ოკუპანტებმა საქართველოს უკანონოდ დაკავებული მოქალაქეები გაათავისუფლეს
რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ კოშკას მიმდებარე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეები სერგო გუგუტიშვილი და თამაზ კახაბრიშვილი თავისუფალი არიან და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფებიან.
ამის შესახებ ინფორმაციას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ავრცელებს.
"აღნიშნული პირების უკანონო დაკავებასთან დაკავშირებით, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური მუდმივ კომუნიკაციას ახორციელებდა ცხელი ხაზის მეშვეობით. პროცესში უშუალოდ იყვნენ ჩართული საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია (EUMM) და ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეები. გარდა ამისა, მათი უკანონო დაკავებისა და დაუყოვნებლივ გათავისუფლების საკითხს ცენტრალური ხელისუფლება რეგულარულად აყენებდა როგორც ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM), ისე ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფორმატებში გამართულ შეხვედრებზე.
საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ განხორციელებულ ყველა დესტრუქციულ ქმედებაზე პასუხისმგებლობა ეკისრება საოკუპაციო ძალას. ცენტრალური ხელისუფლება, საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, განაგრძობს აქტიურ მუშაობას უკანონო პატიმრობაში მყოფი ყველა პირის გასათავისუფლებლად, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონისა და ოკუპირებული აფხაზეთის მიმართულებით" - ნათქვამია ინფორმაციაში.

Югоосетинская сторона передала Тбилиси двух ранее задержанных граждан
Граждане Грузии, задержанные на территории самопровозглашенной республики Южная Осетия за нарушение де-факто границы, были переданы грузинской стороне после отбывания заключения.
«2 января 2023 года за нарушение режима государственной границы Республики Южная Осетия сотрудниками югоосетинских пограничных органов задержаны граждане Грузии Гугутишвили Серго Годердзиевич, 1970 г.р., житель пос. Гугутианткари Горийского муниципалитета и Кахабришвили Тамаз Ревазович, 1961 г.р., житель г. Тбилиси. Следует отметить, что указанные граждане Грузии намеренно перешли югоосетино-грузинскую границу в окрестностях н.п. Кулбит Цхинвальского района», - говорится, по информации "Эха Кавказа", в сообщении пресс-службы югоосетинского КГБ.
18 июля Цхинвальский районный суд признал задержанных виновными в незаконном пересечении де-факто границы и приговорил их к шести месяцам лишения свободы в исправительной колонии общего режима. 28 июля в связи с истечением срока наказания они были освобождены.