საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ხორვატიის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრს ქალაქ ზაგრებში შეხვდა
მთავრობის სასახლეში დახვედრის ოფიციალური ცერემონიის შემდეგ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ხორვატიის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრს ანდრეი პლენკოვიჩს ჯერ პირისპირ, შემდეგ კი, გაფართოებულ ფორმატში შეხვდა.
ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს პრემიერის პრესსამსახური ავრცელებს.
"ირაკლი ღარიბაშვილმა ანდრეი პლენკოვიჩთან შეხვედრაზე ვრცლად ისაუბრა საქართველოს მიერ ევროკომისიის 12 რეკომენდაციის შესრულების შესახებ და აღნიშნა, რომ ქვეყანა წლის ბოლოს დამსახურებულად ელოდება ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსს. ამასთან, პრემიერ-მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ საქართველოსთვის ხორვატიის გამოცდილების გაზიარება ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
პრემიერმა კოლეგას მადლობა გადაუხადა ხორვატიის მხრიდან საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის და ასევე ევროპული და ევროატლანიკური ინტეგრაციის მხარდაჭერისთვის.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა აგრეთვე საქართველოსა და ხორვატიის ისტორიულ, კულტურულ და ტერიტორიულ მსგავსებას, რაც ორი ქვეყნის მეგობრობას და თანამშრომლობას კიდევ უფრო მჭიდროსა და ნაყოფიერს ხდის.
საუბარი შეეხო საქართველოსა და ხორვატიის რესპუბლიკას შორის არსებულ პარტნიორულ ურთიერთობებს და სხვადასხვა მიმართულებით თანამშრომლობის დღის წესრიგის გაძლიერებას.
ხაზი გაესვა აგრეთვე ხორვატიაში საქართველოს საელჩოს გახსნის მნიშვნელობას, რაც ორი ქვეყნის 30- წლიანი დიპლომატიური ურთიერთობის პროცესში გამორჩეულად მნიშვნელოვანი მოვლენაა.
შეხვედრაზე განიხილეს ორ ქვეყანას შორის არსებული დარგობრივი თანამშრომლობის საკითხები. საქართველომ გამოთქვა მზადყოფნა, რომ სამომავლოდ კიდევ უფრო წაახალისოს დარგობრივი უწყებები და გააღრმაოს თანამშრომლობა ეკონომიკის, ტურიზმის, თავდაცვისა და მართლმსაჯულების სფეროში. ასევე აღინიშნა, რომ საქართველო მიესალმება ორ ქვეყანას შორის ბიზნესტრატეგიების გაცვლას, რაც გაზრდის ეკონომიკურ თანამშრომლობას და ხელს შეუწყობს ხორვატიული ინვესტიციების საქართველოში შემოსვლას.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა საპატიო სტუმართა წიგნში სამახსოვრო ჩანაწერი გააკეთა" - ნათქვამია ინფორმაციაში.

Georgian PM meets Prime Minister of the Republic of Croatia in Zagreb
After the official welcome ceremony at the Government Palace, Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has met with Andrej Plenković, Prime Minister of the Republic of Croatia, one-on-one at first and then in an extended format.
According to the Georgian PM's office, at the meeting with Andrej Plenković, Irakli Garibashvili discussed at length the implementation of the European Commission’s 12 recommendations by Georgia, and pointed out that the country is anticipating the well-deserved EU candidate status at the end of this year. In addition, the Prime Minister underlined that sharing Croatia’s experience in acceding to the EU is of special importance to Georgia.
"The Prime Minister thanked his counterpart for Croatia’s support of Georgia’s territorial integrity and sovereignty along with European and Euro-Atlantic integration.
At the meeting, historical, cultural, and territorial similarities between Georgia and Croatia were emphasized, which make the friendship and cooperation between the two countries even closer and more productive.
The conversation touched on the partnership between Georgia and the Republic of Croatia and the strengthening of the agenda of their cooperation across a variety of directions.
Focus was also made on the importance of opening Georgia’s Embassy in Croatia, which is an especially noteworthy event in the 30-year-long diplomatic relations between the two countries.
At the meeting, issues pertaining to the sectoral cooperation between the two countries were discussed. Georgia expressed readiness further to encourage its sectoral institutions and deepen cooperation in the areas of economy, tourism, defense, and justice. It was also noted that Georgia welcomes the exchange of business strategies between the two countries, which will bolster economic cooperation and promote the entry of Croatian investments in Georgia.
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili acknowledged his visit in the guestbook," the PM's office said.