კიევის შევჩენკოს რაიონის სასამართლოს შენობაში აფეთქება მოხდა
კიევის შევჩენკოს რაიონის სასამართლოს შენობაში აფეთქება მოხდა, – იუწყება უკრაინული მედია სასამართლოსა და შსს-ს წარმომადგენლებზე დაყრდნობით.
სასამართლოს ტერიტორიაზე გზები გადაკეტეს, უკრაინის შსს-ს ხელმძღვანელმა მოქალაქეებს ურჩია, ადმინისტრაციულ შენობას არ მიუახლოვდნენ .
გამოცემა „ჰრატი“ წერს, რომ, წინასწარი მონაცემებით, აფეთქება მოაწყო „სიჩის“ ბატალიონის მებრძოლმა იჰორ ჰუმენიუკმა, რომელსაც ბრალი ედება 2015 წლის 31 აგვისტოს უმაღლეს რადასთან ყუმბარის აფეთქებაში. მაშინ უკრაინის კონსტიტუციაში დონბასისთვის საგანგებო სტატუსის შემოღებას რამდენიმე ასეული ადამიანი აპროტესტებდა. აფეთქების შედეგად ეროვნული გვარდიის სამი მებრძოლი დაიღუპა, 140-ზე მეტი ადამიანი დაშავდა.
დღეს სასამართლოს ჰუმენიუკისთვის აღკვეთის ღონისძიება უნდა გაეხანგრძლივებინა. ზოგიერთი უკრაინული ტელეგრამ–არხი იტყობინება, რომ ჰუმენიუკმა ბადრაგის წევრების მძევლად აყვანა მოახერხა.

В Шевченковском райсуде Киева произошел взрыв
В здании Шевченковского районного суда Киева произошел взрыв. Его устроил доставленный из СИЗО в суд на заседание по продлению меры пресечения Игорь Гуменюк, - информирует "Радио Свобода".
Гуменюк - боец батальона «Сич», обвиняемый в подрыве гранаты возле Верховной Рады 31 августа 2015 года. Тогда несколько сотен человек протестовали против введения в Конституцию Украины особого статуса Донбасса. Погибли трое бойцов Нацгвардии, более 140 человек получили ранения.
Телеграм канал Klymenko Time сообщает, что Гуменюк погиб. По предварительным данным, он совершил самоподрыв. Во время штурма Шевченковского райсуда ранения получили два бойца полицейского спецназа.