ბჟანია: "სანამ ამით ვიყავით დაკავებულები, რუსეთმა ავიამიმოსვლა საქართველოსთან აღადგინა"
ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია სოხუმის აეროპორტის აღდგენის საკითხზე საუბრისას რუსეთსა და საქართველოს შორის პირდაპირი ავიამიმოსვლის აღდგენას გამოეხმაურა.
"რაც შეეხება საჰაერო მიმოსვლას, რუსეთთან ჩვენც ვმუშაობთ ამ საკითხზე. ხელი უნდა მოეწეროს სამთავრობოთაშორისო დოკუმენტს აფხაზეთსა და რუსეთის ფედერაციას შორის ავიამიმოსვლის თაობაზე. სანამ ამით ვიყავით დაკავებულები, რუსეთმა ავიამიმოსვლა საქართველოსთან აღადგინა. ეს მხარეთა საქმეა და ჩვენზე არანაირად არ მოქმედებს. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, ავიამიმოსვლა გვქონდეს რუსეთთან. ვფიქრობ, საკითხს გადავჭრით. არსებობს სირთულეები, წინაღობები, მაგრამ საქმე წინ მიდის" - განაცხადა ბჟანიამ.
მანამდე ცნობილი გახდა, რომ აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება რუსეთთან ე.წ სამთავრობოთაშორისო შეთანხმების დეტალურ დამუშავებას შეუდგა. სოხუმის ე.წ ხელისუფლება რუსული მხარის დახმარებით სოხუმის აეროპორტის აღდგენას 2024 წლისთვის გეგმავს. აფხაზეთში რუსეთის ეკონომიკის მინისტრის ამასწინანდელი ვიზიტის შემდეგ ცნობილი გახდა, რომ პროექტის ინვესტროი რუსული სამრეწველო ჯგუფი "საბაზისო ელემენტია". იგი შედგება კომპანიებისგან, რომელთაც კრემლის ოლიგარქი ოლეგ დერიპასკა აკონტროლებს.
სამოქალაქო ავიაციის საერთაშორისო ორგანიზაცია სოხუმის აეროპორტს საერთაშორისოდ არ სცნობს, ვინაიდან აღიარებს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას და მიიჩნევს, რომ აფხაზეთის თავზე ცა საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების ნებართვის გარეშე ვერ გაიხსნება, რადგან ეს საერთაშორისო ნორმების დარღვევა იქნებოდა. სამოქალაქო ავიაციის საერთაშორისო ორგანიზაციას 2006 წლიდან სოხუმის აეროპორტის კოდი ანულირებული აქვს და ორგანიზაციის დოკუმენტებიდან მის შესახებ ინფორმაცია ამოღებული.

Бжания: «Пока мы этим занимались, авиасообщение возобновили с Грузией»
Президент самопровозглашенной республики Абхазия Аслан Бжания, комментируя планы по восстановлению сухумского аэропорта, прокомментировал возобновление авиасообщения между Россией и Грузией.
«Что касается воздушного сообщения, (с Россией) тоже работаем в этом плане. Должен быть подписан документ, межправсоглашение о воздушном сообщении между Абхазией и Российской Федерацией. Пока мы этим занимались, воздушное сообщение возобновили с Грузией. Это никак не влияет на нас, это дело сторон. Для нас важно, чтобы воздушное сообщение было между нами и Россией. Это очень важно. Думаю, что этот вопрос мы решим. Есть сложности, есть препятствия, но тем не менее работа идет», – сказал, по информации "Эха Кавказа", Бжания в интервью Абхазскому телевидению.
Ранее сообщалось, что абхазские власти приступили к детальной проработке проекта межправительственного соглашения с РФ о возобновлении деятельности и дальнейшей эксплуатации сухумского аэропорта.
Абхазские власти при помощи российской стороны планируют восстановить сухумский аэропорт к 2024 году.По итогам визита в Абхазию министра экономики России стало известно, что инвестор проекта – российская промышленная группа «Базовый элемент». Она состоит из компаний, которые контролируются или входят в сферу бизнес-интересов бизнесмена Олега Дерипаски.Международная организация гражданской авиации не признает cухумский аэропорт в качестве международного, поскольку признает территориальную целостность Грузии. Небо над Абхазией не может быть открыто без разрешения грузинских властей, поскольку это нарушает международные нормы. ИКАО аннулировала код аэропорта и с 2006 года изъяла информацию о нем из своих документов.