აზერბაიჯანი სომხეთისგან  საზღვარზე ქარხნის მშენებლობის შეჩერებას მოითხოვს
აზერბაიჯანის მთავრობამ სომხეთს ოფიციალურად მოსთხოვა ნახიჩევანის ავტონომიური რესპუბლიკის საზღვართან, სოფელ იერასხში მეტალურგიული ქარხნის მშენებლობის შეჩერება. შესაბამისი წერილი სომხეთის გარემოს დაცვის მინისტრს აზერბაიჯანის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრმა გაუგზავნა, – იუწყება Trend.
შეგახსენებთ, რომ ქარხანას, რომელიც სომხურ-ამერიკული ინვესტიციების ხარჯზე შენდება, აზერბაიჯანული მხრიდან პერიოდულად იბომბება. ერთ-ერთი ინციდენტის დროს დაშავდა ორი მშენებელი, რომლებიც ინდოეთის მოქალაქეები არიან, დაზიანდა სამშენებლო ტექნიკა. დაბომბვა არ შეწყვეტილა მას შემდეგაც, რაც ქარხნის ტერიტორიაზე სომხეთისა და შეერთებული შტატების დროშები აღმართეს.
ბაქოში ამბობენ, რომ ქარხანა შენდება "სომხეთისა და აზერბაიჯანის პირობითი საზღვრიდან რამდენიმე ასეულ მეტრში". აზერბაიჯანის ხელისუფლება მიიჩნევს, რომ ქარხნის საქმიანობას „შეიძლება, საზღვრისპირა ეფექტი ჰქონდეს“.
„სომხეთი ვალდებულია, გააფრთხილოს აზერბაიჯანი გარემოზე ამ მოქმედების გავლენის შესახებ. თუმცა, აზერბაიჯანს, როგორც დაზარალებულ მხარეს, არ მიუღია არანაირი შეტყობინება სომხეთისგან ამ პროექტის თაობაზე“, - აღნიშნავს ბაქო.
აზერბაიჯანის მთავრობამ მოითხოვა „სომხეთის მიერ ქარხნის მშენებლობის დაუყონებლივ შეწყვეტა, სანამ პროექტის ტრანსსასაზღვრო ზემოქმედებასთან დაკავშირებული საკითხები სრულად არ დაზუსტდება და ადეკვატურად განიხილება“.
მანამდე აზერბაიჯანის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო წერდა, რომ სოფელი არაზდეიანი (იერასხი) აზერბაიჯანის ისტორიული რეგიონია, სადაც „სომხები მხოლოდ მე-20 საუკუნის დასაწყისში ჩამოასახლეს“.

Баку требует от Еревана остановить строительство завода на границе
Правительство Азербайджана официально потребовало от Армении приостановить строительство металлургического завода в селе Ерасх на границе с Нахичеванской Автономной Республикой. Соответствующее письмо министру окружающей среды Армении направил министр экологии и природных ресурсов Азербайджана, - передает, по информации "Эха Кавказа", агентство Trend.
Напомним, что завод, строящийся за счет армяно-американских инвестиций, периодически обстреливается с азербайджанской стороны. Во время одного из инцидентов ранение получили двое строителей, являющихся гражданами Индии, была повреждена строительная техника. Обстрелы не прекратились даже после того, как на территории завода подняли флаги Армении и США.
В Баку заявляют, что завод строится «в нескольких сотнях метров от условной границы между Арменией и Азербайджаном». Азербайджанские власти считают, что деятельность завода «может иметь трансграничный эффект».
«В соответствии со статьей 3.1 Конвенции Эспо Армения обязана предупредить Азербайджан о влиянии указанной деятельности на окружающую среду. Однако Азербайджан, как затрагиваемая сторона, не получил никаких уведомлений от Армении по этому проекту», – отмечают в Баку.
Правительство Азербайджана потребовало «немедленного прекращения строительства завода Арменией до полного выяснения и адекватного рассмотрения вопросов, связанных с трансграничным воздействием проекта».
Ранее азербайджанское государственное информагентство писало о том, что село Араздеян (Ерасх) – исторический район Азербайджана, куда «армяне были переселены только в начале XX века».