ვაშლოვანის ნაკრძალში მოხმდარზე გამოძიება დაიწყო: "მესაზღვრემ ჩვენი კარვისკენ ისროლა"
სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურის განცხადებით, უწყებამ ვაშლოვანის ნაკრძალში შსს–ს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლის მიერ ტურისტების მიმართ შესაძლო არასათანადო მოპყრობის და ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონოდ გამოყენების საქმეზე გამოძება სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებით დაიწყო. ამ მუხლით სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტება იარაღის გამოყენებით ხუთიდან რვა წლამდე პატიმრობით ისჯება.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის ინფორმაციით, გამოძიების დაწყების საფუძველი 2023 წლის 29 მაისს, სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში მედიის წარმომადგენლის მხრიდან მოწოდებული ინფორმაცია გახდა, რომლის მიხედვითაც 2023 წლის 28 მაისს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომელმა ვაშლოვანის ეროვნული პარკის მიმდებარედ განთავსებული ტურისტების კარვების მისამართით სავარაუდოდ ცეცხლსასროლი იარაღით გასროლა განახორციელა.
„სპეციალური საგამოძიებო სამსახური სწრაფი, ეფექტიანი და ობიექტური გამოძიების უზრუნველსაყოფად, ყველა საჭირო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებას ატარებს“,- აღნიშნულია საგამოძიებო სამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
შემთხვევა რომლის შესახებაც სოციალურ ქსელში ერთ-ერთმა ტურისტმა დაწერა, გუშინ მოხდა.
"ჯიგარ მესაზღვრეს დაულევია და დაჭერილი ჰყავდა ბელარუსი და რუსი ტურისტი, რომელსაც აბულინგებდა, ხელბორკილი დაადო და უთხრა, უიი გასაღები არ მქონიაო. შემდეგ დავარდნილი პომიდორის აღება უბრძანა, იარაღი გადატენა და გაისროლა ჩვენი ბანაკის მიმართულებით. კარვებს შორის გაიარა ტყვიამ. ხალხო, შოკში ვარ! ყველა ფილმი, რომელიც მინახავს ბანაკში ატეხილ სროლებზე, ახლაც კი თვალწინ მაქვს", - ასე იხსენებდა 28 მაისის ღამეს ვაშლოვანის ნაკრძალში მომხდარ შემთხვევას ნანუკა ავალიანი.

Пьяный пограничник в Вашловани напугал туристов – начато расследование
Специальная следственная служба сообщила, что начала расследование возможного жестокого обращения с туристами и незаконного применения огнестрельного оружия со стороны пограничника в заповеднике Вашловани.
Запрос в связи с описанным в соцсетях инцидентом в заповеднике Вашловани был направлен СМИ сразу в несколько государственных ведомств Грузии: МВД, Погранполицию и Агентство охраняемых территорий.
Пользователь FB Нанука Авалиани рассказала, как в эти выходные прошел пеший тур в национальный парк:
«Мы дошли до лагеря, думали, что находимся на охраняемой территории, где кроме рейнджеров есть пограничники, и мы чувствовали максимальную защищенность, пока не стемнело… Но после полуночи появился пьяный пограничник, который арестовал белорусского и российского туристов, надел на них наручники, издевался, заставлял подбирать с земли помидор и в итоге выстрелил в сторону лагеря. Ребята, пуля прошла через наши палатки!!!!!», – пишет, по информации "Эха Кавказа", автор.
Девушка также сообщает, что туристическая группа готовит коллективный иск, передает агентство «Новости-Грузия».