კატირინი საქართველოს მიმართ რუსეთის შემდგომ მიზნებს ასახელებს
მოსკოვის შემდეგი მიზანი, რომელიც საქართველოს უკავშირდება, სარკინიგზო ტრანზიტია. როგორც "როსიისკაია გაზეტას" რუსეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ხელმძღვანელმა სერგეი კატირინმა განუცხადა, "აუცილებელია სარკინიგზო ტრანზიტის ორგანიზება აბრეშუმის გზის მარშრუტის ფარგლებში: ჩინეთი, ირანი (პორტი ბანდარაბასი, ასტარა), აზერბაიჯანი (ასტარა, გაბალა), საქართველო (მარნეული), აფხაზეთის ტერიტორიის გავლით რუსეთი".
"მსგავსი ტრანზიტის ჩამოყალიბება, სხვა ყველაფერთან ერთად, შესაძლებელს გახდის გრძელვადიანი კონტრაქტების გაფორმებას გაზისა და ნავთობის სტაბილური, პროგნოზირებადი ფასებით მიწოდებაზე, ასევე განტვირთავს ზემო ლარსის გადასასვლელს და შეამცირებს გადასაზიდი ტვირთების ფასს მათი მოცულობის ზრდის პირობებში" - განაცხადა კატირინმა და არ დაუმალავს, რომ "თურქეთის გავლით რუსული ტვირთების გადაზიდვის კუთხით შექმნილი ვითარების გათვალისწინებით, მსგავსი სქემის ორგანიზება [მოსკოვისთვის - რედ.] სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია".
კითხვაზე, განსაკუთრებით რომელი მიმართულებებით თანამშრომლობაშია დაინტერესებული რუსეთი, მან ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების, გაზის, ქვანახშირის, ხორბლისა და ხორბლის ფქვილის ექსპორტი დაასახელა და აღნიშნა, რომ "მიმდინარე წლის პირველი სამი თვის განმავლობაში ორ ქვეყანას შორის ტვირთბრუნვა, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, უკვე 73%-ითაა გაზრდილი და არსებობს მისი კიდევ უფრო გაზრდის შესაძლებლობა".
ამასთან, კატირინმა გამოხატა რუსული მხარის დაინტერესება, "საქართველოში რუსეთიდან შემომავალი პროდუქციის საბოლოო ციკლის საწარმოები შეიქმნას".
ამ კონტექსტში მან ისაუბრა "ქართული მხარის წინადადებებზეც", რომელიც "ნუშის გადამამუშავებელი ქარხნის, სამკერვალო ფაბრიკის მშენებლობას, ასევე სამშენებლო კონსტრუქციებისთვის მეტალის ჰაბის ჩამოყალიბებას" ითვალისწინებს.
ყველა ეს თემა, კატირინის ინფორმაციით, განიხილება მიმდინარე წელს ჩამოყალიბებული "რუსეთ-საქართველოს საქმიანი საბჭოს" ფარგლებში და "რიგი კონკრეტული საკითხების განხილვა უკვე დაწყებულია".
კითხვაზე, "რამდენად ხერხდება მხარეებს შორის საერთო ენის გამონახვა?", მან განაცხადა, რომ "არის იმ მიმართულებების გამოკვეთის მცდელობები, რომელშიც ერთობლივი წინსვლაა შესაძლებელი და გარკვეული ქართული წრეების ინტერესიც სახეზეა".
"ვერ ვიტყვი, რომ ეს მთელი საქათველოს ინტერესია, მაგრამ ბიზნეს-წრეებში ბევრია ისეთი, ვისაც სურს, შეუძლია კიდეც და რუსული მხარის მხარდაჭერას ეძებს".
სწორედ ასეთი მხარდაჭერის მაგალითად დაასახელა კატირინმა 15 მაისიდან პირდაპირი ფრენების განახლება და საქართველოს მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმის გაუქმება.
ამასთან, მან ფაქტობრივად, აღიარა, რომ ამ ყველაფერს რუსეთი "რბილ ძალად" განიხილავს საქართველოს მოსახლებაზე ზემოქმედებისთვის:
"ავიამიმოსვლაცა და სავიზო რეჟიმიც - ეს ერთგვარი სიგნალებია იმისა, რომ ჩვენს ქვეყანას საქართველოსთან თანამშრომლობა სურს და პირველი, რაზეც დავიწყეთ საუბარი, როცა ორმხრივი საქმიანი საბჭო შევქმენით... როგორც რუსი დიპლომატები ამბობენ, რუსული მხარის პრინციპული მიდგომა მდგომარეობს რუსეთისა და საქართველოს მოსახლეობას შორის კონტაქტებისა და ურთიერთობის პირობების თანმიმდევრულ გამარტივებაში, მიუხედავად ორ ქვეყანას შორის დიპლომატიური ურთიერთობების არარსებობისა. სწორედ ამაზე იყო მიმართული ავიამიმოსვლის აღდგენის შესახებ პრეზიდენტ პუტინის ბრძანებაც და ჩვენი ორმხრივი საბჭოს საქმიანობაც - ეს არაა მხოლოდ სავაჭრო და ეკონომიკური თანამშრომლობა, ეს არის ჰუმანიტარული საკითხებიც. აი, დღეს, მაგალითად, რუსეთში ქართული დიასპორის დღეები გაიხსნა, რომლის ფარგლებშიც დაგეგმილია არაერთი კულტურული ღონისძიება. ჩვენი ქართველი პარტიორები დიდი ენთუზიაზმით ემზადებოდნენ ამ ღირსშესანიშნავი მოვლენისთვის და ვიმედოვნებთ, ეს ოპტიმისტური განწყობა ჩვენს ერთობლივ საქმიანობაში დიდხანს გასტანს".
