პრიგოჟინის ჯანყის შემდეგ რუსეთში კიდევ ერთი გენერალი "გაუჩინარდა"
ტერორისტულად აღიარებული კერძო გასამხედროებული დაჯგუფება "ვაგნერის" ჯანყის შემდეგ რუსეთში კიდევ ერთი სამხედრო მაღალჩინოსანი - თავდაცვის მინისტრის მოადგილე, რუსეთის გმირის წოდებისა და არაერთი სამხედრო ჯილდოს მფლობელი იუნუს-ბეკ ევკუროვი გაუჩინარდა.
არმიის გენერალ სერგეი სუროვიკინის კვალდაკვალ, "ვაგნერის" ჯანყის შემდეგ თავდაცვის სამინისტროს ღონისძიებებზე და ზოგადად საჯარო სივრცეში აღარც ის გამოჩენილა. არ უნახავთ ევკუროვი არც 3 ივლისს მინისტრ შოიგუს თავმჯდომარეობით გამართულ თათბირზე, - წერს ყოველდღიურ მოხსენებაში ბრიტანეთის დაზვერვა.
ცნობისთვის: "ვაგნერის" ბუნტის დროს ევკუროვი სამხრეთ-სამხედრო ოქლის იმ შტაბში იმყოფებოდა, საიდანაც უკრაინაში მყოფი რუსული ჯარი იმართება. ჯანყის დღეებში შტაბი "ვაგნერმა" ჩაუგდო ხელში. სოცქსელებში გავრცელებულ ვიდეოზე ჩანს, როგორ ქედმაღლურად ესაუბრებოდა "ვაგნერის" მფლობელი ევგენი პრიგოჟინი მასთან მოსალაპარაკებლად მისულ ევკუროვსა და მთავარი სადაზვერვო სამმართველოს ხელმძღვანელის მოადგილეს ვიქტორ ალექსეევს.
ორ კვირაზე მეტია, საჯარო სივრცეში აღარ გამოჩენილა არმიის გენერალი სუროვიკინიც, - აღნიშნავს ბრიტანული დაზვერვა. 28 ივნისს რუსეთის თავდაცვის სამინისტროსთან დაახლოებული წყაროები იუწყებოდნენ, რომ იგი ჯანყიდან მეორე დღეს დააკევს და ვეღარც ოჯახი უკავშირდებოდა. "ბლუმბერგის" მონაცემებით, სუროვიკინი რამდენიმე დღის განმავლობაში დაკითხვაზე ჰყავდათ პრიგოჟინთან კავშირების თემაზე. სად იმყოფება გენერალი ამჟამად - კვლავ უცნობია, თუმცა როგორც "ბლუმბერგი" აღნიშნავს, ეს ციხე არ არის. გამოცემა იქვე დასძენს, რომ სამხედრო პროკურატურა სუროვიკინის მიმართ სიფრთხილეს იჩენს, ვინაიდან, არმიაში გენერლის ავტორიტეტის გათვალისწინებით, სამხედროების რეაქციის ეშინია.
"მიუხედავად ამისა, გენერლების ირგვლივ განვითარებული მოვლენები რუს ძალოვანებში მზარდი განხეთქილების ნიშანია. პრიგოჟინის ჯანყის შემდეგ ეჭვი რუსული არმიის გავლენიან ოფიცრებზეა მიტანილი" - დასძენს ბრიტანული დაზვერვა.

Еще один высокопоставленный генерал пропал после мятежа Пригожина
Еще один высокопоставленный российский генерал исчез из публичного поля после мятежа ЧВК «Вагнер», который едва не обернулся военным путчем и мог запустить масштабные чистки в руководстве Минобороны.
Замминистра обороны Юнус-Бек Евкуров, обладатель звания Герой России, кавалер ордена «За заслуги перед Отечеством», ордена Мужества и обладатель двух медалей За отвагу, перестал появляться на мероприятиях Минобороны вслед за генералом армии Сергеем Суровикиным.
Показательным стало отсутствие Евкурова на совещании руководства военного ведомства с участием Сергея Шойгу 3 июля, пишет в ежедневной сводке в среду британская разведка.
На показанном по госТВ мероприятии Шойгу впервые прокомментировал мятеж «Вагнера», назвав его «провальным», а также объявил о реформе системы военных округов РФ с формированием двух новых — Московского и Ленинградского. При этом на совещании отсутствовали как Евкуров, так и глава Генштаба Валерий Герасимов.
Во время бунта «Вагнера» Евкуров находился в штабе Южного военного округа, откуда осуществляется управление войсками в Украине. Вместе с замглавы ГРУ Виктором Алексеевым он был запечатлен на видео в беседке с Евгением Пригожиным, который требовал от генералов выдать Шойгу и Герасимова.
Также более двух недель отсутствкет в публичном поле и Суровикин, отмечает британская разведка. Как сообщили 28 июня близкие к Минобороны источники The Moscow Times, Суровикин был задержан на следующий день после мятежа «Вагнера».
По данным Bloomberg, Суровикина несколько дней допрашивали на предмет связей с Пригожиным. Где находится «генерал Арамагеддон» сейчас, остается неясным. Источники Bloomberg утверждают, что место его содержания — «не тюрьма». При этом отношение к Суровикину аккуратное, подчеркивают они: военная прокуратура опасается реакции военных на задержание Суровикина, учитывая его высокий авторитет в армии.
Тем не менее происходящее свидетельствует о нарастающем расколе среди российских силовиков, полагает Минобороны Британии. После неудавшегося мятежа Пригожина подозрения пали на высокопоставленных офицеров российской армии, констатирует ведомство.