მიშელი ზურაბიშვილის გადაწყვეტილებას მიესალმა
ევროპული საბჭოს პრეზიდენტი შარლ მიშელი მიესალმა საქართველოს პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის გადაწყვეტილებას „მთავარი არხის“ დამფუძნებლის ნიკა გვარამიას შეწყალების შესახებ, როგორც საქართველოში დეპოლარიზაციის მიმართულებით გადადგმულ არსებით ნაბიჯს. ამის შესახებ ევროპული საბჭოს მიერ გამოქვეყნებულ განცხადებაშია ნათქვამი.
ამასთან, დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ შარლ მიშელი მიესალმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის მიერ იმის დადასტურებასაც, რომ საქართველო აღარ შეეცდება „უცხოეთის გავლენის“ კანონის მიღებას.
გარდა ამისა, ევროპული საბჭოს განცხადებაში დადებით ნაბიჯადაა შეფასებული საქართველოს პარლამენტის გადაწყვეტილებაც, მესამე მოსმენით არ მიიღოს „დეოლიგარქიზაციის კანონი“ და ნათქვამია, რომ ვენეციის კომისიის რეკომენდაციების შესაბამისად, ყურადღება კონცენტრირებული უნდა იყოს სისტემურ მიდგომაზე.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ევროპული საბჭოს შარშანდელი გადაწყვეტილება საქართველოსთვის ევროპული პერსპექტივის მინიჭების შესახებ, პოზიტიური იმპულსია ევროპულ გზაზე წინსვლისთვის საჭირო რეფორმებისთვის და, რომ „საქართველოს მომავალი ევროკავშირშია“.
ცნობისთვის: საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა 22 ივნისს შეიწყალა „მთავარი არხის“ დამფუძნებელი ნიკა გვარამია, რომელიც 2022 წლის მაისში, თბილისის საქალაქო სასამართლომ დამნაშავედ ცნო ტელეკომპანია „რუსთავი 2"-ის ხელმძღვანელობის პერიოდში უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებასა და თითქმის 7 მილიონი ლარით კომპანიის დაზარალებაში და 3 წლითა და 6 თვით პატიმრობა მიუსაჯა. განაჩენი უცვლელად დატოვეს სააპელაციო და უზენაესმა სასამართლოებმა. პრეზიდენტის შეწყალების აქტის საფუძველზე გვარამია საპატიმრო დაწესებულებიდან გათავისუფლდა.
22 ივნისს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ ევროპელ და ამერიკელ მეგობრებს მკაფიოდ დაუდასტურა, რომ „ქართული ოცნება“ არ აპირებს მიუბრუნდეს „უცხოელი აგენტების“ კანონს და ეს საკითხი დახურულია.

Шарль Мишель: «Будущее Грузии – в ЕС»
Президент Европейского Совета Шарль Мишель прокомментировал помилование президентом Грузии Саломе Зурабишвили гендиректора оппозиционного канала «Мтавари» Ники Гварамия. Мишель приветствует это решение и говорит, что оно является «шагом на пути к деполяризации в Грузии».
Политик также приветствует заявление премьер-министра Ираклия Гарибашвили о том, что Грузия не вернется к обсуждению законопроекта об «иноагентах».
«Решение парламента Грузии не принимать закон о деолигархизации в третьем чтении — (также) позитивный шаг. В соответствии с рекомендациями Венецианской комиссии необходимо сосредоточить внимание на системном подходе.
Решение Европейского совета предоставить Грузии европейскую перспективу, принятое в прошлом году, создает позитивный импульс для реформ на её европейском пути.
Будущее Грузии – в ЕС», – отметил, по информации "Эха Кавказа", Мишель.
Помилованный президентом Грузии генеральный директор оппозиционного канала «Мтавари» Ника Гварамия вышел на свободу в полночь по тбилисскому времени. У руставской тюрьмы его встретили члены семьи, друзья, сотрудники и лидеры оппозиционных партий. Отвечая на вопросы журналистов, Гварамия призвал президента Саломе Зурабишвили помиловать и Михаила Саакашвили. Он также сказал, что не собирается оставаться на должности гендиректора «Мтавари».
Нику Гварамия приговорили к трем с половиной годам лишения свободы в мае 2022 года. Его признали виновным в «злостном использовании служебного положения» и нанесении ущерба телеканалу «Рустави 2» в 2015-2019 годах. Авторитетные правозащитные организации и оппозиционные политики расценивают дело Гварамия как политически мотивированное.
Говоря о причинах помилования, президент Саломе Зурабишвили отметила, что не собирается делиться объяснениями по поводу этого решения. За принятое решение её критикуют сторонники правящей партии.
Отметим, что в промежуточном отчете Еврокомиссии о выполнении Грузией рекомендаций для получения статуса кандидата в ЕС по пункту «медиа-плюрализм» констатировано отсутствие какого-либо прогресса за последний год. Арест и приговор Гварамия был одной из причин такой оценки.