დეგნანი: აშშ მიესალმება ნიკა გვარამიას შეწყალებას, მნიშვნელოვანი ნაბიჯია პოლარიზაციის შემცირებისკენ
საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი კელი დეგნანი აცხადებს, რომ აშშ მიესალმება პრეზიდენტის გადაწყვეტილებას "მთავარი არხის" დამფუძნებლის ნიკა გვარამიას შეწყალებასთან დაკავშირებით.
"აშშ მიესალმება ამ შეწყალებას. ეს საქმე თავიდანვე იყო პრობლემატური. პრეზიდენტის გადაწყვეტილება არის მნიშვნელოვანი ნაბიჯი საზოგადოებაში არსებული პოლარიზაციის შემცირებისკენ და საზოგადოების გახლეჩილობის შემცირებისკენ", - განაცხადა კელი დეგნანმა.
ცნობისთვის: საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა 22 ივნისს შეიწყალა „მთავარი არხის“ დამფუძნებელი ნიკა გვარამია, რომელიც 2022 წლის მაისში, თბილისის საქალაქო სასამართლომ დამნაშავედ ცნო ტელეკომპანია „რუსთავი 2"-ის ხელმძღვანელობის პერიოდში უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებასა და თითქმის 7 მილიონი ლარით კომპანიის დაზარალებაში და 3 წლითა და 6 თვით პატიმრობა მიუსაჯა. განაჩენი უცვლელად დატოვეს სააპელაციო და უზენაესმა სასამართლოებმა. პრეზიდენტის შეწყალების აქტის საფუძველზე გვარამია საპატიმრო დაწესებულებიდან გათავისუფლდა.

23/06/2023 07:14:22 Politic
The United States welcomes President Zourabichvili’s decision to pardon Nika Gvaramia, the US Ambassador to Georgia Kelly Degnan said on Friday.
She believes that Georgians should stand together now and not be divided.
“This case has been very problematic from the beginning and has added to the deep polarization that we’ve seen in Georgia for many years. The President’s decision is an important contribution to reducing the polarization in Georgia,” she stated.
The Ambassador continued: “President Zourabichvili has the prerogative of pardoning. She has made it very clear that this was her decision. The US, EU and others have been very clear from the beginning about their concerns. Expressing concerns is what friends do when they have concerns and this does not mean interference. I am confident that President Zourabichvili takes her pardoning authority very seriously.”