ცხინვალი ქართული "დრონების" წინააღმდეგ იარაღს გამოიყენებს
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო მთავრობის გადაწყვეტილებით, ქართული "დრონების" წინააღმდეგ იარაღის გამოყენება იქნება შესაძლებელი.
დე ფაქტო მინისტრთა კაბინეტმა ე.წ. საზღვრის დაცვის განხორციელებისას იარაღისა და სამხედრო ტექნიკის გამოყენების პროცედურაში ცვლილებები შეიტანა. დოკუმენტის თანახმად, „უშიშროების ძალებს შეეძლებათ, გამოიყენონ იარაღი უპილოტო საფრენი აპარატების წინააღმდეგ საზღვრის დარღვევის მცდელობის აღსაკვეთად“.
შესაბამისი მოხსენება ე.წ. მთავრობის სხდომაზე ე.წ. უშიშროების კომიტეტის (КГБ) სასაზღვრო სამსახურის უფროსმა ვალერი ალიხანტიმ წარადგინა.
„ამჟამად, უპილოტო საფრენი აპარატები სულ უფრო ხშირად გამოიყენება როგორც სამოქალაქო, ასევე სამხედრო სფეროში. გამონაკლისი არც საქართველოსთან სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო საზღვარია, რასაც მოწმობს მეზობელი სახელმწიფოს მიერ უპილოტო საფრენი აპარატების გამოყენების გაზრდილი შემთხვევები“, - განაცხადა ალიხანტიმ.
სააგენტო „რეს“-ის ცნობით, დე ფაქტო მინისტრთა კაბინეტმა შეთავაზებული ცვლილებები ერთსულოვნად დააამტკიცა.

В Цхинвали решили применять оружие против грузинских дронов
Власти самопровозглашенной республики Южная Осетия смогут применять оружие против грузинских дронов, - информирует "Эхо Кавказа".
В частности, югоосетинский Кабмин внес изменения в порядок применения оружия и боевой техники при осуществлении охраны де-факто границы. Согласно новому документу, силовики теперь смогут применять оружие в отношении беспилотных летательных аппаратов «для пресечения попыток нарушения границы».
С соответствующим докладом на заседании правительства выступил руководитель погранслужбы КГБ Валерий Алиханты.
«В настоящее время все больший спектр применения как в гражданской, так и в военной сфере находят беспилотные летательные аппараты. Госграница Южной Осетии с Грузией не является исключением, о чем свидетельствуют участившиеся случаи применения беспилотных летательных аппаратов сопредельным государством», – сказал Алиханты.