31 ივლისს საკრუიზო ლაინერი ბათუმში პუტინისა და მისი ომის მეხოტბე "ვარსკვალებს", მათ შორის სანქცირებულ პირებს ჩამოიყვანს
28/07/2023 15:58:10 პოლიტიკა
საკრუიზო ლაინერი "Astoria Grande" 29 ივლისს ბათუმის გავლით სოჭიდან მორიგ რეისს განახორციელებს და საქართველოში ამჯერად პუტინისა და მისი ომის მხარდამჭერ "ვარსკვლავებს", მათ შორის სანქცირებულ პირებს ჩამოიყვანს, რომლებიც ლაინერიდან კონცერტს გამართავენ.
ბორტზე იქნებიან, კერძოდ, ტელეარხ RU.TV -ს "ვარსკვლავები", მათ შორის - უკრაინის მიერ სანქცირებული მიტია ფომინი. კიევმა მუსიკალურ ჯგუფ Hi-Fi-ს სოლისტსა და 2022 წელს პუტინის მიერ გამართული "პატრიოტული მარათონის" - "Zа Россию»-ს მონაწილეს სანქციები რუსულ პროპაგანდაში აქტიური მონაწილეობისა და რუსეთის იმ პოლიტიკის მხარდაჭერის გამო დაუწესა, რომელიც ყირიმის ანექსიაზე და მთლიანობაში უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის წინააღმდეგაა მიმართული. 2017 წლიდან, როცა ფომინმა განაცხადა, რომ "ყირიმი რუსეთს ეკუთვნის", მას უკრაინაში შესვლა აკრძალული აქვს. 2022 წლიდან ფომინს ქვეყანაში შესვლა ლატვიამაც აუკრძალა. ოპოზიციონერი ალექსეი ნავალნის მიერ დაფუძნებულ "კორუფციასთან ბრძოლის ფონდს" კი მომღერალი კორუფციონერებისა და ომის გამღვივებლების სიაში ჰყავს შეყვანილი კატეგერიაში "საზოგადოებრივი აზრის სულგაყიდული ლიდერები". 2018 წელს ფომინმა მოძრაობა "Putin Team"-ს დაუჭირა მხარი, 2020-ში კი განაცხადა, რომ "სოციალურად მნიშვნელოვანი პროექტების განხორციელებისთვის" პუტინისგან პირადი მადლობა მიიღო.
"ვარსვლავური კრუიზის" მონაწილეებს შორის იქნებიან ასევე წარმოშობით ქართველი ძმების - ანდრეი და ვალერი ბირბიჭაძეების მუსიკალურ ჯგუფ «Те100стерон»-ის წევრები. ყაზახეთში დაბადებული ძმები რუსეთში გადასახლდნენ და ცხოვრების დიდი ნაწილი იქ აქვთ გატარებული. 27 ივლისს «Те100стерон»-მა პუტინის პროპაგანდისტი მომღერლის - ოლეგ გაზმანოვის ვაჟ როდიონთან ერთად რუსი სამხედროებისთვის ნოვგოროდში გამართა პროპაგანდისტული კონცერტი, მანამდე კი ანალოგიურ ღონისძიებაზე მოსკოვში იმღერა.
საკრუიზო ლაინერს საქართველოში ჩამოჰყვება ასევე გარუსებული ბელარუსი მომღერალი დიმიტრი კოლდუნი, რომელსაც 2018 წელს ოკუპირებულ "დონეცკის სახალხო რესპუბლიკაში" კონცერტი აქვს გამართული და პუტინის რეჟიმის აგრესიული პოლიტიკის აქტიური მხარდამჭერია.
მასთან ერთად რუსეთის მიერ ოკუპირებულ საქართველოში შემოივლიან ასევე პუტინის სხვა პროპაგანდისტები, მათ შორის - ბიშკეკელი "ამირჩიკი", რუსულ მუსიკალურ პროექტ Filatov & Karas-ის წარმომადგენლები, ტელეწამყვანები ივან ჩუიკოვი და დიმიტრი ოლენინი.
Astoria Grande ბათუმის პორტში ამჯერად 31 ივლისს შემოვა.
"ვარსკვლავური კრუიზის" მარშრუტი მოიცავს სოჭს, ტრაბზონს, ბათუმს, ამასრას, სტამბოლს და კვლავ სოჭში ბრუნდება. მგზავრობის ღირებულება დაახლოებით 1100 ამერიკული დოლარია (რუბლში).
