"ევროპელი სოციალისტების პარტია": "ქართული ოცნება" ჩვენი წევრი აღარ არის"
"ევროპელი სოციალისტების პარტიის" (PES) ცნობით, პარტიის თავმჯდომარეების მიერ დღეს მიღებული ერთსულოვანი გადაწყვეტილებით, "ქართული ოცნება" PES-ის წევრი აღარაა.
PES-ის თავმჯდომარეების შეხვედრა დღეს გაიმართა.
პარტიის ცნობით, თავმჯდომარეებმა განიხილეს საქართველოში მოვლენათა განვითარება და ხელახლა დაადასტურეს შეშფოთება, რომელიც წინა შეხვედრებზეც გამოხატეს "ქართული ოცნების" პოლიტიკური პოზიციებისა და პარტიის ლიდერების მხრიდან ბოლო პერიოდში საჯაროდ გაკეთებული განცხადებების შესახებ".
საბოლოოდ კი პარტია შეთანხმდა, რომ "ქართული ოცნების" წევრების ქმედებები და პოზიციები PES-ის ღირებულებების მიღმაა და საქართველოს მმართველ პარტიასთან ყველანაირ ურთიერთობის დაუყოვნებლივ შეწყვეტა გადაწყვიტა".
ცნობისთვის: 4 მაისს „ევროპელი სოციალისტების პარტიამ“ უნგრეთში კონსერვატიულ კონფერენციაზე საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის მონაწილეობის ფაქტი დაგმო და განაცხადა, რომ ივნისში დაგეგმილ პარტიის სხდომაზე "ქართულ ოცნებასთან" თანამშრომლობის საკითხს გადახედავდა.
8 მაისს PES–ს ვიცე–პრეზიდნტმა კეტი პირიმ ტელეკომპანია "ფორმულას" ეთერში განაცხადა, რომ პოლიტიკურ გაერთიანებაში "ქართული ოცნებისთვის" სტატუსის შეჩერებაზე ერთსულოვნება იყო.

«Грузинская мечта» больше не является членом Партии европейских социалистов
Партия европейских социалистов (PES) единогласно приняла решение исключить из своих рядов «Грузинскую мечту», - информирует "Эхо Кавказа".
На собрании председателей PES 29 июня обсуждалось развивающиеся в Грузии события. Участники встречи в очередной раз выразили обеспокоенность в связи с политическими позициями «Грузинской мечты», публичными заявлениями лидеров партии и .сошлись на том, что действия членов правящей партии Грузии выходят за рамки ценностей PES:
«В связи с этим лидеры PES предложили председателям партии немедленно разорвать все отношения с «Грузинской мечтой». Члены PES единогласно одобрили это решение», - говорится в заявлении партии.
• 4 мая премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили находился в Венгрии, где выступил на Конференции консервативного политического действия с гомофобными посылами.
• Предвкушая исключение из PES, лидеры «Грузинской мечты» недавно сами сделали заявление о выходе правящей партии Грузии из состава европейских социалистов.