POLITICO - ღარიბაშვილის განცხადებაზე: "ნატო-ს ასპირანტი ქვეყანა ნატო-ს უკრაინის წინააღმეგ რუსულ ომში ადანაშაულებს"
31/05/2023 03:54:42 პოლიტიკა
გავლენიანი ამერიკული გამოცემა "POLITICO" 30 მაისს ბრატისლავაში, GLOBSEC-ის ფორუმზე საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის გამოსვლას ეხმიანება და აქვეყნებს სტატიას სათაურით "ნატო-ს ასპირანტი ქვეყანა ნატო-ს უკრაინის წინააღმეგ რუსულ ომში ადანაშაულებს" ("NATO aspirant country blames NATO for Russia’s war on Ukraine").
როგორც პუბლიკაციაშია აღნიშნული, "უკრაინაში რუსეთის შეჭრის მიზეზებზე საუბრისას ღარიბაშვილი კრემლის გზავნილებს ახმოვანებს" და მისი განცხადებები "მორიგი ნიშანია იმისა, რომ თბილისი დასავლეთს შორდება".
"ფორუმზე ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ "კონფლიქტის ერთ-ერთ მთავარ მიზეზს წარმოადგენდა ნატო-ს გაფართოება… უკრაინის სურვილი, ნატო-ს წევრი გამხდარიყო. 2022 წლის თებერვალში, მანამდე, სანამ პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრის ბრძანებას გასცემდა, "დასალური არმიების მიერ რუსეთის საზღვრების მოსალოდნელი დარღვევა" პუტინის სადეზინფორმაციო პროპაგანიდსტული ნარატივების მთავარ ნაწილს წარმოადგენდა" - ნათქვამია სტატიაში.
როგორც ავტორი აღნიშნავს, რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომის შემდეგ ნატო საქართველოს ერთ-ერთ უახლოეს პარტნიორად იქცა და მოსახლეობის 77% მხარს უჭერს ქვეყნის ალიანსში გაწევრიანებას, თუმცა ბოლო წლებში ნატო-სკენ გზაზე საქართველოს პროგრესი შეჩერდა".

POLITICO: страна-аспирант НАТО обвиняет НАТО в войне РФ в Украине
Авторитетное американское издание POLITICO публикует статью под названием «Страна-аспирант НАТО обвиняет НАТО в войне России в Украине» (NATO aspirant country blames NATO for Russia’s war on Ukraine), где пишет о выступлении премьер-министра Грузии на форуме GLOBSEC в Братиславе, передает со ссылкой на издание SOVA "Эхо Кавказа".
Издание пишет, что Ираклий Гарибашвили озвучивает заявления Кремля, объясняя причины начала войны в Украине. В статье говорится, что эти заявления главы грузинского правительства - еще один знак, что Тбилиси отдаляется от Запада.
«На Форуме глобальной безопасности GLOBSEC Ираклий Гарибашвили заявил, что «одной из главных причин конфликта» было расширение НАТО…желание Украины стать членом НАТО. В феврале 2022 года до того, как президент РФ отдал приказ о полномасштабном вторжении в Украину, нарушение границ РФ со стороны западных армий было главной частью нарратива президента Владимира Путина», - пишет издание.
В статье сообщается, что после войны 2008 года в Грузии НАТО стала одним из ближайших партнеров Грузии. Вместе с этим отмечается, что 77% жителей страны поддержали вступление Грузии в Альянс.
POLITICO сообщает, что в заявлении НАТО, опубликованном после проведения референдума, сказано, что Грузия станет членом Альянса, хотя, по словам автора статьи, «после этого прогресс на пути вступления Грузии в НАТО приостановился».