ბაზარზე მწვანე წყალბადის გავრცელების მიზნით გერმანია საქართველოს 23 მლნ ევროს გამოუყოფს
ბაზარზე მწვანე წყალბადის გავრცელების მიზნით გერმანია საქართველოს 23 მილიონ ევროს გამოუყოფს ბაზარზე მწვანე წყალბადის გავრცელების მიზნით.
როგორც საქართველოში გერმანიის საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია ნათქვამია, ამის შესახებ გერმანიისა და საქართველოს მთავრობები ბერლინში ორდღიანი სამთავრობო მოლაპარაკებების დროს შეთანხმდნენ.
დიპლომატიური უწყების ცნობით, მთლიანობაში მხარეებმა დაახლოებით 68 მილიონი ევროს ღირებულების ღონისძიებათა პაკეტი შეიმუშავეს მომდევნო ორი წლის პერიოდისთვის.
"საქართველოსა და გერმანიის მთავრობები განვითარების პოლიტიკის სფეროში დღეს დასრულებული სამთავრობო მოლაპარაკებების ფარგლებში, ენერგოსექტორში თანამშრომლობის გაფართოებაზე შეთანხმდნენ. გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების სამინისტრო ბაზარზე მწვანე წყალბადის გავრცელების მიზნით საქართველოს 23 მილიონ ევროს გამოუყოფს. ეს თანამშრომლობა პირველი საინვესტიციო პროექტია მწვანე წყალბადის ტექნოლოგიის კუთხით კავკასიის რეგიონში. მრავალი ჰიდროელექტროსადგურის, მზის მაღალი გამოსხივებისა და ქარის ძალიან კარგი პირობების გამო რეგიონს განახლებადი ენერგიების და ამით მწვანე წყალბადის პოტენციალი გააჩნია.
გამოყოფილი თანხები მომდევნო წლების განმავლობაში უნდა მოხმარდეს ელექტროლიზის ქარხნის, წყალბადის რეზერვუარისა და ამისათვის საჭირო ქარის ელექტროსადგურის მშენებლობას.
ენერგოსექტორის გარდა მხარეები ასევე სხვა სფეროებში თანამშრომლობის გაგრძელებაზეც შეთანხმდნენ. ღონისძიებათა პაკეტი მომდევნო ორი წლისთვის მთლიანობაში 68 მილიონამდე ევროს მოიცავს. მაგალითად ბათუმსა და მთლიანად აჭარაში უნდა გაუმჯობესდეს წყალმომარაგებისა და წყალარინების სისტემები, ასევე საზოგადოებრივი ტრანსპორტი თბილისსა და ბათუმში, რათა ქალაქები მეტად მდგრადი და მომავალზე ადაპტირებადი გახდეს. დაგეგმილია ასევე სპეციალისტების მომზადება ქართული კომპანიებისათვის", – ნათქვამია საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Germany to support Georgia with 23 million euros for the market launch of green hydrogen
Embassy of Germany in Georgia has said that Germany will support Georgia with 23 million euros for the market launch of green hydrogen.
According to the Embassy, the German and Georgian governments agreed on this during the two-day German-Georgian government negotiations in Berlin. In total, Georgia and Germany agreed on a package of measures worth up to 68 million euros for the next two years.
"The Georgian and German Governments agreed to expand their cooperation in the energy sector during the intergovernmental development negotiations that ended today. The German Ministry for Economic Cooperation and Development is providing 23 million euros for the market launch of a green hydrogen economy. This cooperation is the first concrete investment project in green hydrogen technology in the Caucasus region. The region has potential for renewable energy and thus green hydrogen because of its abundant hydropower, high solar radiation and very good wind conditions. Among other things, the funds will be used to build an electrolysis plant with a hydrogen storage tank and wind turbines for the necessary electricity production in the coming years.
In addition to the energy commitment, the Georgian and German governments have agreed on further cooperation. The package of measures includes a total of up to 68 million euros for the next two years. For example, water supply and wastewater disposal in Batumi and Ajaria as well as local public transport in Tbilisi and Batumi are to be improved to make the cities more sustainable and fit for the future. A second priority is the training of skilled workers for Georgian companies," the Embassy said in a statement.