აშშ უკრაინას 300 მილიონი დოლარის ახალ სამხედრო დახმარების პაკეტს გამოუყოფს
ამერიკის შეერთებული შტატები უკრაინას დამატებით 300 მილიონი დოლარის ღირებულების ახალ სამხედრო დახმარების პაკეტს გამოუყოფს.
მედიის ცნობით, პაკეტი მოიცავს „პეტრიოტის“ ტიპის საჰაერო თავდაცვის სისტემის საბრძოლო მასალას. გარდა ამისა, პაკეტში შედის „ჰაიმარსის“ სარაკეტო სისტემები, სატანკო საბრძოლო მასალები და ტანკსაწინააღმდეგო იარაღი.
აღნიშნული დახმარების პაკეტი იქნება რიგით 39-ე შეერთებული შტატების მხრიდან. პენტაგონის ცნობით, რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან შეერთებულმა შტატებმა უკრაინას 36,9 მილიარდზე მეტი ღირებულების სამხედრო დახმარება გაუწია.

Пентагон объявил о новом пакете военной помощи Украине
Белый дом объявил в среду о предоставлении Украине нового пакета помощи, в который, в частности, входят системы ПВО на сумму около 300 миллионов долларов, боеприпасы и оборудование оборонительного назначения. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщило издание U.S. News & World Report
Пакет военной помощи представляет собой 39-ю партию военного инвентаря, хранящегося на складах Пентагона, сообщило военное ведомство США. Новые поставки включают, в частности, батареи ракет противовоздушной обороны Patriot, переносные ракеты Stinger для ведения огня по воздушным целям, танковые снаряды и другое военное снаряжение.
В общей сложности, со времени начала президентства Джо Байдена США обязались оказать Украине помощь в объеме 38 миллиардов долларов