობით კი დაშავდა

На подлёте к Москве снова сбиты два беспилотника
Власти Москвы вновь, как и предыдущей ночью, заявили о предотвращенной атаке дронов. По словам мэра города Сергея Собянина, силы ПВО сбили в ночь на четверг два беспилотника, летевших в сторону Москвы: один – в Калужской области, другой – в районе центральной кольцевой автодороги (ЦКАД).
Минобороны России позже отчиталось, что предотвращены атаки дронов в Малоярославском районе Калужской области, Одинцовском районе Подмосковья. В ведомстве также утверждают, что минувшей ночью 11 украинских беспилотников пытались атаковать аннексированный Севастополь, но были сбиты. Пострадавших нет, - информирует "Радио Свобода".
Московские аэропорты «Внуково» и «Домодедово» в ночь на 10 августа вводили ограничения на прием и выпуск самолетов, так называемый план «Ковёр». Он предусмотрен на случай появления неизвестных летающих объектов. На вылет и на прилёт было задержано не менее 11 рейсов.
Ночью также сообщалось о пожаре и взрывах в подмосковном городе Домодедово.
Официальных данных нет, по информации местных жителей, пожар возник на местном автосервисе в результате взрыва баллонов с газом.
Главное управление МЧС России заявило, что пожар был в селе Константиново, аэропорт находится примерно в 10 км от этого места, отмечает Русская служба Би-би-си.
Вчера сильный взрыв произошёл также на военном заводе в городе Сергиев Посад в Московской области. Причины неизвестны, чаще всего называют взрыв пиротехники. Погиб один человек, несколько десятков человек пострадали, имеются пропавшие без вести.