OSCE PA რუსეთს საქართველოდან სამხედროების დაუყოვნებლივი და უპირობო გაიყვანისკენ მოუწოდებს
ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეამ (OSCE PA ) რიგით ოცდამეათე ყოველწლიურ სესიაზე დეკლარაცია მიიღო, რომელშიც, მათ შორის საქართველოზე არის საუბარი.
დოკუმენტის თანახმად, ასამბლეა ღრმა შეშფოთებას გამოთქვამს რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიის ოკუპაციის გამო და მოსკოვს მოუწოდებს დაუყოვნებლივ და უპირობოდ გაიყვანოს სამხედრო ძალები საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებიდან.
"ასამბლეა ხაზს უსვამს რუსეთის ფედერაციის მიერ ევროკავშირის შუამავლობით მიღებული 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმების სრულად განხორციელების აუცილებლობას, იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნებას საკუთარ სახლებში; ასევე კონსტრუქციული ჩართულობას ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებში, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს 2021 წლის იანვრისა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულებას.
ასამბლეა მოუწოდებს რუსეთის სამხედრო ძალების დაუყონებლივი და უპირობო გაყვანისკენ საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებიდან – აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან/სამხრეთ ოსეთიდან ევროკავშირის შუამავლობით მიღებული 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შესაბამისად და ხაზს უსვამს, რომ საჭიროა, გაგრძელდეს აქტიური ჩართულობა რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების საქმეში, საქართველოს დამოუკიდებლობის, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის სრული პატივისცემით, მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში.
ასამბლეა გმობს ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებების მდგომარეობის გაუარესებას რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში – აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში, ძირითადი თავისუფლებების და ადამიანის უფლებების დარღვევის, ეთნიკური დისკრიმინაციის სხვადასხვა ფორმების შედეგად. ასევე ორივე რეგიონში ქართული კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებიდან ქართული ნიშნების წაშლასა და შეცვლას, როგორც რუსეთის მუდმივი ოკუპაციისა და „რუსიფიკაციის“ პოლიტიკის პირდაპირ შედეგს.
ასამბლეა გამოდის მოწოდებით, გაიზარდოს ძალისხმევა ომის მსხვერპლთა წინაშე მდგარი გამოწვევების გადასაჭრელად, მათ შორის, კერძოდ სომხეთში, აზერბაიჯანსა და საქართველოში, და აღნიშნავს იმ ხანგრძლივ ზემოქმედებას, რომელიც კონფლიქტმა და ოკუპაციამ ამ მოსახლეობის დიდ ნაწილზე მოახდინა.
ასამბლეა ხაზს უსვამს რუსეთის სახელმწიფოს ძალადობრივ იმპერიულ და კოლონიალურ ხასიათს, რომელიც ნათლად ვლინდება არაპროვოცირებულ და უკანონო ომში უკრაინის წინააღმდეგ და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო კანონების და სუვერენული ერების კანონების დარღვევაში, მათ შორის უკანონო გატაცებით, მაგრამ ასევე გამოიხატება ბელარუსის ერთგვარ რბილ ანექსიაში, საქართველოს ტერიტორიის ოკუპაციაში და მოლდოვაში სეპარატიზმის მხარდაჭერაში ისევე ,როგორც რუსეთის ფედერაციაში ძირძველი და ეთნიკური უმცირესობების ერების იძულებით, მიმდინარე და განზრახ დაქვემდებარებაში", – ნათქვამია დეკლარაციაში.

OSCE PA urges the immediate and unconditional withdrawal of Russian military forces from the occupied Georgian regions
05/07/2023 06:45:36 Politic
The OSCE Parliamentary Assembly's 30th annual session in Vancouver adopted a final declaration in which Georgia also is mentioned.
According to the declaration OSCE PA, "expressing deep concern over the Russian Federation’s formal occupation of Georgian territory since 2008, and underscoring the necessity of full implementation by the Russian Federation of the EU-mediated 12 August 2008 Ceasefire Agreement, safe and dignified return of internally displaced persons and refugees to their homes and constructive engagement in the Geneva International Discussions, as well as the decisions by the European Court of Human Rights of January 2021 and the International Criminal Court".
"OSCE PA:
Urges the immediate and unconditional withdrawal of Russian military forces from the occupied Georgian regions of Abkhazia and Tskhinvali region/South Ossetia in line with the European Union-mediated ceasefire agreement of 12 August 2008 and stresses the need to continue active engagement in peaceful resolution of the Russian Federation– Georgia conflict, in full respect of Georgia’s independence, sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders;
Condemns the deterioration in the humanitarian and human rights situation in Georgia’s regions of Abkhazia and the Tskhinvali region/South Ossetia occupied by the Russian Federation, as a result of violations of fundamental freedoms and human rights of people living therein, various forms of discrimination against ethnic Georgians, as well as the obliteration and alteration of Georgian features from Georgian cultural heritage monuments in both regions, as a direct consequence of the Russian Federation’s ongoing occupation and “Russification” policy;
Urges increased efforts to address the challenges faced by victims of war in other parts of the OSCE, including in particular Armenia, Azerbaijan and Georgia, and notes the long-lasting impacts that conflict and occupation have had on large parts of these populations;
Underscoring the violently imperial and colonial nature of the State of the Russian Federation, which is on fullest display in its unprovoked and illegal war against Ukraine and violations of international human rights laws and the laws of sovereign nations, including through unlawful abduction, but is also expressed in its soft annexation of Belarus, occupation of Georgian territory and support for separatism in Moldova, as well as in its forceful, ongoing and deliberate subordination of indigenous and ethnic minority nations within the Russian Federation, which are denied equal rights and selfdetermination and subject to abuse and exploitation in violation of the Helsinki Principles and the Charter of the United Nations", - the declaration said.