CIA-ს დირექტორი: პრიგოჟინი რომ ვიყო, საჭმლის დეგუსტატორს არ გავათავისუფლებდი, პუტინი ანგარიშსწორების მოციქულია
21/07/2023 06:51:55 მსოფლიო
ამერიკის ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს (CIA) დირექტორმა, უილიამ ბერნსმა ხუთშაბათს განაცხადა, რომ სჯერა, კერძო სამხედრო კომპანია "ვაგნერის" დამფუძნებელი, ევგენი პრიგოჟინი ამჟამად მინსკში, ბელარუსში იმყოფება, როგორც ეს მის ბოლო ვიდეოში ჩანს.
"ის ცოტათი გადაადგილდა. ვფიქრობ, ბოლო დროს მინსკში იყო. დარწმუნებული არ ვარ, რომ მინსკის გარეუბანში პენსიაზე გასვლას გეგმავს, მაგრამ მან დრო რუსეთშიც გაატარა", - თქვა ბერნსმა.
მისი თქმით, გაკვირებული იქნება, თუ პრიგოჟინი გადაურჩება შემდგომ შურისძიებას, რადგან პუტინი, ანგარიშსწორების მოციქულია.
"პრიგოჟინი რომ ვიყო, ჩემს საჭმლის დეგუსტატორს არ გავათავისუფლებდი", - თქვა მანდ და დასძინა, რომ "ვაგნერის" ხელმძღვანელის მოკვლა შესაძლებელია, მაგალითად, მისი მოწამვლის გზით.
ბერნსის განცხადებით, რუსეთის ელიტაში და მის ფარგლებს გარეთ ახლა ბევრი უკმაყოფილებაა და დაზვერვის სამსახური არ კარგავს შესაძლებლობას ამით ისარგებლოს.

CIA chief says he believes Prigozhin is currently in Belarus
CIA Director Bill Burns said Thursday he believes Wagner founder Yevgeny Prigozhin is currently in Minsk, Belarus, as he appeared to be seen in a recent video.
“He’s moved around a bit,” said Burns at the Aspen Security Forum. “I think he’s been in Minsk lately. I’m not sure he has any plans to retire in the suburbs of Minsk, but he spent time in Russia as well.”Burns called Russian President Vladimir Putin “the ultimate apostle of payback” and said that he’d be “surprised if Prigozhin escapes further retribution.”
“If I were Prigozhin, I wouldn’t fire my food taster,” Burns said.CNN reported earlier this week on a video that appeared to show Prigozhin greeting his fighters in Belarus, in what would be his first public appearance since he led an armed rebellion in Russia last month.
Burns also provided an update on a call put out on Telegram in May by the CIA that urged Russians disaffected by the war in Ukraine and life in Russia to share their secrets. He said the Telegram video got 2.5 million views in the first week.
“The truth is, there’s a lot of disaffection in Russia, in the elite and outside it in Russia right now, and we’re not wasting the opportunity as an intelligence service to try to take advantage of it,” said Burns, calling it a “once in a generation” opportunity for intelligence gathering.