კატირინის ინფორმაციით, რუსული მხარე უახლოეს პერსპექტივაში საქართველოში ლიპეცკის ოლქისა და სტავროპოლის მხარის დელეგაციების ვიზიტის ორგანიზებას ისურვებდა.
"ეს ოლქები სადღეისოდ ყველაზე აქტიურად არიან დაინტერესებული საქართველოსთან თანამშრომლობით. მათი წარმომადგენლები დიდ ინტერესს იჩენენ საქართველოში ჩასვლისა და ქართველ კოლეგებთან შეხვედრის მიმართ" - დასძინა მან.

Сергей Катырин раскрыл планы российского бизнеса в Грузии
О перспективах развития деловых связей между Грузией и Россией “Российской газете” рассказал президент Торгово-промышленной палаты России Сергей Катырин.
В этом году при ТПП создан Российско-грузинский деловой совет, который возглавил Юрий Балашов. Уже начали обсуждать конкретные вопросы.
Сергей Николаевич, удается найти общий язык?
Сергей Катырин: Мы пытаемся нащупать направления, где можем вместе продвинуться вперед. Интерес определенных кругов Грузии есть. Я не могу сказать, что это интерес всей страны. Но среди бизнеса много тех, кто хочет и может. И ищет поддержки с нашей стороны.
И она есть – возобновление с 15 мая авиаперелетов в Грузию и облегчение визового режима . Это же не только для туристов?
Сергей Катырин: Авиасообщение, визовый режим – это сигнал, что наша страна хочет сотрудничать с Грузией. И это первое, о чем мы заговорили, создав совет.
Как говорят российские дипломаты, “принципиальный подход российской стороны состоит в последовательном облегчении условий общения и контактов между жителями России и Грузии, несмотря на отсутствие дипотношений”. Именно на это направлен указ о возобновлении авиасообщения.
И деятельность Российско-Грузинского делового совета – это не только торговля и экономическое сотрудничество, но и гуманитарные вопросы. Вот сегодня началось празднование Дня Грузинской диаспоры России. В программе – открытие выставки копий древних грузинских фресок, найденных в России, фестиваль грузинского танца и очередное заседание совета. Наши грузинские партнеры и члены делового совета готовились к празднику с большим душевным подъемом. Надеемся, что этот оптимистичный настрой сохранится в нашей совместной работе надолго.
Какие деловые проекты планируете обсуждать?
Сергей Катырин: Следует также организовать железнодорожный транзит в рамках маршрута Шелкового пути: Китай, порт Ирана Бандарабас, Астара Иран, Астара Азербайджан, Габаля Азербайджан, Мирнаули Грузия, по территории Абхазии в Россию. Это, среди прочего, позволит заключать долгосрочные контракты на поставки газа и нефти по стабильным и предсказуемым ценам.
Железнодорожный транзит также позволит разгрузить пограничный переход Верхний Ларс и уменьшить стоимость доставляемых грузов, увеличив их объем. Учитывая создавшуюся ситуацию с транзитом российских товаров через Турцию, организация такой схемы жизненно необходима.
А по каким направлениям мы особенно заинтересованы в сотрудничестве?
Сергей Катырин: Сегодня основу российского экспорта составляют нефтепродукты, газ, уголь, нефть, пшеница, пшеничная мука. Грузия в основном экспортирует вино, спиртные напитки, минеральную воду, ферросплавы, легковые автомобили. Есть возможность увеличить товарооборот. Кстати, за первые три месяца этого года он уже вырос на 73 процента к 2022 году.
Было бы интересно создать в Грузии предприятия конечного цикла для продукции, поставляемой из России. От грузинской стороны есть предложения о строительстве завода по лущению и упаковке миндального ореха, строительстве швейной фабрики, организации хаба металла для строительных конструкций.
Какие регионы проявляют особый интерес к Грузии?
Сергей Катырин: На данный момент активнее всех – Липецкая область и Ставропольский край. Хотим организовать поездку их делегаций в Грузию для встречи с коллегами.