პრეზიდენტმა ჯანმრთელობის დაცვისა და საავტორო უფლებების შესახებ კანონში შეტანილ ცვლილებებს ვეტო არ დაადო
26/07/2023 08:51:24 პოლიტიკა
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ცნობით, პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ხელი მოაწერა ორ კანონში შეტანილ ცვლილებებს, რომლებიც სამედიცინო სექტორსა და ინტელექტუალური უფლებების დაცვას ეხება.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ამ ორივე დარგის წინაშე არსებული გამოწვევებისა და ახალი საჭიროებების გათვალისწინებით პრეზიდენტმა მიიღო გადაწყვეტილება არ გამოეყენებინა ვეტოს უფლება. მიუხედავად ამისა, პრეზიდენტს მიაჩნია, რომ ორივე კანონში შეტანილი ცვლილებები გარკვეულ კითხვებს ბადებს.
"ჯანმრთელობის დაცვის კანონში შეტანილი ცვლილებები სექტორში ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის შესაძლო რისკების შემცირებას და ხარისხის კონტროლის გაუმჯობესებას ემსახურება, ორივე მიზანი მისასალმებელია და არა სადავო, თუმცა სექტორის კონტროლის გახშირება და გამკაცრება შეიძლება საქმიანობის შემაფერხებელი აღმოჩნდეს.
სასამართლოს წინასწარი ნებართვის გარეშე არაგეგმიური კონტროლის ჩატარება და გახშირებული გეგმიური კონტროლი ადმინისტრაციულ ზედამხედველობას გარკვეულ ბერკეტს აძლევს, რომ თუ მოისურვა, სექტორზე გავლენა მოახდინოს. ამდენად, საჭირო იქნება, რომ ამ ახალი მექანიზმების აღსრულების პირობებს დიდი ყურადღება მიექცეს, რათა არ მოხდეს კანონის შერჩევითი გამოყენება და ცვლილებებმა საფრთხე არ შეუქმნას ჯანდაცვის სექტორის სრულფასოვან და დამოუკიდებელ საქმიანობას.
საავტორო უფლებების შესახებ კანონში ცვლილებებთან დაკავშირებით კი, შეიძლება ითქვას, რომ მათი მიღებით ჩვენი კანონმდებლობა ევროსტანდარტებს დაუახლოვდება, რადგან ის გარკვეულწილად, ავტორების უფლებების დაცვის გაუმჯობესებას ემსახურება.
თუმცა, ცვლილებების შედეგად ჩნდება რისკი და ალბათობა, რომ ამ სივრცეში ექსკლუზიური ადგილი ისეთმა ორგანიზაციამ დაიმკვიდროს, რომელიც უშუალოდ რუსეთის სათავო კომპანიას დაექვემდებარება, როგორც ეს სხვა ქვეყნებში მოხდა.
ეს სქემა ქვეყნისთვის გარკვეულ საფრხეებს შეიცავს: ეს მექანიზმი შესაძლოა, რუსეთის ხელში ინსტრუმენტი გახდეს, რათა ფინანსური ბერკეტების კონტროლით, საკუთარი რბილი ძალა და გავლენა გააძლიეროს იმ შემოქმედებით და ინტელექტუალურ სექტორზე, რომელიც პრინციპში, ყველაზე თავისუფალი და მიუკერძოებელი უნდა იყოს.
ამდენად, ამ კანონის ძალაში შესვლის შემდგომ, დიდი პასუხისმგებლობა ეკისრებათ ცვლილებების ავტორებს, ხელისუფლებასა და ამ ცვლილებების მხარდამჭერებს, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ყველა ეს საფრთხე", - ნათქვამია პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

Президент Грузии не наложила вето на два спорных закона
Президент Грузии Саломе Зурабишвили одобрила поправки к двум законам, касающимся медицинской сферы и защиты интеллектуальных прав, - информирует "Эхо Кавказа".
Как отмечается в заявлении администрации, учитывая вызовы и новые потребности, стоящие перед обеими отраслями, президент решила не использовать право вето – несмотря на то, что поправки в оба закона порождают определенные вопросы.
«Проведение внеплановых и частых проверок без предварительного разрешения суда дают административному надзору определенные рычаги воздействия на сектор. Поэтому необходимо внимательно следить за условиями применения этих новых механизмов, чтобы не было зафиксировано избирательного применения закона, а изменения не грозили созданием полноценной и самостоятельной деятельности сферы здравоохранения», –– говорится в заявлении президента.
С принятием же поправок в закон об авторских правах законодательство Грузии станет ближе к европейским стандартам, так как служит в некоторой степени улучшению защиты авторских прав, считают в администрации президента.
«Впрочем, в результате изменений существует риск и вероятность того, что эксклюзивное место займет в этом пространстве займет организация, которая будет находиться в прямом подчинении российской головной компании, как это произошло в других странах.
Эта схема таит в себе определенные опасности для страны: данный механизм может стать инструментом в руках России, финансовым рычагом для усиления своей «мягкой силы» и влияния на творческий и интеллектуальный сектор, который в принципе должен быть максимально свободным и беспристрастным.
Следовательно, после вступления в силу этого закона, большая ответственность возлагается на авторов поправок, власти и сторонников этих поправок, чтобы избежать всех этих угроз.
Президент выражает готовность сотрудничать в обоих направлениях с представителями сектора и общества», — говорится в сообщении администрации президента.
SOVA напоминает, что 3 июля парламент Грузии поддержал в третьем чтении поправки к закону об авторском праве и смежных правах. В результате внесенных изменений было определено, что авторы, исполнители фонограмм, видеограмм, а также иные правообладатели авторских и смежных прав могут создавать коллективную организацию для коллективного управления своими имущественными правами.