საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილსა და უზბეკეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ აბდულა არიპოვს შორის გაფართოებული ფორმატის შეხვედრა გაიმართა
17/07/2023 12:43:27 პოლიტიკა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილსა და უზბეკეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ აბდულა არიპოვს შორის გაფართოებული ფორმატის შეხვედრა გაიმართა.
პრემიერის პრესსამსახურის ინფორმაციით, "პირისპირ შეხვედრის შემდეგ, მოლაპარაკებები, დელეგაციების მონაწილეობით, გაფართოებულ ფორმატში გაგრძელდა. მხარეებმა საქართველოსა და უზბეკეთის ორმხრივი თანამშრომლობის ძირითადი მიმართულებები განიხილეს. ხაზი გაესვა ქვეყნებს შორის მჭიდრო მეგობრული და პარტნიორული ურთიერთობების არსებობას".
"საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა უზბეკ კოლეგას მადლობა გადაუხადა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ არაღიარების პოლიტიკის მხარდაჭერისთვის.
შეხვედრაზე განიხილეს ქვეყნებს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხები. აღნიშნა, რომ საქართველო და უზბეკეთის რესპუბლიკა სტაბილური სავაჭრო პარტნიორები არიან და ამ მიმართულებით ქვეყნებს შორის კიდევ მეტი პოტენციალი არსებობს. ისაუბრეს უზბეკეთის მხრიდან საქართველოში სხვადასხვა სფეროში საინვესტიციო შესაძლებლობების შესახებ.
გაფართოებული შეხვედრის შემდეგ საქართველოსა და უზბეკეთის პრემიერ-მინისტრებმა ხელი მოაწერეს საქართველოსა და უზბეკეთის რესპუბლიკას შორის ორმხრივი თანამშრომლობის განვითარების ერთობლივი პრაქტიკული ღონისძიებების 2023-2024 წლების სამოქმედო გეგმას.
ხელი მოეწერა ასევე ხელშეკრულებას საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატასა და უზბეკეთის რესპუბლიკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატას შორის საქართველო-უზბეკეთის ბიზნეს საბჭოს დაარსებასთან დაკავშირებით. საქართველოს მხრიდან დოკუმენტს ხელი მოაწერა საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტმა გიორგი პერტაიამ, უზბეკეთის რესპუბლიკის მხრიდან კი უზბეკეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის თავმჯდომარე დავრონ ვახაბოვმა" - ნათქვამია ინფორმაციაში.

Georgian PM Irakli Garibashvili holds an extended meeting with Prime Minister of Uzbekistan Abdulla Aripov
17/07/2023 12:43:27 Politic
Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili held an extended meeting with Prime Minister of Uzbekistan Abdulla Aripov today.
According to the Georgian PM's Office, one-on-one meeting was followed with negotiations engaging delegations in an extended format. Dignitaries considered main directions of bilateral cooperation between Georgia and Uzbekistan. Close friendly relations and partnership existing between the countries was highlighted.
"The Prime Minister of Georgia expressed gratitude to his Uzbek colleague for supporting the sovereignty and territorial integrity of Georgia, along with a non-recognition policy towards the occupied territories of Georgia.
Aspects of economic cooperation between the countries were discussed at the meeting. It was noted that Georgia and the Republic of Uzbekistan are stable trade partners and greater potential exists towards this end between the countries. Investment opportunities in various areas were considered from Uzbekistan to Georgia.
Extended meeting was followed by the signing of an Action Plan for the Development of Bilateral Cooperation between Georgia and Republic of Uzbekistan in 2023-2024.
Agreement was also signed on the establishment of a Georgia-Uzbekistan Business Council by the Chambers of Commerce and Industry of Georgia and Republic of Uzbekistan. Document was signed by Giorgi Pertaia, President of the Georgian Chamber of Commerce and Industry and Davron Vakhabov, Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Republic of Uzbekistan," the Georgian PM's Office said.