ალიხან სმაილოვი: საქართველოს და ყაზახეთს მნიშვნელოვანი როლის შესრულება შეუძლიათ ევროპასა და აზიას შორის ტრანსპორტის კუთხით
23/06/2023 09:15:01 პოლიტიკა
საქართველოს და ყაზახეთს მნიშვნელოვანი როლის შესრულება შეუძლიათ ევროპასა და აზიას შორის ტრანსპორტის კუთხით,-ამის შესახებ ყაზახეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ალიხან სმაილოვმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან ერთად გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
როგორც ალიხან სმაილოვმა აღნიშნა, საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ტრანს-კასპიურ საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტს.
„მოლაპარაკებების დროს მოხდა პოზიციების თანხვედრა მასზედ, რომ საქართველოს და ყაზახეთს მნიშვნელოვანი როლის შესრულება ძალუძთ ევროპასა და აზიას შორის ტრანსპორტის კუთხით. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ტრანს-კასპიურ საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტს. გასულ წელს ამ მიმართულებით ტვირთბრუნვა 2-ჯერადად გაიზარდა, ხოლო საკონტეინერო გადაზიდვები - 30 პროცენტით. დადებითი დინამიკა დღემდე ნარჩუნდება. გვსურს ამ მიმართულებით საშუალოვადიან პერიოდში 10 მილიონ ტონამდე გავზარდოთ ტვირთბრუნვა. ამ მიზნის მისაღწევად, მხარეები წარმატებით ვახორციელებთ ერთობლივ გზამკვლევს 2022-2027 წლებში ამ დერეფნის გასავითარებლად და დაბრკოლებების სინქრონულ რეჟიმში მოსახსნელად“,- განაცხად ალიხან სმაილოვმა.

Алихан Смаилов: Грузия и Казахстан могут сыграть важную роль в транспортном сообщении между Европой и Азией
23/06/2023 09:15:01 Политика
«Грузия и Казахстан могут сыграть важную роль в транспортном сообщении между Европой и Азией», — заявил премьер-министр Республики Казахстан Алихан Смаилов на брифинге, проведенном совместно с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили.
Как отметил Алихан Смаилов, на встрече с премьер-министром Грузии особое внимание было уделено Транскаспийскому международному транспортному маршруту.
«В ходе переговоров произошло сближение позиций о том, что Грузия и Казахстан могут сыграть важную роль с точки зрения транспорта между Европой и Азией. Особое внимание было уделено Транскаспийскому международному транспортному маршруту.
В прошлом году грузооборот на этом направлении увеличился вдвое, а контейнерные перевозки увеличились на 30%. Положительная динамика сохраняется и по сей день. В этом направлении мы хотели бы увеличить грузооборот до 10 миллионов тонн в среднесрочном периоде. Для достижения этой цели стороны успешно осуществляют совместный путеводитель по развитию данного коридора на 2022-2027 годы и устранению препятствий в синхронном режиме», — сказал Алихан Смаилов.