სოხუმში დაგეგმილი აქციის ორგანიზატორები ე.წ. ძალოვან უწყებებს მიმართავენ
„სახალხო მიტინგის“ დაწყებამდე რამდენიმე საათით ადრე ადგილობრივმა ოპოზიციურმა პარტიებმა და საზოგადოებრივმა ორგანიზაციებმა ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლებს მიმართეს.
29 მაისს, საღამოს, სოციალურ ქსელებში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ სოხუმის ე.წ. სამთავრობო შენობებთან სამხედრო ტექნიკა იყო მობილიზებული. ოპოზიციონერების თქმით, „აფხაზეთის კანონმდებლობა კატეგორიულად კრძალავს ძალოვანი სტრუქტურების, მათ შორის თავდაცვის სამინისტროს მონაწილეობას სახელმწიფოს პოლიტიკურ პროცესებში“.
„ჩვენო ძვირფასო სამხედროებო და ოფიცრებო!
თქვენ ემსახურებით აფხაზეთის ხალხს და სწორედ თქვენ ხართ პასუხისმგებელი ჩვენი ქვეყნის სტაბილურობასა და უსაფრთხოებაზე, ჩვენი უსაფრთხოება თქვენს მხრებზეა და ჩვენ გვჯერა თქვენი!
თქვენ არ ხართ ის რეჟიმის მცველები, რადაც თქვენს გადაქცევას ცდილობენ. დღეს ხელისუფლება მზადაა გაყიდოს ქვეყანა, შემოიტანოს ჩვენს ცხოვრებაში უცხო კანონები, ააშენოს ბინები და საუკეთესო მიწები დაურიგოს უცხოელ მოქალაქეებს, რომლებთანაც აფხაზებს არავითარი ურთიერთობა არ ექნებათ და ასეა ყველგან და ყველაფერში.
სახალხო მიტინგის სახის ღონისძიება მიმართულია ჩვენი ქვეყნისთვის საზიანო ქმედებების წინააღმდეგ. მოგიწოდებთ, არ დაარღვიოთ აფხაზეთის რესპუბლიკის კანონები, არ შეასრულოთ დანაშაულებრივი ბრძანებები, არ წახვიდეთ თქვენი ხალხის წინააღმდეგ, რომლის ინტერესების დაცვაცაა თქვენი მოწოდება“,- ნათქვამია განცხადებაში.
ოპოზიციამ ე.წ. "ძალოვანი უწყებების" თანამშრომლების მშობლებსაც მიმართა „თქვენს შვილებზე უპრეცედენტო ზეწოლა ხორციელდება, რათა აიძულოთ ისინი დაუპირისპირდნენ თავიანთ ხალხს დღევანდელი რეჟიმის დასაცავად. შეახსენეთ მათ, ისინი თავისი ხალხის სისხლი და ხორცია“.
განცხადების ავტორები არიან საზოგადოებრივი ორგანიზაციები „აფხაზეთის სახალხო მოძრაობა“, “არუაა", „ვეტერანთა და ახლგაზრდობის კავშირი“, "აამტა“, „ერთბა“. პარტიები „აფსნი" და „აფხაზეთის ეროვნული ერობის ფორმუმი“.
29 მაისს ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსმა რობერტ კიუტმა განაცხადა, რომ უწყება „იცავს აფხაზეთის მოსახლეობას და კონსტიტუციურ წესრიგს“. ე.წ. გენერალურმა პროკურორმა ადგურ აგრბამ განაცხადა, რომ სამთავრობო შენობების ფასადზე გარე სათვალთვალო კამერები დამონტაჟდა და მიდინარეობს სადრეღამისო ჩაწერა.
ტელეგრამის არხები იტყობინებოდნენ, რომ 29-30 მაისის ღამეს ე.წ. სამთავრობო კომპლექსთან არსებული ხიდი დაშალეს.
მანამდე ცნობილი გახდა რვა ადამიანის დაკავების შესახებ, მათ შორის იყო „აფხაზეთის სახალხო მოძრაობის“ ლიდერის ადგურ არძინბას ნათესავი. დე ფაქტო შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა რომ „ღონისძიების გატარება მიმართულია სამართალდარღვევისა და დანაშაულის პრევენციისკენ, აფხაზეთის მოქალაქეებისა და სტუმრების საზოგადოებრივი წესრიგისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით“.
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის დღეს ხელისუფლება და ოპოზიცია 30 მაისისთვის დანიშნული „დიდი სახალხო მიტინგისთვის“ ემზადება.
დე ფაქტო რესპუბლიკაში მოქმედი ოპოზიცია და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ნაწილი ე.წ. მთავრობას ეროვნული ინტერესების ღალატში ადანაშაულებენ და დე ფაქტო პრეზიდენტს მისი დათხოვნისკენ მოუწოდებენ, თუმცა ასლან ბჟანიამ უყურადღებოდ დატოვა ოპოზიციის ულტიმატუმი, რომლის ორკვირიანი ვადა ორი დღის წინ გავიდა.

В Абхазии оппозиционеры обратились к представителям силовых структур
За несколько часов до начала «народного митинга» оппозиционные партии и общественные организации обратились к представителям силовых структур самопровозглашенной республики Абхазия.
Отметим, что 29 мая вечером в соцсетях сообщили, что к сухумскому комплексу правительственных зданий подтянута военная техника. Оппозиционеры говорят, что абхазское законодательство «категорически запрещает участие силовых структур, включая министерство обороны, в политических процессах государства».
«Дорогие наши солдаты и офицеры!
Вы служите народу Абхазии, и именно вы являетесь людьми, на которых возложена ответственность за стабильность и сохранность нашей страны, на ваших плечах лежит наша безопасность, и мы верим в вас!
Вы не являетесь охранниками режима, в которых вас хотят превратить. Сегодня власть готова распродать страну, введя в обиход нашей жизни чужие законы, строя апартаменты и раздавая лучшие земли иностранным гражданам, к которым абхазы не будут иметь никакого отношения, и так повсюду и во всём.
Мероприятие в виде народного митинга направлено против этих, губительных для нашей страны действий. Призываем вас не нарушать законы Республики Абхазия, не выполнять преступные приказы, не идти против своего народа, интересы которого вы призваны защищать», – сказано, по информации "Эха Кавказа", в заявлении.
Оппозиционеры обратились и к родителям действующих сотрудников силовых структур: «На ваших детей оказывается беспрецедентное давление с целью заставить выступить против своего народа в защиту действующего режима. Напомните им, что они плоть от плоти, кровь от крови своего народа».
Обращение приняли общественные организации «Абхазское народное движение», «Аруаа», «Союз ветеранов и молодёжи», «Аамта», «Единство», партии «Апсны» и «Форум народного единства Абхазии».
29 мая глава абхазской СГБ Роберт Киут заявил, что ведомство «защищает народ Абхазии и конституционный строй». Генпрокурор Адгур Агрба рассказал, что вокруг комплекса правительственных зданий установлены камеры наружного наблюдения и ведётся круглосуточная запись.
Телеграм-каналы сообщили, что в ночь с 29 на 30 мая демонтировали мост через реку Сухумка, расположенный вблизи правительственного комплекса.
Ранее также стало известно о задержании восеми жителей Абхазии, среди них – родственник лидера Абхазского народного движения Адгура Ардзинба. В МВД заявил о проведении «мероприятий, направленных на предупреждение правонарушений и преступлений, обеспечение общественного порядка и безопасности граждан и гостей Абхазии».