შეგახსენებთ, რომ პირველ რეისად შემოსული ეს ლაინერი ბათუმის პირტიდან 27 ივლისს ორი საათით ადრე გავიდა. პუტინის პროპაგანდისტულ დესანტს საქართველოს ტერიტორიული წყლების დროზე ადრე დატოვება საღამოს გამართული საპროტესტო აქციის ფონზე მოუწია. პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ლაინერის შემოსვლას "მოსკოვის პროვოკაცია" უწოდა, მაგრამ "ქართული ოცნების" წარმომადგენლებმა არა ის, არამედ საპროტესტო აქცია დაგმეს და "ქაჯობად" შეაფასეს.

В Батуми на круизном лайнере прибудут артисты, поддерживающие войну и Путина
Круизный лайнер Astoria Grande 29 июля вновь отправится из Сочи по маршруту, который предусматривает остановку в Батуми. На этот раз российским туристам предлагают круиз вместе со звездами телеканала RU.TV –они будут выступать на сцене корабля, - информирует "Эхо Кавказа".
Среди них – бывший солист группы Hi-Fi Митя Фомин, в 2022 году принявший участие в патриотическом марафоне «Zа Россию» в поддержку российского вторжения в Украину. Отметим, что власти Украины ввели против него санкции. На сайте портала «Война и санкции» указано, что он «сыграл важную роль в российской пропаганде и поддержал российскую политику, подрывающую территориальную целостность, суверенитет и независимость Украины, аннексию Крыма».
Въезд в Украину ему запрещен с 2017 года, когда он сказал, что Крым принадлежит России.
1 июня 2022 года Латвия запретила въезд в страну Фомину за поддержку и оправдание агрессии России в Украине. Основанный российским оппозиционером Алексеем Навальным ФБК внес Фомина в список коррупционеров и разжигателей войны в категории «продажные лидеры общественного мнения».
В 2018 году Фомин поддержал движение Putin Team («Команда Путина»), а в 2020-м он сообщил, что получил благодарность Путина за социально-значимые проекты.
Недавно Митя Фомин заявил, что готов отправиться на передовую в качестве медика: «Если Родина позовет и будет нуждаться, то я пойду обязательно. Я забуду про все и буду делать совершенно разную работу».
Среди участников «звездного» круиза и российская музыкальная группа «Те100стерон» («Тестостерон»), основанная братьями Андреем и Валери Бирбичадзе. Они родились в Казахстане, затем переехали в Россию. Исполняют песни на русском, испанском, французском, итальянском, английском, украинском и грузинском языках.
27 июля группа с вместе с сыном Олега Газманова, Родионом Газмановым выступила в Нижнем Новгороде перед военнослужащими, проходящими лечение в военном госпитале российского министерства обороны. Ранее братья Бирбичадзе выступили и перед российскими военными Семеновского полка в Москве.
В Батуми на круизном лайнере также прибудет Дмитрий Колдун – белорусский певец, победитель российского проекта «Фабрика звёзд-6», представлявший Беларусь на конкурсе «Евровидение-2007».
Он выступал с концертом в т.н. «ДНР» в 2018 году. Украина не вводила против него санкции, однако на сайте «Война и санкции» указано, что он «активно поддерживает агрессивную политику путинского режима».
На круизном лайнере в Батуми также прибудут 19-летний артист из Бишкека Amirchik (Амирхан Батабаев), российский музыкальный проект Filatov & Karas, ведущие Иван Чуйков и Дмитрий Оленин.
Astoria Grande прибудет в Батуми 31 июля. Исполнители и пассажиры круизного лайнера могут не пересекать границу Грузии, а оставаться на судне в батумском порту до его отбытия.
Стоимость «звездного» круиза по маршруту Сочи–Трабзон–Батуми–Амасра–Стамбул–Сочи превышает 100 тысяч рублей (около 1100 долларов США).
Напомним, что круизный лайнер Astoria Grande 27 июля уже вошел в батумский порт. На борту судна было более 800 человек, большинство из которых – граждане России. Прибытие в Грузию круизного лайнера вызвало негодование в оппозиции и у многих граждан. В Батуми прошла акция против прибытия лайнера, который покинул батумский порт 27 июля вечером.